ایران صنعت - طرح توجیهی و مشاوره سرمایه گذاری

فروشگاه طرح توجیهی فایل های منسبد خرید

ایران صنعت - دانلود نمونه طرح توجیهی

سفارش طرح توجیهی
طرح های توجیهی صنعتی
طرح های توجیهی کشاورزی و کشت و صنعت
طرح های توجیهی دامپروری و مزارع پرورش ماهی و طیور
طرح های توجیهی خدماتی و کسب و کار های کوچک
طرح های توجیهی گردشگری و توریسم - احداث هتل و پارک و ...
comfar طرح توجیهی کامفار
مشخصات طرح های توجیهی - استاندارد طرح های توجیهی

پکیج های طرح توجیهی

 • پکیج طرح های توجیهی صنایع ساختمانی
  پکیج طرح های توجیهی صنایع ساختمانی
  قیمت 80000 تومان
  گسترش کار نگارش طرح توجیهی انجام…
 • پکیج طرح های توجیهی صنایع خودرو  
  پکیج طرح های توجیهی صنایع خودرو
  قیمت 90000 تومان
  یکی از مهمترین صنایع موجود در…
 • پکیج طرح های توجیهی صنایع فلزی و ماشین ابزار  
  پکیج طرح های توجیهی صنایع فلزی
  قیمت 90000 تومان
  زمینه های بکر معادن در کشور ما…
 • پکیج طرح های توجیهی صنایع چوب و سلولوزی  
  پکیج طرح های توجیهی صنایع چوب و سلولوزی
  قیمت 50000 تومان
  طی این سال ها…
همه پکیج ها ...
چهارشنبه, 20 شهریور 1392 ساعت 14:50

تثبیت جایگاه تجاری ایران در منطقه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 افزایش مناسبات تجاری در منطقه را می‌توان یکی از مهم‌ترین عواملی دانست که جایگاه اقتصادی ایران را در منطقه تثبیت می‌کند.

براساس سند چشم‌انداز توسعه، ایران قرار است تا سال ۱۴۰۴ قدرت نخست منطقه باشد. بر همین اساس، شاید بتوان گفت، تعامل با کشورهای منطقه در شرایطی که بازار صادراتی افزون بر ۷۰۰‌میلیارد دلار را در اختیار ایران بگذارد، می‌تواند خیلی زودتر از سال ۱۴۰۴ اهداف اقتصادی سند چشم‌انداز را محقق کند.  توسعه تجارت با توجه به بازارهای پرپتانسیلی مثل عراق و افغانستان که دوره گذار را طی می‌کنند، فرصتی برای ایران است تا با تثبیت تجارت غیرنفتی خود، کشور را در جایگاه‌های بالاتری قرار دهد. در این میان نباید فراموش کرد که عدم تمرکز بر یکی‌ دو بازار و گسترش روابط با کشورهای منطقه، باعث می‌شود ریسک آسیب‌پذیری تجاری کاهش یابد.

 

  گشایش پنجره واحد تجاری با دنیا

در بررسی جایگاه تجاری ایران و راهکارهای ارتقای این جایگاه در منطقه، ابتدا به سراغ جهانبخش سنجابی دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق رفتیم که به‌طور مستقیم در تبادلات تجاری و صادرات غیر‌نفتی ایران به عراق به‌عنوان مهم‌ترین بازار صادراتی ما حضور دارد.

این مقام مسئول درباره بررسی ارتقای جایگاه تجاری ایران در منطقه با اشاره به این‌که تجارت امری فرابخشی است نه بخشی، گفت: برای ارتقای رتبه تجارت خارجی باید کل شاخص‌های تجاری را ارتقا داد. به این ترتیب که این متغیرها به گونه‌ای عمل کنند که اول هزینه صادرات کاهش یابد، سپس اسناد تجاری به حداقل برسد و در نهایت زمان در تجارت مدیریت شود.

سنجابی با تاکید بر این‌که اجرای این سه راهکار هزینه زیادی ندارد، افزود: نباید فراموش کرد فرآیند ارتقای سهم بازار تدریجی است و باید واقع‌بین بود. علاوه بر این، موضوع بازارها رقابتی و مبتنی بر تجارت آزاد است و رانت نقشی در توسعه تجاری ندارد.

وی همچنین با اشاره به این‌که تجارت به سمت جهانی شدن حرکت می‌کند، ادامه داد: باید برای رقابت در این حوزه، ادبیات، نرم‌افزار و سخت‌افزارهای لازم را فراهم کرد.

دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، حرکت به سمت سیستم پنجره واحد تجاری را مهم دانست و تصریح کرد: برای این منظور باید راهکارهای ایجاد ثبات تجاری را تقویت کرد.

محمود دودانگه عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی نیز درباره بهبود و تثبیت جایگاه تجاری ایران در منطقه با اشاره به این‌که در سال‌های گذشته صادرات غیر‌نفتی ایران در منطقه رشد قابل‌توجهی داشته است، گفت: با توجه به رشد تبادلات تجاری ایران در منطقه به جرات می‌توان گفت، هدفگذاری‌های تجاری بر‌اساس برنامه چهارم و پنجم توسعه حرکت کرده است.

وی معتقد است، آنچه در عمل اتفاق افتاد، باتوجه به ظرفیت‌سازی دولت‌ها در حوزه صادرات کالاهای غیر‌نفتی، رشد چشمگیری داشته و فراتر از اهداف برنامه چهارم و پنجم توسعه صادرات غیر‌نفتی بوده است.

دودانگه همچنین ظرفیت‌های کشور را در صادرات غیر‌نفتی مورد توجه قرار داد و افزود: با توجه به قدرت ایران در توسعه تجاری، می‌توان با افزایش تعاملات مثبت در منطقه روند رو به رشدی را پیگیری کرد تا به جایگاه‌های بسیار بالاتری در منطقه برسیم.

عضو هیات‌عامل صندوق توسعه ملی افزود: بر‌اساس اهداف سند چشم‌انداز توسعه، ایران باید تا سال ۱۴۰۴ جایگاه نخست را در صادرات غیر‌نفتی منطقه کسب کند که تعاملات خوب در سال‌های اخیر باعث شده است به این هدف بسیار نزدیک شویم.

وی با اشاره به این‌که باید روند رشد تعاملات تجاری را در منطقه افزایش داد، گفت: دیگر کشورهای منطقه درباره هدفگذاری‌های صادراتی تلاش‌های خوبی کرده‌اند و با توجه به ظرفیت‌های کشور باید تلاش کرد تا جایگاه ایران را تثبیت کنیم تا زودتر از افق چشم‌انداز ۱۴۰۴ به جایگاه قدرت نخست منطقه برسیم.

  تغییر شاکله صادراتی

دودانگه با تاکید بر این‌که باید تلاش کرد شاکله اصلی صادرات را از مواد خام به مواد مصرفی تغییر داد، گفت: با حرکت به سمت صادرات کالا، ارزش‌افزوده بیشتری نصیب کشور خواهد شد.

وی معتقد است: باید در راستای ارتقای کیفی صادرات به جای ارتقای کمی آن نیز تلاش کرد.

 عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی با تاکید بر این‌که بازارهای پیرامونی ما تقاضای زیادی دارند، گفت: در این شرایط امکان ارسال بخشی از تولیدات ما حتی به بازارهای چین نیز وجود دارد و توسعه تجاری ما منوط به برنامه‌ریزی دقیق و افزایش کیفی است.

نگاه مثبت دولت یازدهم به تجارت

استادیار موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی نیز در رابطه با تثبیت جایگاه ایران در منطقه به نگاه مثبت دولت یازدهم برای افزایش تعاملات با کشورهای منطقه اشاره کرد و این موضوع را امتیازی برای رفع بسیاری از مشکلات و محدودیت‌ها برای توسعه تجاری ایران دانست. علی دینی ترکمانی ، گره خوردن تار و پود اقتصاد ایران با درآمدهای نفتی را مانع بزرگ توسعه تجارت غیر‌نفتی دانست و گفت: نفت شیرازه اقتصاد ما به‌ویژه سرمایه‌گذاری‌های ارزبر را شکل داده است و این وابستگی اجازه نمی‌دهد تا به راحتی از اقتصاد نفتی به اقتصاد غیرنفتی حرکت کنیم.

وی با تاکید بر این‌که عبور از این دوره گذار، مستلزم رشد توانمندی‌های ملی، کاهش تدریجی وابستگی بودجه‌ای به درآمدهای ارزی نفتی و وابستگی به فناوری وارداتی است، تصریح کرد: در این روند باید به عملیاتی کردن سند چشم‌انداز توجه شود.

وی با اشاره به اهداف سند چشم‌انداز ادامه داد: در شرایطی که همه کشورهای منطقه در تلاش هستند خود را به قدرت اثرگذار منطقه تبدیل کنند، نباید از این رقبا عقب افتاد، چراکه عقب افتادن در این مسابقه پرشتاب به راحتی جبران‌پذیر نخواهد بود.

وی با اشاره به تحریم‌های سال‌های اخیر، هزینه‌های این موانع را فراگیر و مستمر دانست و افزود: در این شرایط ناتوانی در صادرات کالاهای تولیدی و بلااستفاده ماندن ظرفیت‌های تولیدی مهم‌ترین مشکل ماست.

وی هدف ایران در مقطع کنونی را که تبدیل شدن به قدرت نخست منطقه است، مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: این هدف مهم‌ترین هدف بالادستی است، در این صورت باید زمینه‌ها و بسترهای مناسب برای رسیدن به آن را تا جایی که ممکن است، تامین کرد.

 افزایش روزافزون تقاضا در منطقه

حسن ولی‌بیگی رئیس پژوهشکده توسعه بازرگانی درباره موضوع مورد بحث که همان تثبیت و ارتقای جایگاه تجاری ایران در منطقه است، گفت: در دو سال اخیر، ایران سهم قابل‌توجهی از بازار‌های عراق و افغانستان را در اختیار داشت.

وی با تاکید بر این‌که کشورهای منطقه دوران گذار از جنگ را طی می‌کنند و در دوره عمرانی بسر می‌برند، افزود: درنتیجه نیازهای این کشورها نیز رو به افزایش است که باعث می‌شود سهم ایران در این بازارها هر روز بیشتر شود.

ولی بیگی ترکیه را رقیب جدی و قدرتمند ایران در منطقه دانست و گفت: با توجه به هدف ایران برای کسب جایگاه اول منطقه، باید رقابت کیفی را با قدرت بیشتری ادامه دهیم، چراکه با عبور از دوره گذار، توسعه کیفی مهم می‌شود. وی معتقد است: برای افزایش قدرت تجاری باید پا را از منطقه فراتر گذاشت تا از آسیب‌پذیری صادرات غیرنفتی نیز کاسته شود.

منبع: گسترش آنلاین

بازدید 2042 بار

دانلود جدیدترین طرح های توجیهی آماده

طرح توجیهی تولید روغن ذرت و سیلو ذرت

عنوان طرح: طرح توجیهی کامل تولید روغن ذرت و احداث سیلو ذرت سال نگارش: 92 تعداد صفحه: 65 نحوه دریافت: بعد از اتمام پرداخت، فایل قابل دانلود خواهد بو ...
0 تعداد فروش
ریال 900,000
جزئیات خرید

طرح توجیهی جایگاه سوخت دومنظوره

عنوان طرح: طرح توجیهی کامل جایگاه سوخت دو منظوره سال نگارش:93 تعداد صفحه: 37 نحوه دریافت: بعد از اتمام پرداخت، فایل قابل دانلود خواهد بود. فرمت فا ...
1 تعداد فروش
ریال 600,000

طرح توجیهی تولید قیر امولسیون

عنوان طرح: طرح توجیهی کامل تولید قیر امولسیون  سال نگارش: 96 تعداد صفحه: 72 نحوه دریافت: بعد از اتمام پرداخت، فایل قابل دانلود خواهد بود. فرمت فای ...
0 تعداد فروش
ریال 1,400,000

طرح توجیهی تولید الکل سوختی

عنوان طرح: طرح توجیهی کامل الکل سوختی سال نگارش: 87 تعداد صفحه: 60 نحوه دریافت: بعد از اتمام پرداخت، فایل قابل دانلود خواهد بود. فرمت فایل: docx(ق ...
0 تعداد فروش
ریال 800,000
طرح توجیهی تولید روغن ذرت و سیلو ذرت
طرح توجیهی جایگاه سوخت دومنظوره
طرح توجیهی تولید قیر امولسیون
طرح توجیهی تولید الکل سوختی

افتخارات و مجوزهای ایران صنعت


 • 0
 • 0

گواهی ثبت اختراع ایران صنعت گواهی کارآفرین برتر ایران صنعت گواهی عضویت در انجمن مشاوران سرمایه گذاری و نظارت طرح ها ایران صنعت پروانه خدمات فنی و مهندسی ایران صنعت تندیس کارآفرین برتر ایران صنعت عضویت پارک علم و فناوری خراسان جنوبی نماد سرآمدی ایران صنعت

معرفی ایران صنعت

نگارش طرح توجیهی و انجام مطالعات امکان سنجی در حوزه های مختلف از قبیل: صنعت، کشاورزی و دامپروری، خدمات، گردشگری و توریست سلامت تخصص ایران صنعت بوده و از سال 1386 خدمات رسان سرمایه گذاران عزیز در این حوزه بوده ایم. ما در راستای کمک به سرمایه گذاران بخش فروشگاه دانلود طرح توجیهی آماده را راه اندازی نموده ایم تا با حداقل هزینه از پروژه های مختلف اطلاعات جامعی دریافت نمایند.

تلفن تماس: 05632420200
همراه : 09393623135

ساعات پاسخگویی: هر روز از ساعت 8:30 تا 15:30

ایمیل: isanat85[at]gmail.com