بهای دلار به چه سمت و سویی تمایل دارد؟ - ایران صنعت
ایران صنعت - طرح توجیهی و مشاوره سرمایه گذاری

فروشگاه طرح توجیهی   فایل های من    سبد خرید

ایران صنعت - اخبار، تازه های تکنولوژی و تحلیل بازار

آخرین راهنمای انتخاب

کلیه مطالب راهنمای انتخاب ...

تازه های تکنولوژی

همه خبرها ...

راهنمای سرمایه گذاری

همه مقالات مرتبط ...

محبوب ترین های سایت

شنبه, 16 شهریور 1392 ساعت 08:45

بهای دلار به چه سمت و سویی تمایل دارد؟

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

متغیرها و عواملی مانند کاهش فروش نفت و درآمدهای حاصل از فروش محصولات وابسته به آن، محدودیت در دریافت منابع ارزی جدید در کنار آثار احتمالی اجرای برنامه‌های اقتصادی دولت جدید و نیز بروز جنگ و بحران‌های منطقه‌ای، هر یک می‌توانند در تشدید نوسان قیمت این ارز اثرگذار باشند.

بهای دلار چند روزی است دوباره با نوساناتی همراه شده و نگاه برخی معامله‌گران و سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده که این ارز متغیرهای زیادی را برای انتخاب روند آتی خود زیر ذره‌بین دارد.

در این راستا، مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک آینده در گفت‌وگو با بورس نیوز، اظهار کرد:

درباره بهای دلار دو بحث مطرح است، اول قیمت پیش‌بینی شده توسط کارشناسان و تحلیلگران برای این ارز و دوم آنچه در واقعیت برای آن اتفاق می‌افتد، قیمت دلار بالای سه‌هزار تومان است، چراکه شرکت‌ها بهای دلار را بر مبنای نرخ اتاق مبادلاتی در حساب‌های خود برآورد کرده‌اند، حال آن‌که در واقعیت کارشناسان و تحلیلگران نیز فروش صادراتی شرکت‌ها را با دلار سه هزار تومان محاسبه می‌کنند.حسین خزلی خرازی افزود: افت قیمت دلار به زیر این محدوده بعید به نظر می‌رسد و می‌توان این محدوده را به عنوان کف قیمتی این ارز دانست. اما تعیین سقف قیمتی برای آن به پارامترهای متعددی بستگی دارد. هرچند به نظر می‌رسد، دولت اجازه ندهد تا در شرایط فعلی بهای آن از مرز سه‌هزارو۵۰۰ تومان عبور کند.

وی در بیان این پارامترهای اثرگذار، گفت: تحریم‌های بین‌المللی، حجم فروش و انتقال درآمدهای نفتی کشور و مسائلی از این دست در تعیین سقف قیمتی این ارز اهمیت دارد. اما با توجه به این‌که دلار بالای سه‌هزار و۵۰۰ تومان اثرات روانی و شوک قیمتی شدیدی را در بازار ایجاد می‌کند، به نظر می‌رسد دولت اجازه ندهد قیمت‌ها از این ارقام بالاتر رود.

خزلی‌خرازی پیرامون آثار بحران‌های منطقه‌ای و جنگ احتمالی سوریه بر نرخ دلار، اظهار کرد: این امر در صورت بروز نمی‌تواند شرایط کشور را از وضعیت کنونی بدتر کند و ارتباط چندانی نیز به اقتصاد ایران ندارد. اما آنچه برای ما اهمیت بیشتری دارد، بحث تحریم‌های بین‌المللی است. هرچند در بازه زمانی بلندمدت نیز سیاست‌های  دولت در تعیین بهای دلار، بر مدیریت شناور شده ارزی است.

وی افزود: اگر تحریم‌ها حذف و شرایط مبادلات بین‌المللی ایران راحت‌تر شود، باید به سمت راه‌اندازی بورس ارز رفته و نرخ را به طور کامل شناور کنیم، تا به طور واقعی قیمت‌ها در نظام عرضه و تقاضا مشخص شود. حال آن‌که به دلیل عدم حاکمیت شرایط عادی، در حال حاضر نمی‌توان کار را به این فرآیند سپرد.

پشوتن مشهوری‌نژاد تحلیلگر بازار سرمایه نیز در بیان روند حرکتی نرخ دلار، گفت: نرخ دلار حدود هفت ماه اخیر درون یک کانال نزولی محصور بوده و با شیب نسبتا ملایمی از حوالی قیمت سه‌هزار و۹۰۰ تومان تا حدود سه‌هزار تومان کاهش یافته است. قیمت این ارز هم‌اکنون حدود دو ماه است که در حال نوسان بین سطوح مقاومت است.

وی افزود: ناحیه حمایتی در حال حاضر در محدوده دوهزارو۹۵۰ تا سه‌هزارو۶۰ تومان قرار داشته و ناحیه مقاومتی آن در محدوده سه‌هزار و۳۰۰ تا سه‌هزار و۴۰۰ تومان واقع بوده که در دو ماه اخیر، قادر به خروج از این دو ناحیه نشده است. روند فعلی دلار به صورت نزولی ضعیف و با تمایل به نوسان افقی در حرکت است و تا زمانی‌که قیمت در این محدوده قرار داشته باشد، انتظار تغییرات شدیدی را نداریم.

مشهوری‌نژاد گفت: در صورت نزول بهای دلار به زیر سطوح حمایت سه‌هزار و۶۰ و دوهزار و۹۵۰ تومان،‌انتظار کاهش قیمت تا حوالی دوهزار و۷۰۰ تومان را خواهیم داشت و در صورت افزایش قیمت به سمت بالای سطوح مقاومت سه‌هزار و۳۰۰ و سه‌هزار و۴۰۰ تومان امکان آغاز فاز تازه‌ای از حرکات صعودی با مقصد سه‌هزار و۷۰۰ تا سه‌هزار و۹۰۰ تومان برای آن وجود خواهد داشت. هرچند در حال حاضر باتوجه به آرایش میانگین‌های متحرک و با توجه به وضعیت اندیکاتورهای نوسان‌نما‌،  احتمال وقوع سناریوی نزولی به مراتب بیشتر از سناریوی صعودی ارزیابی می‌شود.

به گفته این تحلیلگر تکنیکالیست، به افرادی که قصد خرید دلار برای سرمایه‌گذاری روی این ارز را دارند، توصیه می‌شود، مادامی که قیمت در حال نوسان است، از ورود به بازار و تلاش برای پیش‌بینی وضعیت آینده قیمت آن اکیدا خودداری کنند.

منبع : gostareshonline.com

بازدید 1924 بار

افتخارات و مجوزهای ایران صنعت


معرفی ایران صنعت

نگارش طرح توجیهی و انجام مطالعات امکان سنجی در حوزه های مختلف از قبیل: صنعت، کشاورزی و دامپروری، خدمات، گردشگری و توریست سلامت تخصص ایران صنعت بوده و از سال 1386 خدمات رسان سرمایه گذاران عزیز در این حوزه بوده ایم.

 

تلفن تماس: 05632420200
همراه : 09393623135

ایمیل: isanat85[at]gmail.com