طرح توجیهی بازیافت زباله - ایران صنعت
ایران صنعت - طرح توجیهی و مشاوره سرمایه گذاری
ایران صنعت - دانلود نمونه طرح توجیهی
سه شنبه, 29 آبان 1397 ساعت 14:09

طرح توجیهی بازیافت زباله

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
طرح توجیهی بازیافت زباله طرح توجیهی بازیافت زباله

در طرح توجیهی بازیافت زباله سعی شده است تا با معرفی این صنعت اطلاعات بیشتری در زمینه این طرح، میزان سرمایه گذاری، سودآوری، تسهیلات اعطایی و نرخ های بازده سرمایه گذاری آن ارائه شده و آن را به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری مناسب بررسی نماییم، امیدوارم این اطلاعات مفید فایده باشد و تا پایان مطلب همراه ایران صنعت باشید.

 معرفی طرح توجیهی بازیافت زباله

انسان و بسياري از موجودات به شيوه هاي مختلف زباله توليد مي کنند بطور معمول به مواد زايد معمولا  جامد (فسادپذير و فسادناپذير)که به صورت ناخواسته و یا غیر قابل استفاده دور ریخته می‌شوند  زباله گفته ميشود . توليد زباله بطور چشمگيري رو به افزايش است . اين افزايش و توليد موجب بحرانهايي در زمينه محيط زيست گرديده است که حيات موجودات کره زمين را بامشکلات جدي روبرو ساخته است. توليد آلاينده هاي مختلف زباله که هرروز برتعداد وتنوع آنها افزوده ميشود سبب شده که ضمن خسارت به منابع اصلي (آب ، خاک ، هوا) باحجم زياد مواد زايد به اشکال جامد ، نيمه جامد ، مايع و گاز مواجه شده ايم.زباله ها به چهار دسته کلی زباله‌های شهری، زباله‌های صنعتی و زباله‌های خطرناک و زباله های بیمارستانی تقسیم می‌گردند.

 

انواع زباله

انواع زباله‌های شهری شامل زایدات غذایی(قسمت فساد پذیر زباله)،اشغال (قسمت فساد ناپذیر )،خاکستر باقیمانده حاصل از سوزاندن زغال، چوب و دیگر مواد سوختن و زایدات ناشی از تخریب و ساختمان سازی میباشد .

زباله‌های صنعتی، مواد زاید ناشی از فعالیت‌های صنعتی هستند که عمل جمع آوری، حمل و نقل و دفع آن‌ها ضوابط خاص و مقررات ویژه‌ای را به خود اختصاص داده‌است.

 زباله های خطر ناک، مواد زاید جامد یا مایعی هستند که به علت کمّیت، غلظت و یا کیفیت فیزیکی، شیمیایی و یا بیولوژیکی می‌توانند باعث افزایش میزان مرگ و میر و یا بیماری‌های بسیار جدی شوند معمولاً یکی از مشخصات قابلیت انفجار، احتراق، خوردگی، واکنش پذیری و سمی را دارا بوده و اغلب تحت عنوان مواد زاید پرتوزا، پس‌مانده‌های شیمیایی، زایدات قابل اشتعال، زایدات بیولوژیکی و مواد منفجره دسته بندی می‌شوند

از لحاظ ترکيبات فيزيکي زباله تشکيل شده از 1- پس مانده مواد غذايي 2- کاغذ و مقوا 3- پلاستيک و لاستيک 4- پارچه 5- چرم 6- مواد زايد باغ 7- چوب 8- شيشه 9- قوطي هاي فلزي 10- اشياي بي ارزش ساختماني ( آجر وسنگ و گچ و... ) 11- خاک و خاشاک 12- استخوان

 

ترکيبات شيميايي زباله

ترکيبات فرمولي موادتشکيل دهنده زباله رابرسي ميکند همانندميزان کربن – هيدروژن – اکسيژن-ازت-سولفور-PH و رطوبت . عدم کنترل زباله هاي شهري وروستايي بعلت مواد آلوده کننده وفساد پذير و نيز رطوبت وحرارت مناسب پناهگاهي مناسب براي انواع حشرات و جوندگان موذي ميباشد

تقريبا 80 درصد از هزينه هاي مربوط به زباله ها هزينه جمع آوري زباله مي باشد  از روش هاي دفع زباله دفن بهداشتي زباله ها، سوزاندن زباله ها،کمپوست کردن ( تهيه کود از زباله ) ،تلنبار کردن ،دفع در رودخانه ، دريا می باشد.

روش های بازیافت زباله

در بازیافت زباله روش های متعددی جهت بازیابی مواد زائد جامد وجود دارند بازیافت به معنی استفاده از مواد مصرف شده برای تولید و ساخت مجدد همان کالا یا کالای قابل استفاده دیگر است. که از نظر فنی و اقتصادی عملی می باشند . ترکيبات قابل بازیافت زباله عبارتند از 1- پس مانده مواد غذايي برای تولید کود کمپوست 2- کاغذ و مقوا 3- پلاستيک و لاستيک 4- شيشه 5- قوطي هاي فلزي هر چه تعداد موادی که باید از زوائد جامد جدا شوند بیشتر شود بر هزینه جداسازی نیز افزوده می گردد . ساده ترین و ارزان ترین روش بازیابی مواد زائد جامد که از نظر جمع آوری کمترین کارآیی را دارد روشی است که اجزاء مختلف هر منبع زائد از یکدیگر جدا می شود . این روش اقتصادی نیست و به جای آن از روشهای جداسازی کامل استفاده می گردد .

بیشتر جداسازی پسماندهاي خشك به ويژه كاغذ، مقوا، پلاستيك، فلزات و شيشه از ارزش اقتصادي و زيست محيطي برخوردار بوده و در صورت تفكيك، در واحدها و كارخانـجات بازيافت به محصـولاتي با كاربـردهاي مشـابه و يا جديـد تبـديـل مي شوند تا از اتلاف منابع و سرمايه هاي ملي جلوگيري به عمل آيد. پس مانده هاي گياهي نيز به كود كمپوست تبديل مي شود كه براي اصلاح خواص خاك و جبران مواد غذايي از دست رفته آن مفيد است و با اجراي دقيق اين طرح مي توان روزانه 530 هكتار خاك كشور را احيا كرد. همچنین از ضایعات تولیدی و زباله های دست ساخته بشر در شهرهای بزرگ برای تولید بیوگاز استفاده میشود که در پاکسازی محیط زیست نقش مهمی را ایفا میکند و به عنوان راه حلی مناسب برای تولید انرژی برق و گرما و حل مشکلات زیست محیطی پسماندهای آلی فسادپذیر می باشد انرژی زیست توده تنها منبع انرژی تجدیدپذیر میباشد که انرژی رابه فرمهای برق،حرارت ،سرما و سوخت خودرو به اشکال جامد،مایع و گاز تحویل مینماید به علاوه مواد زیستی جایگزین خوراک پتروشیمی و...نیز میباشد .

شرکت بهبود صنعت آمادگی خود جهت تهیه طرح توجیهی بازیافت زباله اعلام می دارد

 هم اکنون سفارش طرح توجیهی بازیافت زباله دهید

استفاده از کلیه مطالب این سایت برای عموم آزاد می باشد، فقط در راستای حفظ زحمات تیم تولید محتوی ما خواهشمندیم در صورت برداشت از این محتوی لینک ما را درج نمایید. باسپاس

بازدید 440 بار

افتخارات و مجوزهای ایران صنعت