طرح توجیهی بازیافت نخاله های ساختمانی - ایران صنعت
ایران صنعت - طرح توجیهی و مشاوره سرمایه گذاری
ایران صنعت - دانلود نمونه طرح توجیهی

سفارش طرح توجیهی
طرح های توجیهی صنعتی
طرح های توجیهی کشاورزی و کشت و صنعت
طرح های توجیهی دامپروری و مزارع پرورش ماهی و طیور
طرح های توجیهی خدماتی و کسب و کار های کوچک
طرح های توجیهی گردشگری و توریسم - احداث هتل و پارک و ...
comfar طرح توجیهی کامفار
مشخصات طرح های توجیهی - استاندارد طرح های توجیهی

پکیج های طرح توجیهی

 • پکیج طرح های توجیهی صنایع ساختمانی
  پکیج طرح های توجیهی صنایع ساختمانی
  قیمت 80000 تومان
  گسترش کار نگارش طرح توجیهی انجام…
 • پکیج طرح های توجیهی صنایع خودرو  
  پکیج طرح های توجیهی صنایع خودرو
  قیمت 90000 تومان
  یکی از مهمترین صنایع موجود در…
 • پکیج طرح های توجیهی صنایع فلزی و ماشین ابزار  
  پکیج طرح های توجیهی صنایع فلزی
  قیمت 90000 تومان
  زمینه های بکر معادن در کشور ما…
 • پکیج طرح های توجیهی صنایع چوب و سلولوزی  
  پکیج طرح های توجیهی صنایع چوب و سلولوزی
  قیمت 50000 تومان
  طی این سال ها…
همه پکیج ها ...
دوشنبه, 27 خرداد 1392 ساعت 14:00

طرح توجیهی بازیافت نخاله های ساختمانی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(14 رای‌ها)

 صنعت بازیافت امروزه یکی از راهکارهای ایجاد ارزش افزوده و بهره وری بیشتر در جامعه محسوب می شود. در طرح توجیهی بازیافت نخاله های ساختمانی سعی شده است تا با معرفی این صنعت اطلاعات   بیشتری  در زمینه صنعت بازیافت، میزان سرمایه گذاری، سودآوری، تسهیلات اعطایی و نرخ های بازده سرمایه گذاری آن ارائه شده و آن را به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری مناسب بررسی نماییم، امیدوارم این اطلاعات مفید فایده باشد و تا پایان مطلب همراه ایران صنعت باشید.

حجم روز افزون مواد و زباله هاي شهري به ويژه نخاله هاي حاصل از تخريب ساختمانها و بافت هاي فرسوده شهري ، مشکلات فراواني را در شهرهاي بزرگ به وجود آورده است . که بازیافت این نخاله ها و ضایعات ساختمانی کمک زیادی به حفظ محیط زیست اطرافمان خواهد نمود.

مشکلات زيست محيطي که در اثر دفع غير اصولي و غير فني اين مصالح پديد آمده ، توجه پژوهشگران در راستاي بازيافت اين مواد را به خود جلب کرده است . آمارهاي موجود از ترکيب نخاله هاي ساختماني شهرهاي بزرگ ايران نشان مي دهد که آجر و ملات ماسه سيمان ، بتن ، دو ماده اصلي تشکيل دهنده نخاله هاي ساختماني هستند.

با بررسي به عمل آمده به طور متوسط روزانه 19000 تن نخاله ساختماني در تهران توليد مي شود. با توجه به اينکه عمر مفيد ساختمان در ايران 30 سال مي باشد بدون در نظر گرفتن بلاياي طبيعي از قبيل سيل و زلزله و..عمده ترين ترکيبات نخاله هاي ساختماني شامل آجر - بتن - سنگ ساختماني - قطعات گچي - چوب ، پلاستيک و فلزات مي باشند.کارشناسان عقيده دارند تا 70 درصد قابل بازيافت مي باشد.

جلوگيري از آلودگي محيط (آب ، خاک ، سنگ)، بازيافت مصالح قابل مصرف ، هدايت صحيح مواد زائد به محلهاي دفن و نهايتا زيباسازي اهداف عمده تعيين تکليف نخاله هاي ساختماني مي باشد.

مواد بازيافتي وزن مخصوص کمتري نسبت به مصالح اوليه دارند همچنين هوازدگي و عوامل محيطي باعث کاهش دانسيته خواهد شد. وجود سيمان در مواد بازيافتي دوام در برابر حمله سولفاتها را خدشه دار خواهد نمود.

مواد بازيافتي با افزودن مصالح مرغوبتر قابل استفاده مجدد مي باشند. نخاله ها در بسياري از پروژه ها کاربرد دارند.خصوصا در پروژه هاي راهسازي ، محوطه سازي و معابر استفاده مي گردد.

در کشورهاي در حال توسعه ، نخاله هاي ساختماني بخش بزرگي از زباله هاي شهري را به خود اختصاص مي دهند که علاوه بر هزينه بسيار براي دفع آن ، عواقب نامطلوبي بر محيط زيست نيز دارند.حجم نخاله هاي ساختماني به حدي است که اکنون اين مساله نه تنها در ايران بلکه در کشورهاي پيشرفته نيز يک مشکل اجتماعي و زيست محيطي است.

بازيافت نخاله هاي ساختماني نه تنها به حفظ منابع طبيعي و محيط زيست کمک مي کند ، بلکه با بکارگيري روش هاي علمي ، توجيه اقتصادي نيز دارد.

از طرف ديگر بهره برداري بيش از حد از منابع طبيعي براي ساخت راهها ، توليد بتن ، آجر و ساير مصالح ساختماني ، کمبود مصالح طبيعي را نيز در پي داشته است.

حجم نخاله هاي بنايي ناشي از تخريب ساختمانها در کشورهاي اروپايي رقم بزرگي را در بر مي گيرد ، به گونه اي که طرفداران محيط زيست بيش از پيش نگران بهداشت جامعه شده اند.

حجم بسيار زياد نخاله هاي ساختماني و دفع غير اصولي آنها مشکلات بسيار فراواني براي شهرها ايجاد مي کند که اهم آنها عبارتند از :

:: مشکلات زيست محيطي

:: نياز به مکان دفن زباله

:: ايجاد چشم انداز نامناسب

افزون بر مسايل فوق ، به دليل نياز روز افزون به مصالح سنگي ، برداشت از منابع طبيعي که اغلب در مسير رودخانه ها وجود دارند ، منجر به بروز سيلاب هاي خطرناک شده است . همچنين ريختن نخاله هاي ساختماني در کنار يا بستر رودخانه ها موجب تغيير نظام طبيعي رودخانه و ورود مواد مضر مجود در اين نخاله در چرخه آبهاي زير زميني مي شود.

جنبه هاي اقتصادي بازيافت نخاله هاي ساختماني نيز در کنار مسايل فني آن ، به همان مقدار داراي اهميت است . مهمترين عوامل توجيه اقتصادي بازيافت نخاله هاي ساختماني عبارت است از :

:: هزينه زياد مصالح اوليه

:: هزينه حمل نخاله از محل توليد به مکان دفع

:: هزينه دفن نخاله

افزايش روز افزون بهاي مصالح اوليه و نيز خسارتهاي غير قابل جبران زيست محيطي بلندمدت ، موضوع بازيافت نخاله هاي ساختماني را مهم مي نمايد.

کاربري نخاله هاي ساختماني بازيافت شده به عوامل زيادي نظير حجم و ترکيب نخاله ، ماشين آلات بازيافت نخاله ، کيفيت مصالح توليدي ، ميزان تقاضا و... بستگي دارد.

در اين طرح توجیهی بازیافت نخاله های ساختمانی مصالح حاضر از بازيافت در دو زمينه بررسي و ارائه مي گردد :

:: جداول بتني

:: دیوارهای پیش ساخته ساختمانی

:: مصالح دانه بندی شده

 

نخاله های ساختمانی چیست ؟

نخاله هاي ساختماني به مواد زايد جامدي اتلاق مي شود كه از تغيير وضع، تعمير و از نو بنا كردن سازه ها از قبيل راهها و يا ساختمان هاي مسكوني و تجاري و اداري و ... در شهرها حاصل مي شود . البته اصطلاح C&D صرفاٌ به نخاله هاي ساختماني محدود نيست. بلكه شامل كليه مصالح از قبيل سنگ ها، آجرها، بلوك ها، گچ ها، فولاد، شيشه، الوار، مصالح حاصل از لوله كشي و برق كشي، پوشش آسفالت بام و ... نيز مي باشد كه اين مواد يا بوسيله خود محيط زيست توليد شده اند (نظير حوادث طبيعي مانند زلزله، توفان، گردباد و سيلاب و ... ) و يا حاصل عمليات ساخت و ساز و تخريب هستند. به طور كلي، اگر چه تعريف يكساني براي C&D در دنيا وجود ندارد، طبقه بندي اصلي نخاله بر اساس منشأ و تركيب نخاله هاي تخريب و ساخت است.

 

مخاطرات زيست محيطي نخاله هاي ساختماني و تخريب

پسماندهاي ساختماني و عمراني اگر چه خطرات كمتري نسبت به مواد زائد جامد شهري براي سلامت بشر و محيط زيست دارند ولي دفع بي رويه و مديريت ناصحيح اين پسماندها پس از دفع، ميزان خطر اين پسماندها را تشديد مي كند.

گچ و آهك موجود در اين پسماندها، در مقادير زياد به صورت شيرابه وارد آب هاي سطحي و زيرزميني شده و ضمن بالا بردن قليائيت آب، طعم تلخي نيز به آب مي دهد. وجود قليائيت زياد مي تواند سبب واكنش هايي بين قليائيت و بعضي كاتيون ها در آب شود. در برخي از موارد رسوب حاصل مي تواند باعث مسدود شدن خلل و فرج خاك شود. گچ مي تواند تغيير در تركيب شيميايي خاك را سبب شود.

برخي از فلزات سنگين و تركيبات آنها از جمله سرب، روي، مس و غيره كه در مصالح و اجزاي ساختمان به كار رفته اند، بر اثر تخريب بنا به شكل تركيب و فلز در محيط تخليه مي شوند. برخي از فلزات موجود در نخاله هاي ساختماني، تحت تاثير شرايط خاك به صورت تركيبات محلول وارد آب هاي سطحي و زيرزميني شده، علاوه بر آن كه آب را به مواد سمي آلوده مي كنند ممكن است طعم آب را نيز تغيير دهند. فلزات مس و روي اثر تشديد كنندگي داشته و در مواقعي كه هر دو موجود باشند اثر سمي بر گونه هاي بيولوژي خاك خواهند داشت. وجود لوله هاي سربي خطر مهمي براي ارگانيسم هاي موجود در آب و خاك است. آلومينيوم تحت شرايط اسيدي خاك وارد جريان هاي آبي شده كه مي تواند براي موجودات آبزي به ويژه ماهيان بسيار مهلك باشد.

مواد آلي بر اساس نوع آن ها مي توانند شرايط نامطلوبي در محيط زيست ايجاد نمايند. قير سبب بسته شدن منافظ خاك شده و شرايط نامطلوب رشد گياهان را فراهم مي نمايد. مواد رنگي مي تواند تاثيرات نامطلوبي بر حيات جانوري و گياهي خاك داشته باشد. برخي از مواد فسادپذير بر اثر تخمير و تجزيه توليد گاز نموده كه متعاقباً شرايط نامطلوبي براي خاك ايجاد خواهد نمود.

همچنين بر اثر تخريب اين مواد آلي، شيرابه حاصل در صورت راهيابي به منابع آبي سبب كاهش اكسيژن محلول گشته و محيط نامسائدي براي زيست موجودات فراهم مي كند. مواد نفتي موجود در مخازن ساختمان ها ممكن است هنگام تخريب به محيط راه يافته آلودگي آب و خاك را موجب شوند. برخي از مواد آلي از جمله پلاستيك ها كه در ساخت لوله به كار گرفته مي شوند، به دليل عدم تجزيه، ايجاد شرايط نامطلوب فيزيكي خاك و شرايط زيست موجودات را فراهم مي سازند. مواد زايد ساختماني با توجه به دانه بندي سبب تغيير بافت خاك مي شود. گرد سيمان سبب كاهش خلل و فرج خاك شده از تخلخل خاك مي كاهد. قير سبب بسته شدن منافظ خاك مي شود.

از نظر زيبايي انباشته شدن نخاله هاي ساختماني منظري ناهمگن با محيط ايجاد نموده كه مي تواند از پتانسيل بهره مندي محيط از منظر زيبايي بكاهد و به دنبال آن كاهش بهره مندي اقتصادي را در پي داشته باشد. وجود محل تجمع و يا دفع مواد حاصل از تخريب مي تواند بر كاربري اراضي و قيمت آنها آثار سوء داشته باشد.

 

بازيافت نخاله های ساختماني

بازيافت (recycling) انجام فرآيند مجدد بر روي مصالح احيا شده و تبديل آن به مصالح جديد و قابل استفاده مي باشد.

غير از هزينه دفع، چند دليل ديگر نيز براي افزايش توجه به بحث بازيافت نخاله هاي ساختماني وجود دارد.كاهش قابليت استفاده از منابع با كيفيت بالا براي ساختن مصالح ساختماني از جمله مهمترين دلايل مي باشد. در بسياري از موارد ، منابع مصالح بكر و دست نخورده فاصله زيادي از محل اجراي پروژه ها دارد و هزينه هاي حمل و نقل پيمانكاران را مجاز مي كند تا در جستجوي يك منبع جايگزين محلي (در دسترس) باشند. مثلا مصالح سنگي سنگ لاشه بوجود آمده است مي تواند يك منبع مناسب و كافي براي بستر جاده و خاكريزي باشد. فايده ديگر استفاده از اينگونه مصالح سنگي آنست كه ارزش مصالح سنگي بدست آمده از سنگ هاي دست نخورده بيشتر از آنست كه اين چنين كاربردهايي كم اهميتي مثل خاكريزي داشته باشد. در اينگونه موارد استفاده از مصالح سنگي تخريب شده يك جايگزين ارزان و مناسب مي باشد.

از ديدگاه بازيافت، بيشتر مصالح استفاده مجدد شده و منابع كمتري مصرف مي شوند . در عمليات بازيافت، ميزان منابع و تجهیزات سرمايه اي مي توانند از سلسله مراتب زير تبعيت كنند:

:: بازيافت در كارگاه ساختماني (براي كاهش حمل و نقل )

ر بازيافت در محل با جداسازي و حداقل آماده سازي

:: بازيافت در يك ايستگاه مركزي

:: بازيافت در يك واحد دور دست (بالاي 200 مايل)

 

موانع موجود در راه بازيافت نخاله های ساختمانی

مهمترين مانع براي افزايش بازيافت تغيير پذيري منابع بازيافت كننده ها مي باشد. تغيير پذيري اين نخاله ها به عوامل زير بستگي دارد:

:: تركيب گوناگون نخاله ها

:: گستردگي فعاليت هاي ساخت و تخريب

:: وجود قوانين گوناگون مديريت نخاله هاي حاصل از ساخت و تخريب

:: دامنه گزينه هاي مربوط به دفع، شامل شيوع غير مجاز دفع

:: هزينه گوناگون دفع از طريق landfill متعارف

 

کد آیسیک محصولات

کد آیسیک محصولات مورد مطالعه طرح مطابق طبقه بندي وزارت صنعت، معدن و تجارت به شرح جدول زیر است:

کد آیسیک

شرح

واحد

37201127

تبدیل ضایعات ساختمانی به مصالح ساختمانی

تن

 

بد نیست بدانید سرفصل های موجود در طرح توجیهی بازیافت نخاله های ساختمانی به شرح زیر است:

:: فصل اول

1-1- نخاله های ساختمانی چیست ؟

1-2-منابع نخاله های ساختمانی و خاکهای مازاد

1-3-اجزای نخاله های ساختمانی

1-4-عوامل اصلی تأثیر گذار بر خصوصیات نخاله های ساختمانی

1-5-مخاطرات زيست محيطي نخاله هاي ساختماني

1-6-نخاله های صنعت ساختمان سازي

1-7-بازيافت نخاله های ساختماني

1-8-پتانسیل بازیافت مصالح

1-9-استفاده از نخاله های تخریبی در نما

1-9-1- نماهای بازیافتی شیشه 

1-9-2- نماهای بازیافتی پلاستیکی (پانل های پلاستیکی)

1-9-3- نماهای بازیافتی بتنی

1-10-فواید بازیافت نخاله های ساختمانی

1-11-هزینه بازیافت در مقایسه با دفع

1-12-جدا سازي در مبدا یا بازیافت مخلوط

1-13-موانع موجود در راه بازيافت

1-14-هدف از اجرای طرح

1-15-معرفی محصول

1-15-1- جداول بتنی

1-15-2- دیوارهای پیش ساخته بتنی

1-15-3- مصالح دانه بندی شده

1-16-کد آیسیک محصولات

1-17-شماره تعرفه گمرکی

1-18-بررسی استانداردهای مرتبط با محصول

  :: فصل دوم

2-1- شرايط عملياتي طرح

2-2- برآورد هزینه های سرمایه گذاری

2-2-1- زمين محل اجراي طرح

2-2-2- هزینه های محوطه سازي و اجرای ساختمان

2-3- تأسيسات و تجهيزات

2-4- ماشین آلات و تجهیزات

2-4-1- وسايل نقليه و وسايل حمل و نقل داخل و خارج كارخانه

2-4-2- تجهيزات اداري و كارگاهي

2-5- هزينه هاي قبل از بهره برداري

2-6- هزينه هاي ثابت طرح

2-7- برآورد هزينه هاي جاري طرح

 2-8- بر آوردحقوق و دستمزد پرسنل

2-9- برآود میزان انرژی و آب مصرفی

2-10- استهلاك و تعمير و نگهداري

2-11- جدول هزينه هاي جاري طرح

2-12- جدول هزينه هاي ثابت و متغير توليد

2-13- برآورد میزان سرمایه در گردش طرح

2-14- جدول سرمايه گذاري

2-15- هزینه تولید سالانه

2-16- برآورد نحوه مشارکت

2-17- پیش بینی فروش کالا

2-18- ساير محاسبات فني طرح

2-19- شاخص های مالی طرح

2-20- جدول محاسبه سود و زیان طرح

 

شرکت بهبود صنعت آمادگی خود جهت تهیه طرح توجیهی بازیافت نخاله های ساختمانی را اعلام می دارد

هم اکنون سفارش طرح توجیهی بازیافت نخاله های ساختمانی دهید

 جهت سفارش این طرح توجیهی اینجا کلیک کنید.

استفاده از کلیه مطالب این سایت برای عموم آزاد می باشد ، فقط در راستای حفظ زحمات تیم تولید محتوی ما خواهشمندیم در صورت برداشت از این محتوی لینک ما را درج نمایید. باسپاس

بازدید 15287 بار

افتخارات و مجوزهای ایران صنعت