چگونه وام ۴۰ میلیونی مسکن بگیریم - ایران صنعت نگارش طرح توجیهی
خانه راهنمای انتخاب اخبار و تازه ها صنعت و سرمایه گذاری
آشنایی با خطوط تولید > راهنمای سرمایه گذاران > راهنمای پول درآوردن راهنمای پول خرج کردن > کاتالوگ ماشین آلات و تجهیزات اطلاعات پروژه ها مقالات کارآفرینی و مدیریت > معرفی استاندارد ها بزرگان صنعت > معرفی شرکت ها >
طرح توجیهی فروشگاه

یکشنبه, 06 مرداد 1392 ساعت 13:05

چگونه وام ۴۰ میلیونی مسکن بگیریم

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

با مصوبه مجلس همه بانک‌ها موظف شده‌اند به انبوه سازان برای هر واحد مسکونی ۵۰ میلیون تومان تسهیلات در اختیار انبوه‌سازان قرار دهند. نکته مهم در این مصوبه این است که ۴۰ میلیون تومان از این وام هنگام خرید واحد مسکونی به خریدار منتقل می‌شود. یعنی کسانی که هنوز نتوانسته‌اند پول لازم را برای سپرده‌گذاری در بانک مسکن و گرفتن وام ۳۰ میلیون تومانی خرید مسکن فراهم کنند٬ می‌توانند با خرید واحدهای که توسط انبوه‌سازان ساخته شده از یک وام ۴۰ میلیون تومانی استفاده کنند. با این مصوبه مجلس که به بانک‌ها هم ابلاغ شده امسال واحدهای مسکونی انبوه‌سازان همراه با وام ۴۰ میلیون تومانی به بازار عرضه می‌شود. البته با این حساب کسانی که منتظر افزایش وام مسکن به ۴۰ میلیون تومان بودند حداقل برای سال ۹۲ باید آن را فراموش کنند.

کدوم واحدها؟

این تسهیلات به هیچ‌ وجه مستقیم به خریدار پرداخت نمی‌شود. انبوه‌سازان به‌ازای هر واحد مسکونی ۵۰ میلیون تومان تسهیلات می‌گیرند این وام به ساخت‌ و سازهای تازه شروع شده تعلق می‌گیرد اما این احتمال وجود دارد که ساختمان‌های نوساز تکمیل شده آماده فروش نیز تحت شرایطی بتوانند از این وام بهره‌مند شوند. با توجه به میانگین هزینه ساخت متر مربعی ۷۰۰ هزار تومان٬ این وام منبع لازم برای احداث ۷۰ متر مربع بنای مسکونی را به‌صورت ۱۰۰ درصد تامین می‌کند.

 

درصد سود

این تسهیلات یک تفاوت اساسی با وام بانکی مسکن دارد و آن نحوه محاسبه سود آن است. نرخ سود وام در دوره دو ساله ساخت٬ به صورت مشارکتی محاسبه می‌شود و در زمان فروش اقساطی یعنی در زمان انتقال ۴۰ میلیون از وام به خریدار متناسب با نرخ سود عقود مبادله‌ای٬ تعیین می‌شود به طور ملی سود این وام برای خریداران از ۱۷ تا ۱۸ درصد فراتر نمی‌رود اما هنوز هم باسود ۱۵ درصد بانکی مسکن فاصله معناداری دارد.

 

آیا خریدار حتما باید وام را دریافت کند؟

خیلی از خریداران به دلایل مختلف از جمله دریافت وام از بانک‌های دیگر یا نیاز نداشتن به تسهیلات ترجیح می‌دهند از این تسهیلات هنگام خرید واحد مسکونی استفاده نکنند. آنها کاملا مختار هستند که این کار را انجام دهند٬ یعنی هیچ یک از انبوه‌سازان نمی‌توانند شرط فروش واحد مسکونی را بر عهده گرفتن این تسهیلات فرار دهند٬ اما از طرف دیگر هم تنها انبوه‌سازان برای ساخت برخی از واحدهای مسکونی تسهیلاتی از این محل دریافت نکرده‌اند. در این صورت مشتریان نمی‌توانند تقاضایی برای انتقال تسهیلات داشته باشند.

 

شرایط کسانی که قبلا از بانک مسکن وام دریافت کرده‌اند؟

عده‌ای هم هستند که قبلا وام خرید مسکن از بانک مسکن دریافت کرده‌اند آنها دیگر این امکان را نخواهند داشت که واحدهایی را به بانک معرفی کنند که برای ساختش از این تسهیلات استفاده شده است. در واقع نوعی تناقض در این بین به وجود آمده و کسانی که از بانک مسکن وام گرفته‌اند باید دنبال واحدهایی باشند که با سرمایه شخصی انبوه‌سازان ساخته‌ شده باشداما اگر کسی با استفاده از تسهیلات بانک مسکن قبلا یک واحد مسکونی خریده است می‌تواند واحد مسکونی جدیدی هم بخرد و از این تهسیلات هم استفاده کند.

 

سند نزد انبوه‌ساز می‌ماند

این تسهیلات در اصل به انبوه‌سازان پرداخت شده٬ درست است که قانون به آنها اجازه داده بخشی از وام را به خریدار منتقل کنند اما در واقع طرف حساب نهایی بانک٬ خود آنها هستند. بنابراین هنگام خرید تا زمان تسویه کامل قسط‌ها سند نزد انبوه‌سازان باقی می‌ماند. در واقع پرداخت اقساط از قانون خرید قسطی پیروی می‌کند اما در زمان عقد قرارداد باید حتما قید شود که سند صرفا به خاطر بازپرداخت اقساط بانک نزد فروشنده مانده و در زمان تسویه کامل و با گواهی بانک او موظف است بدون هیچ بهانه‌ای سند را به طور کامل به خریدار منتقل کند. 

 

نیاز به معرفی از سوی بانک نیست

در طرح‌های مشابه قبلی وقتی وام به خریدار منتقل می‌شود باید بانک هم او را تایید می‌کرد انا با روش جدید نیازی به این کار نیست و بانک‌ها دخالتی در تایید یا رد خریدار واحد مسکونی ندارند. در اصل این یک معامله مسکن است که بین خریدار و فروشنده انجام می‌شود و انتقال این تسهیلات امتیازی است که انبوه‌سازان در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند خیلی‌ها که به دلایل مختلف نمی‌توانند به دریافت وام مسکن امیدوار باشند تصویب این طرح در مجلس روزنه امیدی برای این عدع در مسیر خانه‌دار شدن است. کارشناسان هم پیش‌بینی می‌کنند اجرای این طرح اثر مثبتی روی کنترل تورم بازار مسکن داشته باشد.

منبع : پندار

بازدید 11410 بار
راه حل صنعت و سرمایه گذاری

تماس با ایران صنعت

راهنمای سرمایه گذاری

همه مقالات مرتبط ...
هم اکنون مشترک ایران صنعت شوید
عضویت در خبرنامه ایران صنعت رایگان است

اخبار ایران صنعت را روزانه در ایمیلتان دریافت کنید


آخرین راهنمای انتخاب

کلیه مطالب راهنمای انتخاب ...
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید