روم‌بات، روباتی که مطابق سلیقه و نیاز شما به شکل‌های مختلف در می‌آید - ایران صنعت
ایران صنعت - طرح توجیهی و مشاوره سرمایه گذاری
ایران صنعت - نوآوری ها

آخرین راهنمای انتخاب

کلیه مطالب راهنمای انتخاب ...

تازه های تکنولوژی

همه خبرها ...

راهنمای سرمایه گذاری

همه مقالات مرتبط ...

محبوب ترین های سایت

یکشنبه, 11 خرداد 1393 ساعت 12:30

روم‌بات، روباتی که مطابق سلیقه و نیاز شما به شکل‌های مختلف در می‌آید

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 تصور کنید که با حرکت دست یا دادن دستور شفاهی، می‌توانید میز و صندلی یا هر قطعه‌ی دیگری از مبلمان منزل را به شکل دلخواه خود درآورید. این چیزی است که تیمی از محققین سوییسی به دنبال آن هستند. آنها روباتی به نام Roombot ساخته‌اند که به اشکال مختلف تغییر شکل می‌دهد. در ادامه به بررسی روبات جالب آنها می‌پردازیم.

لوازم خانگی تدریجاً هوشمند می‌شوند و می‌توان با اپلیکیشن‌هایی که روی گوشی و تبلت نصب شده، آنها را کنترل کرد. عرصه‌ی جدید فعالیت، به ابداع روبات‌های خاص برای منزل می‌پردازد. روبات‌هایی که دکوراسیون منزل را به راحتی تغییر می‌دهند و برای افراد معلول، در جابجایی وسایل کاربرد زیادی دارند.

 

Roombot همان‌طور که نام آن نشان می‌دهد، روباتی برای روم یا اتاق است. هر یک از روم‌بات‌ها 9 اینچ طول دارند و متشکل از دو بلوک هستند. در هر بلوک سه موتور برای خم‌شدن و سرهم شدن تعبیه شده است. اتصال وایرلس برای ارتباط بی‌سیم با روم‌بات‌های دیگر و باتری برای راه‌اندازی موتورها نیز از ملزومات آن است.

 هر بلوک با استفاده از قلاب جمع‌شدنی که چنگال نام دارد، به دیگر بلوک‌ها می‌چسبد. اگر لازم باشد که روم‌بات به کف اتاق و حتی دیوارها و سقف منزل بچسبد هم می‌توان از پوشش ویژه‌ای که برای اتصال روم‌بات به دیوارها طراحی شده استفاده کرد.

 اما به کاربرد بپردازیم! تیم توسعه سوییسی BioRob کاربردهای فعلی این روبات‌ها را به عنوان بخشی از لوازم منزل در نظر گرفته است. به عبارت دیگر فعلاً ساخت میز و صندلی کامل با روبات، هزینه‌ی زیادی دارد و بهتر است بخشی از میز و صندلی و دیگر وسایل، از روم‌بات ساخته شوند. مثلاً میز عسلی که پایه‌های آن به روم‌بات متصل باشد، می‌تواند بلندتر شده و به میز مناسب کار با لپ‌تاپ بدل شود.

 کاربرد ویژه برای افرادی است که ناتوانی‌های جسمی دارند و نمی‌توانند امور روزمره را به راحتی انجام دهند. Auke Ijspeert، ریاست مؤسسه‌ی سوییسی École Polytechnique Fédérale de Lausanne که BioRob در آن فعالیت می‌کند می‌گوید:

     اینکه معلولین بتوانند از وسایل درخواست کنند که به آنها نزدیک شوند، بسیار مفید است.

 در مورد روبات نوظهور روم‌بات، هنوز مشکلات و محدودیت‌های زیادی مطرح است. شارژ باتری برای یک ساعت کار کافی است. البته این نمونه‌ی اولیه است. مشکل مهم‌تر این است که قدرت موتور برای تحمل سنگینی اجسام یا افراد کافی نیست و باید بهینه شود.

 نکته‌ی دیگر در مورد نحوه‌ی کنترل است. شاید در آینده بتوان با دستور شفاهی یا حتی ژست‌های حرکتی، از روم‌بات‌ها درخواست کرد که به شکل مطلوب تغییر ساختار دهند. انعطاف‌پذیری زیادی در شکل‌گیری روم‌بات وجود دارد و کنترل‌کردن آن برای کاربر معمولی به نظر مشکل می‌رسد. لذا استفاده از حالات از پیش تنظیم شده یا (Preset) مفید واقع می‌شود. می‌توان اپلیکیشنی برای تبلت یا گوشی آماده کرد که از طریق آن بتوان اشکال مورد نظر را انتخاب کرد؛ البته روم‌بات در شکل‌گیری بسیار انعطاف‌پذیر است و استفاده از پریست‌ها، اشکال احتمالی را محدود می‌کند.

 تیم BioRob اطمینان دارد که مشکلات مذکور حل‌شدنی هستند. مثلاً باتری با استفاده از روش شارژ القایی یا همان شارژ بی‌سیم حل می‌شود.

 هدف نهایی این است که در منزل یا دفتر کار، مجموعه‌ای از روم‌بات‌ها به سرعت روی زمین یا دیوارها و سقف حرکت کنند و به دنبال افراد باشند تا در صورت نیاز سطوح لازم را تشکیل دهند.

 روم‌بات اولین روباتی نیست که به صورت خودکار سرهم می‌شود؛ سال گذشته روباتی به نام M-Blocks طی یکی از پروژه‌های دانشگاه MIT معرفی شد که با استفاده از اتصالات مغناطیسی به هم متصل می‌شدند و برای حرکت از فلای‌ویل داخلی با سرعت بالا استفاده می‌کرد.

 جالب است بدانید تیمی از دانشگاه هاروراد به ناسا پیشنهاد کرده که برای اکتشاف بیشتر در سیارات همسایه، از انبوه روبات‌هایی که با هم همکاری می‌کنند، استفاده کند. البته ارسال پرینترهای سه‌بعدی که می‌توانند اشیاء مختلف با اشکال پیچیده را خلق کنند هم یک راه حل دیگر است.

منبع : زومیت

 

 

 

بازدید 2356 بار آخرین ویرایش در یکشنبه, 11 خرداد 1393 ساعت 13:17

افتخارات و مجوزهای ایران صنعت