چاپ کردن این صفحه
چهارشنبه, 01 خرداد 1392 ساعت 09:10

طرح توجیهی تولید یونو پانل و فوم پلی استایرن

نوشته شده توسط 

طرح حاضر سعی دارد نکات فنی و مالی طرح تولید فوم پلی استایرن ضد آتش، یونولیت بسته بندی و یونوبلوک  مساحت 2000 مترمربع بیان دارد.

پلي استايرن انبساطي يا به اختصار EPS که از نظر ظاهري مانند فوم پلي استايرن ضد آتش مي باشد گرانولي سبك و سفيد رنگ است. اين ماده اولين بار در سال 1950 توليد گرديد. انبساط اين محصول در اثر وجود مقداري گاز پنتان است كه به صورت حل نشده در هنگام توليد در داخل آن محبوس مي شود. اين گاز در اثر حرارت ناشي از بخار آب از داخل دانه هاي پلي استايرن خارج شده و باعث انبساط آن مي گردد. در اثر خروج اين گاز حجم دانه هاي پلي استايرن تا ٤٠ برابر اندازة اولية آنها افزايش مي يابد. بعد از عمليات انبساط، دانه هاي منبسط شده بر حسب نوع كاربرد قالب گيري مي شوند.

 پلي استايرن انبساطي محصولي است كه براي محيط زيست و انسان مشكلي ايجاد نمي كند. عدم آسيب رساني به محيط زيست در تمام مراحل ساخت، كاربرد و بازيافت يا دور ريزي اين محصول به چشم مي خورد. فوم پلي استايرن ضد آتش در واقع پلي استايرن مقاوم در برابر آتش مي باشد.

در ابتداي سال ١٩٥٠ شركت BASF يك فرآيند دو مرحله اي براي توليد فوم پلي استايرن را گسترش داد. در اين فرآيند مرحله اول شامل تهيه دانه هاي حاوي توزيع يكنواخت عامل پف زا توسط روش پليمريزاسيون سوسپانسيوني مونومر استايرن بوده كه در مرحله دوم اين ماده در داخل يك قالب فرآيند مي گردد. سهولت توليد محصول به هر شكل و اندازه از مزاياي اين روش بوده كه باعث توسعه آن شد. با معرفي فوم پلي استايرن به بازار و كاربردهاي آن در صنعت ساختمان و ساير صنايع، اين فوم جايگاه خود را در اين صنعت يافته است.

 

ویژگیهاي فوم پلی استایرن ضد آتش

:: ضد حريق

:: عايق حرارتي خوب

:: خواص مكانيكي ايده ال (مقاومت در برابر فشار و ميرا نمودن شوك وارده)

:: غير حساس بودن به آب

:: توانايي قالبگيري و برش در اشكال مختلف

:: امكان بازيافت

:: هزينه كم به ازاي واحد حجم

:: بالا بودن نسبت سفتي به وزن به طوري كه قطعات ساخته شده داراي وزن كم و استحكام خوب هستند.

:: دانسيته پايين

 

آشنایی با يونوبلوک

فوم پلي استايرن ضد آتش، اين حسن را دارد كه آتش را پخش نميكند و با دور شدن شعله مستقيم از آن، خيلي زود خاموش مي شود. به عبارتي، اگر شما با يك فندك به مدت ٢٠ الي ٣٠ ثانيه در زير آن يك شعله روشن كنيد، هيچ دود غليظي و سياهي از آن بلند نمي شود و همچنين با خاموش شدن شعله فندك، شعله اي باقي نمي ماند.

از ديگر مزاياي استفاده از اين بلوك هاي جديد، پايداري آنها در مقابل زلزله است زيرا به دليل كاستن بار مرده در مقابل زلزله پايداري بيشتري دارد و خرد نمي شود. شكل زیر نحوه اتصال محصولات ساخته شده از فوم پلي استايرن ضد آتش را نشان مي دهد.

يونوبلوک در ابتداي سال ١٩٣٠ در سوئد بعنوان اولين ترموپلاستيك انبساطي معرفي گرديد . با اين حال، تا بعد از جنگ جهاني دوم تجاري نشد . فرايند توليد تجاري اين ماده بر پايه اكستروژن مخلوط پلي استايرن و پك عامل پف زاي با نقطه جوش پايين كه در دماي فرآيند مذاب پليمر، منبسط مي شود بوده است كه ساختار سلولي ايجاد شده بعد از سرد شدن، در پليمر باقي مي ماند.

با معرفي يونوبلوک به بازار و كاربردهاي آن در صنعت ساختمان، يونوبلوک جايگاه خود را در اين صنعت يافته است . دو نكته مهم در ساخت و سازهاي كنوني، صرفه جويي انرژي در ساختمان (عايقهاي حرارتي) و سبك سازي در ساختمان است . نياز به مسکن و حجم بالاي ساخت و ساز، لزوم اقتصادي تر شدن و ايمن تر كردن ساخت و سازها را موجب مي شود . در نتيجه در توليد مصالح جديد ساختماني سرعت بخشيدن به فرايند ساخت، افزايش دوام، عمر مفيد، سبك سازي، ايمني در برابر حوادثي نظير زلزله و آتش سوزي و صرفه جويي در مصرف انرژي مورد توجه قرار مي گيرد.

 

 اگر در زمینه فرآیند تولید فوم پلی استایرن و یونو پانل اطلاعاتی نیاز دارید به این مطلب مراجعه کنید.

موارد مصرف و کاربرد يونوبلوک

يونوبلوک كاربردهاي متنوعي را به شرح ذيل به خود اختصاص داده است. بيش از ٥٠ سال است كه اين محصول در بسياري از كاربردهاي بسته بندي جاي خود را باز كرده است. يونوبلوک در سالهاي اخير جاذبه زيادي در بخشهاي مختلف صنعت ساختمان پيدا كرده است. از جمله كاربردهاي مهم اين فومها در ساختمان مي توان، استفاده بعنوان بلوك سقفي، عايق حرارتي يا صوتي را نام برد كه در سالهاي اخير يونوبلوک جايگزين سفال در سقف منازل و ساختمانها شده است.

يونوبلوک سبك ، عايق حرارتي، برودتي و صوتي مي باشد و با استفاده از اين بلوك ها به جاي بلوك هاي سنتي، حدود ۷۰ درصد از هدر رفت انرژي جلوگيري مي شود. نمونه اي از يونوبلوک در شكل زیر نشان داده شده است.

 

نمونه اي از یونوبلوك

به طور كلي دانه هاي پلي استايرن انبساطي به عنوان يك محصول نهايي به بازار عرضه مي شود كه در كارگاههاي مصرف كننده بدون انجام هيچ گونه واكنش شيميايي تبديل به انواع قطعات و ورقهاي پلي استايرن انبساطي (يونوبلوک) مي شود كه اين يونوبلوک بر حسب دانسيته و شكل و اندازه در زمينه بسته بندي و يا عايق كاري به كار برده مي شود. به علت قابليت قالب پذيري اين ماده در هر شكل و اندازه اي، خطوط مصرف كنندة پلي استايرن انبساطي توانايي توليد انواع محصول را به هر شكل و اندازه اي دارا مي باشند و اين كار فقط با تعويض قالب امكان پذير است.

از دلايل گسترش كاربرد اين محصول مي توان به موارد زير اشاره كرد كه علاوه بر كاهش وزن، باعث صرفه جويي هزينه هاي ساخت در ساختمان تا حدود ٤٠ درصد مي شود.

:: قيمت نسبتاً پايين

:: وزن بسيار پايين

:: افزايش سرعت اجرا كه به دليل سبكي قطعه و حجم بالا، زمان اجرا حدود ۲۸ درصد كاهش مي يابد.

:: كاهش هزينه نيروي انساني

:: كاهش حجم و هزينه بتن

:: افزايش کيفيت بتن

:: کاهش قطر سازه هاي فلزي و بتوني

:: اجراي راحت لوله كشي در ضخامت سقف

:: صرفه جويي در هزينه اسكلت و فونداسيون

:: صرفه جويي در هزينه كلي اجراي سقف شامل صرفه جويي در بلوک سيماني دو عدد در هر متر مربع و صرفه جويي در مصرف تيرچه با تغيير دهانه تيرچه ها از ٥٠ سانتي متر به ٦٠ سانتي متر و حتي ٩٠ سانتي متر كه به صرفه جويي ٢٠ تا ٤٠ درصدي آهن ساختمان مي انجامد.

:: صرفه جويي در اندود گچ و خاک و ديگر نيازي به رابيس بندي نمي باشد.

:: صرفه جويي در آهن آلات: در هر متر مربع 22% کاهش می یابد.

:: صرفه جويي در قالب بندي: نياز به قالب بندي خاص نمي باشد و به دليل برش آسان امکان پوشش کناره ها را دارد.

:: صرفه جويي در حمل بار و انرژي: به جاي حمل ١٢ متر مکعب بلوک سيماني به وزن ١٠ تن با همان کاميون مقدار ٣٦ متر مکعب به وزن ٥٠٤ کيلوگرم حمل مي گردد و زمان تخليه نيز 30% کاهش می یابد.

:: كاهش مصرف آب ، در اين نوع بلوك نيازي به مصرف آب نيست و تنها در مناطق گرمسير، در مقايسه با بلوكهاي سنتي حدود 30% به آب نياز دارد.

با استفاده از بلوكهاي سقفي پلي استايرن، از وزن سقف ساختمان در هر ۱۰۰ متر ۳۲ تن كاسته مي شود. بعنوان مثال، براي هر ۱۰۰ متر آپارتمان، كارگر بايد ۳۲ تن بار را سوار بر كاميون و براي حمل به طبقات گوناگون مجددا تخليه نمايد. مقدار خساراتي كه در اين راه، به بارها (سفال و تيغه) وارد مي شود، بسيار سنگين است. در حالي كه با استفاده از پلي استايرن، اين موارد در مدتي كوتاه و با مبلغ كمتر انجام مي شود. در مرحله نصب نيز با بهره گيري از اين روش جديد، مي توان وزن را كم تر كرد. ضمن اين كه در مصرف تيرچه-ميلگرد و سيمان هم بسيار صرفه جويي مي شود. هم چنين ساختمان ها نيز از استحكام مناسب برخوردار خواهند شد. با كاهش وزن يك ساختمان ۱۰۰ متري، به ميزان ۳۲ تن، در هنگام زلزله، ستون ها در برابر لرزش زمين بيشتر مقاومت خواهند داشت و از احتمال ويران شدن ساختمان چندين برابر كاسته مي شود. بدين ترتيب، كاهش وزن ساختمان مي تواند به بهبود رفتار سازه در برابر زلزله نيز كمك نمايد.

 

بررسی کالاهاي جایگزین یونوبلوک

سفال و آجر تنها رقيب اصلي يونوبلوک در صنعت ساختمان هستند كه بيشترين مصرف در ساختمان را بخود اختصاص داده اند. در خصوص كاربرد يونوبلوک بعنوان عايق حرارتي و صوتي نيز مي توان از انواع اصلي عايق هاي موجود در كشور پشم شيشه، پشم سنگ، پشم سرباره، فوم پلي يورتان صلب و فرآورده هاي پرليت منبسط استفاده كرد. ساير عايقهاي رايج در كشورهاي صنعتي نيز عبارتند از: فرآورده هاي فوم فنوليك، فرآورده هاي پشم و الياف چوب، فرآورده هاي پشم و پنبه و فرآورده هاي شيشه سلولي كه مي توانند جايگزين يونوبلوک در صنعت ساختمان شوند. استفاده از اين محصول وابستگي ساخت و ساز در کشور را به سيمان و گچ و بعضي مواد ديگر کم کرده و همچنين ساختمانها را در برابر زلزله مقاوم تر کرده و باعث ايمني بيشتر در ساختمانها مي شود.

 

اهمیت استراتژیکی فوم پلي استايرن در دنیاي امروز

فوم پلي استايرن ضد آتش داراي اهميت فوق العاده اي در دنياي امروز است، بدين معني که اين محصول با توجه به اهميت عايق کاريها و سبکي ساختمانها از اهميت فوق العاده اي برخوردار است. همچنين اين محصول با توجه به اينکه ضد آتش مي باشد از اين حيث نيز اهميت دارد. بطور خلاصه مي توان گفت که اين محصول به علت ضد آتش بودن اهميت بسيار زيادي در مقايسه با ساير رقباي خود دارد و به مرور جاي محصولات رقيب را پر خواهد کرد.

 

کشورهاي عمده تولید کننده و مصرف کننده فوم پلي استايرن

کشورهاي بزرگ توليد کننده پلي استايرن عبارتند از : آمريکا، چين، آلمان، فرانسه، کره جنوبي، سنگاپور و ژاپن. اطلاعات دقيقي از ميزان توليد فوم پلي استايرن ضد آتش در کشورهاي توليد کننده اين محصول وجود ندارد ولي با توجه به آمار و ارقام پراکنده توليد حدود ٣٠ درصد توليدات پلي استايرن در دنيا فوم پلي استايرن انبساطي ضد آتش مي باشد. اين مقدار حدود ١٣٠٠ هزار تن مي باشد. لازم به ذکر است که اين مقدار پلي استايرن ضد آتش تبديل به فوم مي شود.

 

شماره تعرفه گمرکی

عنوان

شماره تعرفه

پلی استایرن ضد آتش

11/3903

یونوبلوک

-

 

کد آیسیک محصولات

عنوان

کد آیسیک

پلی استایرن

2413412332

پوشش دیوار از پلی استایرن انبساطی نسوز (ضد اشتعال)

2422512485

پروفیل پلی استایرن

2520412634

فیلم تک لایه از پلی استایرن

2520412364

پلیمرهای استایرن به اشکال ابتدایی

2413312329

پلی استایرن قابل انبساط EPS

2413512333

پلی استایرن معمولی GPPS

2413512334

پلی استایرن مقاوم در برابر ضربه HIPS

2413512335

مستربچ پلیمری بر پایه پلی استایرن

2413512409

انواع صفحه و ورق از پلی استایرن PS

2520412401

ورق و صفحه از پلی استایرن معمولی

2520512402

ورق و صفحه از پلی استایرن مقاوم در برابر ضربه

2520512403

ورق و صفحه ازفوم پلی استایرن انبساطی

2520512404

ورق و صفحه از پلی استایرن انبساطی - بلوک غیر سازه ای (غیر ساختمانی)

2520512405

ظروف پلی استایرن

2520512470

سقف از پلی استایرن انبساطی نسوز (ضد اشتعال)

2520512551

ماشین آلات تولید فوم پلی استایرن

2929512317

پانل از پلی استایرن

2520512613

ورق و صفحه از پلی استایرن معمولی

2520512402

ورق و صفحه ازفوم پلی استایرن انبساطی

2520512404

 

 اگر در زمینه فرآیند تولید فوم پلی استایرن و یونو پانل اطلاعاتی نیاز دارید به این مطلب مراجعه کنید.

شرکت بهبود صنعت آمادگی خود جهت تهیه طرح توجیهی تولید یونو پانل (پانل پلی استایرن) را اعلام می دارد

هم اکنون سفارش طرح توجیهی تولید یونو پنل دهید

 جهت سفارش این طرح توجیهی اینجا کلیک کنید.

استفاده از کلیه مطالب این سایت برای عموم آزاد می باشد ، فقط در راستای حفظ زحمات تیم تولید محتوی ما خواهشمندیم در صورت برداشت از این محتوی لینک ما را درج نمایید. باسپاس

بازدید 6016 بار

موارد مرتبط