خصوصیات هنر بسته بندی خوب برای یک کالا - ایران صنعت
ایران صنعت - طرح توجیهی و مشاوره سرمایه گذاری
ایران صنعت - دانستی های طرح توجیهی و کسب و کار

آخرین راهنمای انتخاب

کلیه مطالب راهنمای انتخاب ...

راهنمای سرمایه گذاری

همه مقالات مرتبط ...
شنبه, 22 تیر 1392 ساعت 14:15

خصوصیات هنر بسته بندی خوب برای یک کالا

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

بسته بندی محصولات معمولا به منظور محافظت از محصول، ایجاد اطمینان از کالا، راحتی، ایجاد ارتباط با مشتری، ایجاد فرصت استفاده مجدد از بسته بندی، تقسیم بازار، گسترش دوره حیات محصول، متمایز کردن محصول و بهره برداری بیشتر از بازارهای بالقوه در نظر گرفته شده است در طراحی بسته بندی محصولات باید در مورد هزینه، اندازه جنس، رنگ امیزی، ترکیب اقلام در بسته بندی و هویت فیزیکی ان دقت شود این امر مستلزم تحقیق در مورد بازارهای نهایی مصرف، تجزیه و تحلیل موضع محصول در بازار و خلاقیت در طراحی می باشد در مجموع می توان گفت حفظ اثربخشی طرح بسته بندی ها نیازمند بازنگری دوره ای است.

به بیانی دیگر، بسته بندی علم ،هنر و فناوری قرار دادن یا محافظت از محصولات مختلف برای توزیع، ذخیره، فروش و یا استفاده بهینه از کالا محسوب می شود اگرچه ما هر روزه از کالاهایی که بسته بندی هایشان از طراحی های مختلف و یا مشابه برخوردار هستند،استفاده می کنیم اما کمتر به تلاشی که برای خلق آنها صرف شده، توجه می کنیم حتی شکل نهایی ساده ترین نوع بسته بندی نیز ممکن است ساعت ها و یا روزها زمان برده باشد.

این در شرایطی است که بسیاری مردم جهان درباره محصولات مختلف براساس بسته بندی های آنها قضاوت می کنند در حقیقت، بسته بندی می تواند پرهزینه تر از محصول اصلی تمام شود بر همین اساس، محصولی با کیفیت متوسط اما دارای بسته بندی فوق العاده می‌ تواند سهم بیشتری از بازار را نسبت به محصولی با کیفیت فوق العاده اما دارای بسته بندی متوسط به خود اختصاص دهد بسته بندی چهره کالاست در یک تقسیم بندی کلی، سه سطح اصلی می‌توان برای هر کالا در نظر گرفت.

اول خود کالا و شالوده مطرح است و پاسخ به این پرسش است که خریدار واقعا چه چیز را می خرد؟ در سطح بعدی طراحان کالا بازار را مورد بررسی قرار میدهند بر مبنای آن درصدد می شوند یک کالای واقعی را به وجود آورند که بسته بندی کالا در این سطح قرار میگیرد بسته بندی به همراه مواردی مثل طرح و نام تجاری و کیفیت به نحوی با هم ترکیب می شوند که ارائه فایده اصلی کالا امکانپذیر باشد.

آخرین سطحی که مورد توجه قرار میگرد مزایای اضافی می باشد که باید در بسته بندی به ان توجه گردد.

مزایای اضافی مثل خدمات پس از فروش، تضمین ها و نصب و شرایط تحویل است بسته بندی سبب ساز اولین ارتباط مستقیم با مشتری است و تا حد زیادی وظیفه ارائه یک تصویر ذهنی مطلوب از کالا را به عهده دارد از نظر روانی اولین برخورد و تصویری که ما از اشخاص داریم مهمترین  تصویر و تعیین کننده ترین است این قاعده در مورد کالا هم صادق است.

هنر و خلاقیت در بسته بندی

تحریم دید یک مشتری یک  از اهدافی است که هنر بسته بندی دنبال می کند درست است که در اغلب موارد بسته بندی ها دید درستی از محصول را نمی توانند به مشتری ارائه دهند اما می‌توانند احساسات آن ها را تحریک نموده و به راحتی با خریداران ارتباط برقرار نمایند.

وجود خلاقیت به عنوان یکی از شاخصه های اصلی بسته بندی از عوامل مهم تاثیرگذاری محصول می باشد و طراحی گرافیکی بسته های محصولات بی شک یکی از مهمترین و مشکل ترین گرایش های گرافیک به شمار می رود و دلیلش هم کاملا مشخص است نوع کار خروجی شما که مطمئنا یک کار گروهی است در معرض دید و قضاوت هزاران مصرف کننده و یا کارشناس شرکت تولید کننده قرار خواهد گرفت و ظرافت طرح شما و منحصر به فرد بودن آن بسته به نوع موضوع تبلیغ تنها چیزی است که چشم ‌آنها را نوازش خواهد داد.

امروزه هر کالایی که نگاه می‌کنید نمای خاصی از نمایش در آن رده را مشاهده می کنید از آنجایی که بیشتر مردم در انتخابات نوع کالای خود به دلیل رقابت سخت شرکت های تولید کننده در نوعی سردرگمی نسبی به سر می برند و توان ارزیابی محصولات در زمینه هایی مانند لوازم شوینده، ارایشی، غذایی و.. به دلیل هم سطح بودن شرکت های تولید کننده اصلی و یا خود ماهیت محصول را دارا نیستند اینجاست که یک ایده نو برای نمایش محصول شرکت خاصی گوی سبقت را از دیگران برده و در بازه زمانی مشخصی منجر به سود هنگفت از فروش محصول موردنظر برای آن شرکت خواهد شد.

غیر از مواردی که بیان شد مولفه هایی چون مقاوم بودن بسته بندی به نوع کالای هدف نیز بر ارجحیت یک بسته بندی تجاری کمک شایانی خواهد کرد به همین علت در کنار متخصصین گرافیک حتما باید از افراد آگاه به این امور هم استفاده کافی صورت بپذیرد هر تولیدی بسته به ماهیت خود رنگ خاص خود را می طلبد و طراح می بایست با دانش و اطلاع کافی دست به انتخاب رنگ بزند.

بسته بندی خلاقانه

طراحی بسته بندی یکی از مهمترین زیرشاخه های هنر تبلیغات است و نقش ارزنده ای را در جریان اقتصادی جوامع بازی می کند باید تاکید شو که صادرات کالاها بیش از آنکه به کیفیت محصول وابسته باشد در گرو طراحی خوب بسته بندی و مورد پسند خریدار وابسته است.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

بازدید 2346 بار

موارد مرتبط

افتخارات و مجوزهای ایران صنعت


معرفی ایران صنعت

نگارش طرح توجیهی و انجام مطالعات امکان سنجی در حوزه های مختلف از قبیل: صنعت، کشاورزی و دامپروری، خدمات، گردشگری و توریست سلامت تخصص ایران صنعت بوده و از سال 1386 خدمات رسان سرمایه گذاران عزیز در این حوزه بوده ایم.

 

تلفن تماس: 05632420200
همراه : 09393623135

ایمیل: isanat85[at]gmail.com