ايران صنعت - طرح توجيهي و مشاوره سرمايه گذاري

فروشگاه طرح توجیهی فایل های منسبد خرید

ایران صنعت - دانلود نمونه طرح توجیهی

سفارش طرح توجیهی
طرح های توجیهی صنعتی
طرح های توجیهی کشاورزی و کشت و صنعت
طرح های توجیهی دامپروری و مزارع پرورش ماهی و طیور
طرح های توجیهی خدماتی و کسب و کار های کوچک
طرح های توجیهی گردشگری و توریسم - احداث هتل و پارک و ...
comfar طرح توجیهی کامفار
مشخصات طرح های توجیهی - استاندارد طرح های توجیهی

پکیج های طرح توجیهی

 • پکیج طرح های توجیهی صنایع ساختمانی
  قیمت 80000 تومان
  گسترش کار نگارش طرح توجیهی انجام…
 •  
  پکیج طرح های توجیهی صنایع خودرو
  قیمت 90000 تومان
  یکی از مهمترین صنایع موجود در…
 •  
  پکیج طرح های توجیهی صنایع فلزی
  قیمت 90000 تومان
  زمینه های بکر معادن در کشور ما…
 •  
  پکیج طرح های توجیهی صنایع چوب و سلولوزی
  قیمت 50000 تومان
  طی این سال ها…
همه پکیج ها ...
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 44
JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 47
یکشنبه, 29 ارديبهشت 1392 11:06

طرح توجیهی بازیافت پت (PET)

نوشته شده توسط

هدف از اجرای طرح توجیهی بازیافت پت ، احداث یک واحد بازیافت بطری های پت است.

عملی که انجام می شود ابتدا ظروف پت جمع آوری شده از مناطق مختلف کشور ، بازیافت شده  و تبدیل به پرک (پت خورد شده) می شود .

PET كلمه اي است كه از حروف اول كلمات PolyEthylene Terephethalate تركيب شده است و جزء پليمر هاي با زنجيره طولاني وابسته به خانواده پلي استرها مي باشد . مواد توليد PET عبارتند از: ترفتاليك اسيد خالص و اتيلن گلايكول ،كه هر دوي آنها از مواد خام نفتي مشتق مي شوند. فرايندهاي پلي استري با مواد واسطه ديگري نيز وجود دارند كه از واكنش هاي پليمري شدن يك اسيد و يك باز تهيه مي شوند.PET در حالت خاص يك ماده آمورف شيشه اي شكل است و چنانچه تحت تاثير مستقيم مواد افزودني و اصلاح كننده قرار گيرد ساختار بلوري پيدا مي كند .

 مطالعات و اختراعات انجام شده توسط شركت دوپونت آمريكا بر روي الياف و كاربردهاي گوناگون پلي استر ،سهم PET را به بيش از 50 درصد از الياف مصنوعي در سطح جهان رسانده است .PET به تنهايي و يا به صورت مخلوط با پشم يا پنبه جهت بهبود خواص مقاومت در برابر چين و چروك ،پوشش ،شستشوي پارچه و البسه استفاده مي شود .تا قبل از سال 1950،PET  به عنوان يك فيلم نيز معرفي و توسعه داده شده بود و براي استفاده در صنايع فيلم سازي از قبيل فيلم هاي ويدئو،اشعه x ،فيلم عكاسي و بسته بندي هاي انعطاف پذير استفاده مي شد و سپس جهت استفاده در صنايع بسته بندي هاي انعطاف پذير استفاده مي شد و سسپس جهت استفاده در صنايع بسته بندي به وسيله روشهاي شكل دهي تزريقي و اكستروژن با الياف شيشه تقويت و اصلاح شده و در اوايل سال1970 PET توسط تكنولوژي شكل دهي دمشي،كشيده شد و اولين ساختار مولكولي سه بعدي آرايش يافته به طور سريع جهت توليد بطري هاي با وزن بسيار كم ،انعطاف پذير با استحكام بالا بهره برداري شد.

پلي استرها به وسيله واكنش اسيد و باز در حضور كاتاليست توليد مي شوند . مرحله كليدي فرآيند پليمري شدن ثانويه كه در فاز جامد رخ مي دهد ادامه پيدا خواهد كرد . مواد اوليه جهت توليد PET اسيد ترفتاليك خالص و اتيلن گلايكول مي باشد كه از نفت خام استخراج مي شوند . وقتي كه مواد اوليه با همديگر مخلوط مي شوند و تحت تاثير حرارت و فشار ثابت قرار مي گيرنداولين محلول به نام مونومر(بيس هيدروكيسي اتين ترفتالات )با پليمرهاي جرم مولكولي پايين بنام اليگومر مخلوط شده سپس واكنش پيش مي رود وآب خارج مي شود و پليمر PET شكل مي گيرد .

در اين مرحله PET يك مذاب ويكسوز بوده كه توسط اكسترودر، اكسترود شده و پس از خنك شدن با آب و بدون املاح به شكل يك ماده آمورف شيشه اي و شفاف به دست مي آيد . بعضي از مواد پلي استري PET با استفاده از تكنولوژي بر پايه دي متيل ترفتاليك (DMT) نيز توليد مي شوند . براي توليدPET  با جرم مولكولي بالا نياز به مرحله دوم پليمري شدن دارد كه در قسمت ssp يا پليمري شدن در حالت جامد و دماي پايين انجام مي گيرد .

در اين عمليات به طور عمده تمام مواد نا خالص و فرار از قبيل استالدئيد ،گلايكول و آب ،آزاد و خارج مي شوند . جرم مولكولي بالا براي بهبود خواص مكانيكي ، افزايش استحكام،مقاومت در برابر خزش هم زمان با انعطاف پذيري كافي به منظور مقاومت در برابر خزش هم زمان ، با انعطاف پذيري كافي به منظور مقاومت در برابر شكست و ترك ناشي از فشار بسيار لازم و ضروري است . وقتي كه پليمر شكل مي گيرد خالص سازي آن بسيار سخت و دشوار خواهد شد بدين جهت خالص سازي مواد در هنگام توليد از پارامترهاي بسيار مهم و كليدي براي رسيدن به كيفيت مطلوب پليمر جهت بسته بندي مواد غذايي مي باشد.

فرايند تقطير در خلاء به آساني اتيلن گلايكول را خالص سازي ميكند ضمن اينكه ترفتاليك اسيد توسط بلوري شدن متوالي از حلال ها خالص سازي مي گردد .چنين موادي با خلوص و جرم مولكولي بالا براي كاربردهاي بسته بندي مواد غذايي مورد نياز مي باشد .

كاتاليست ها با غلضت هاي كم جهت تسريع واكنش وتضمين اقتصادي طرح ها استفاده مي شود . كاتاليست هاي رايج ، تري اكسيد آنتيموان مي باشند البته نمك هاي تيتانيومي،ژرمانيم،كبالت منگنز، منيزيم و روي نيز استفاده مي شوند و به شكل كپسول هاي با اندازه هاي بسيار كوچك و ريز در ماتريس پليمر و يا خود زنجير پليمر باقي مي مانند. ماهيت فيزيكي PET PETخواص فيزيكي و مورفولوژي بسيار خوبي از خود نشان مي دهد . PET يك پليمر نيمه بلوري مي باشد و وقتي تا دماي بالاتر از 72 درجه سانتي گراد گرم مي شود از حالت شيشه سخت به حالت لاستيكي كش دار تبديل مي شود به طوري كه زنجيره هاي مولكولي را مي توان به طور يك بعدي يا دو بعدي آرايش داده و به شكل ليف ،فيلم و بطري تبديل كرده و در صورتي كه پليمر در حالت كشيده ، سريع سرد گردد زنجير هاي مولكول بدون حركت با همان آرايش مولكولي باقي مي مانند .

پليمر در حالت كشش فقط يكبار سخت و محكم مي شود و خواص مطلوب را در بطري PET ايجاد مي كند . چنانچه PET كشيده شده در دماي بالاي c75 نگه داشته شود و به طور آهسته بلوري شده و پليمر به شكل مات ، سفت ، محكم و با انعطاف پذيري كمتر در مي آيد كه به آن PET بلوري يا CPET گفته مي شود . اين شكل از پليمر قابليت تحمل دماهاي بالاتر را دارد و مي تواند براي توليد سيني ها و ظروف مورد استفاده در اجاق گازها و ماكروويوها بسيار خوب و مناسب مي باشند. تكنيك تثبيت حرارتي نيز در بهبود خواص تجعد (چين دار) و مقاومت شستشوي الياف پلي استر به كار برده مي شود. اعمال تغيرات توسط هر كدام از تكنيك ها ، گستره وسيعي از محصولات پلي استري كه همگي داراي فرمول شيميايي پايه پايه مشابهي هستند براي ما توليد مي كنند. PET تا كنون به عنوان يك ماده ساده توصيف شده در صورتي كه اصلاحات زيادي جهت توسعه خواص ويژه آن انجام شده است و براي كاربرد در انواع بسته بندي ها و تجهيزات توليدي خاص معرفي شده اند.اين اصلاحات يك ماهيت شيميايي دارند كه با انجام دادن آنها اشكال مختلف ساختمان بلوري ايجاد ميشود. براي مثال وجود كومونومرهايي مثل ايزوفتاليك اسيد يا 1 و 4 سيكلوهگزادي متانور در پليمر PET با غلظت هاي كم نرخ بلورينگين را كاهش مي دهد و امكان توليد ديواره هاي بطري صفحات و فيلم هاي ضخيم تر را ميدهد. PET تا كنون به عنوان يك ماده ساده توصيف شده در صورتي كه اصلاحات زيادي جهت توسعه خواص ويژه آن انجام شده و براي كاربرد در انواع بسته بندي ها و تجهيزات توليدي خاص معرفي شده اند . اين اصلاحات يك ماهيت شيميايي دارند كه با انجام دادن آنها اشكال مختلف ساختمان بلوري ايجاد مي شود . براي مثال ايزوفتاليك اسيد يا 1و4 سيكلوهگزادي متانول در پليمر PET با غلظت هاي كم ٬ نرخ بلوريرنگي را كاهش مي دهد و امكان توليد بلورينگي ديواره هاي بطري٬ صفحات و فيلم هاي ضخيم تر را مي دهد . براي نمونه بطري هاي ضخيم تر و سنگين تر در سيستم هاي ظروف با قابليت پر كردن مجدد استفاده مي شود. همچنين افزايش درصد بلورينگي جهت محدود كردن حركت و جلوگيري از تغيير شكل در درجه حرارت هاي بالا همچون سيني هاي غذا مورد استفاده در ماكرويو و اجاق گاز ضروري مي باشد .

در اين حالت از عوامل هسته زا يا تسريع كننده بلوري شدن ٬ همچون جرم مولكولي بالا به كار برده مي شوند . كاربرد در بسته بندي مواد غذايي به طور كلي خواص مطلوب براي كاربردهاي بسته بندي از خواص ذاتي پليمر به دست مي آيند . بنابراين افزودني هايي مثل ضد اكسيد كننده ها ٬نرم كننده ها٬ پايدار كننده هاي حرارتي ٬پايدار كننده ها در برابر اشعه ماوراء بنفش ضروري نمي باشند . رنگدانه ها با غلظت بسيار كم (معمولاً كمتر از ppm500 )براي بعضي از انواع تجاري PET مورد استفاده قرار مي گيرند ٬ آنها همانند كاتاليست ها به صورت كپسول هاي بسيار ريز در ماتريس پليمر و يا به صورت متصل در زنجيره هاي مولكولي قرار مي گيرند . آنهاد در حين فرايند پليمري شدن و يا در حين توليد صنايع پايين دست اضافه مي شود و فرايند جداسازي و استخراج آنها بسيار دشوار مي باشد.

سه كاربرد عمده PET در بسته بندي شامل ظروف و بطري٬ پارچ ٬ لوله ها ٬ورقه هاي نيمه سخت براي شكل دهي حرارتي (سيني ها) و فيلم هاي نازك آرايش يافته كيسه ها ٬ لفاف بسته بندي ٬ غذاهاي سر پايي مي باشد . بطري ها ي PET توسط فرايند شكل دهي دمشي-كششي ٬ يكي از فرايند هاي پيشرفته با ايجاد حداكثر خواص ويژه براي PET توليد مي شوند . انتخاب دماي دمشي بهينه براي رسيدن به خواص مطلوبPET بسيار مهم و حياتي مي باشد . مقاومت ضربه اي ٬ شفافيت ٬ سفتي ٬ نفوذ ناپذيزي گازها ٬ خزش و ديگر پارامترهاي در حين فرايند شكل دهي بهينه سازي مي شوند . درفرايند توليد ورق هاي نيمه سخت و شفاف PET ٬كه براي توليد اشيا گوناگون به روش شكل دهي حرارتي استفاده مي شود ٬ در ابتدا چيپس هاي PET توسط اكسترو در ذوب و پس از خنك كردن و كمپرس كردن به وسيله غلتك هاي مخصوص٬ به شكل ورق در مي آيد .

ورق هاي توليد شده PETشكل مي گيرند و قطعات و كالاهاي مورد نياز توليد ميشوند. فيلم هاي نازك و آرايش يافته PET  به علت ايجاد خواص خوب و مناسب در ماده PET ٬تقاضاي توليد و كاربرد از آن ايجاد كرده است. خواص حرارتي بسيار خوب فيلم هاي PET ٬ امكان فرايند شدن و استفاده از آن در دماهاي با گستره وسيع دمايي (70 الي 150درجه سانتيگراد) را ايجاد مي كند ٬ طوري كه اغلب فيلم هاي بسته بندي متعارف را پوشش مي دهد .

اين مواد براي بسته بندي غذاهاي آماده ٬ پوشش و چفت كردن ظروف قابل استفاده در ماكروويو ها ٬مايعات با دماي بالا بسيار مناسب مي باشند . فيلم هاي PET با داشتن اثرات شيميايي خنثي مقاومت خوب در برابرنفوذ گازها ٬اهميت ويژه اي براي كاربرد در صنايع غذايي ٬ دارويي كسب كرده است ٬ همچنين براي فرايندهاي استريليزاسيون و ضد عفوني كردن توسط بخار ٬اكسيد اتيلن و اشعه مي توان آنها را مورد استفاده قرار داد .

راه رسيدن به اين خواص ٬ ايجاد تغييرات در ساختار بلوري مي باشد . به منظور توسعه كاربردهاي پلي اتيلن ترفتالات مثل توليد محصولات با حفاظت زياد در برابر اكسيژن و رطوبت و در نتيجه جلوگيري از تعفن وترشيدگي وطعم نا مطلوب ٬مي توان PET را توسط تكنولوژي هاي از قبل اكستروژن هم زمان با مواد ديگر ٬ تزريق هم زمان با مواد ديگر لمينت ها و پوشش ها با ديگر مواد پلاستيكي تركيب نمود. ملاحظات ايمني و بهداشتي اغلب غذاهاي امروزي به صورت بسته بندي شده به مشتريان عرضه مي شوند. براي بسته بندي يكبار مصرف مناسب مواد غذايي ٬لازم است اثرات متقابل و فعل و انفعالات ميان غذا و مواد بسته بندي كاملاًشناخته شود و بايستي هر گونه فعل و انفعلات متقابل به شدت كم باشد .

در بعضي از موارد انتقال مواد از غذاها به مواد بسته بندي و بر عكس درمقادير بسار كم وناچيز اتفاق مي افتد . جهت حصول اطمينان از كم بودن اين مقادير بايستي مهاجرت اين مواد تشخيص داده شوند .موادي كه به آساني مهاجرت مي كنند٬ معمولاً جرم مولكولي بسيار كم و فراريت بالايي دارندPET جهت بسته بندي بايستي داراي جرم مولكولي بسيار بالا و تمايل به انتقال و مهاجرت مواد در آن وجود نداشته باشد و يا مقادير آن منفي باشد . امروزه توسط تكنولوژي آناليز پيشرفته فعل و انفعلات بسيار كم نيز قابل تشخيص است ٬ طوري كه مهاجرت بسيار ناچيز و كم مواد نيز قابل مشاهده است . مطالعات بسيار زيادي برروي PET انجام شده كه همگي آنها بر خواص و قابليت هاي مطمئن PET تاكيد نمودند . قوانين بسته بندي غذايي در بخشEEC /893/1976 ٬ 76 مربوط به اتحاديه مواد غذايي ٬اصول قوانين پايه اي از جمله حالت ها و انواع مختلف مواد در تماس با غذاها كه نبايد مواد غذايي منتقل شود و همچنين مقاديراين مواد كه مي توانند سلامت انسان را در معرض خطر قرار دهند و يا باعث از بين بردن و فاسد شدن مواد غذايي مي شوند به تفصيل شرح داده شده است .

همچنين در بخش دوم به شماره 89/109/ECC اتحاديه غذا و مواد وابسته مقادير قابل قبول اين مواد در كالاهاي پلاستيكي وغيره پلاستيكي مرتبط يا بسته بندي مواد غذايي نيز شرح داده شده است .

به طوره كلي قوانين و دستورالعمل ها با سه اصل زير مورد تصويب قرار گرفته اند:

الف- تهيه ليست هاي مربوط به مواد مجاز

ب- مقدار مهاجرت كلي (OML)مواد به غذا

پ-محدوديت هاي مهاجرت مخصوص (SML)براي مواد خاص دستور عمل شماره ECC/82/711اصول وقوانين پايه اي براي تست كردن SMLوOML مايعات مورد استفاده در تست ها ٬ زمان و دماي تست مهاجرت مورد را تعيين مي كنند .

دستورالعمل OML را براي¬ mg /dm2 10¬ از سطح تماس با مواد غذايي و يا mg/kg60 (ppm60)در غذا تعيين كرده است . همچنين مقادير مهاجرت مونومرهاي بكار برده شده است . CEN كميته استانداردسازي اروپا همانند ENV1186  يك نسخه از روشهاي تست با قابليت استفاده تحت شرايط گوناگون را منتشر كرده است . چنانچه يك محصول داراي درصد تركيبات با مقادير مجاز ومطابق دستورالعمل باشد مي توان با هر كدام از روش هاي دلخواه تست نمود . در صورتي كه مقادير مهاجرت مواد در حد قابل قبول باشد ميتوان از آنها براي كاربردهاي مختلف استفاده نمود . قابل توجه است كه تست بايستي بر روي محصولات نهايي با كاربردهاي خاص انجام گيرد.اغلب پليمرها داراي ساختار الي هستند اما مسئوليت اصلي براي حصول تا ئيد نهائي به عهده توليدكنندگان ومصرف كنندگان مي باشد كه دقيقاً مي دانند كه محصول چگونه ساخته شده ومحتوي چه چيزهايي مي باشند.اصول قوانين آئين نامه اي ديگر كشورها شبيه Eu٬ در جست و جوي تامين سلامت ٬ضوابط و معيارهاي قابل قبول بودن اين گونه مواد كالاهاومواد براي كاربردهاي كه قصد دارند استفاده نمايند اطمينان حاصل شوند مي باشد تمام مواد در تماس با خوراكي ها ٬اعم از كيسه هاي پليمري ٬ رنگ ها وديگر افزودني ها بايستي مورد تاييد و يا معافيت از قوانين واقع شوند. استفاده از PET بازيافتي در بسته بندي محصولات PET بازيافتي توسط تمام قوانين و دستورالعمل هايي كه در مواد خام به كار برده مي شود مورد تاييد واقع شده است . سلامتي و ايمني مصرف كنندگان يكي از مهمترين الويت هايي است كه در مورد مصرف مجدد مواد بازيافتي ويا هر ماده ديگر كه با غذاها در تماس باشد مورد تاكيد و ملاحظه قرار مي گيرد .يكي از خواص ويژه PET كه آن را نسبت به ديگر مواد پلاستيكي در ارجحيت قرار داده ٬ مصرف مجدد (بازيافت) آن وضريب نفوذ بسيار كم به مقدار حدود 100 تا از اين فاكتور ضريب نفوذ كمتر از ديگر مواد است ٬ اين بدين معني است كه نفوذ آلودگي ها به درون PET و به مواد خوراكي از طريق PET بسيار سخت و دشوار مي باشد.

هيچ گونه قانوني به طور مستقيم در اروپا وجود ندارد كه به طور خاص با اين موضوع سر و كار داشته باشد .براي مواد پلاستيكي بازيافت شده اجازه كاربرد در صنايع بسته بندي مواد غذايي داده نمي شود . بعضي از قوانين جهاني استفاده كردن از پلاستيك هاي بازيافتي براي كاربردهاي در تماس با غذاها قدغن و منع كرده اند . مطاللعات تفصيلي مربوط به استفاده مجدد بطري ها ٬تحقيقات در رابطه با جنبه هاي ايمني و سلامت و محيط زيست براي كاربردهاي PET در سيستم هاي با قابليت پر كردن مجدد را تكميل كرده است.

 

فیلم بیو پت (BOPET) با موفقیت در طیف گسترده ای از کاربردها استفاده می شود ، به دلیل ترکیب بسیار خوب نوری ، فیزیکی ، مکانیکی ، حرارتی و خواص شیمیایی ، و همچنین تطبیق پذیری منحصر به فرد ان

    * براق ، درخشان ، ظاهر شفاف

    * استحکام مکانیکی و تافنس نا متناسب

    * خواص عایق عالی

    * همواری و ضریب اصطکاک (COF) خوب

    * مقاومت بالا در برابر گسیختگی و سوراخ شدن

    * طیف گسترده ای از ضخامت های 1 تا 350 میکرون

    * ثبات بعدی عالی در برابر دامنه وسیعی از دما

    * مقاومت بسیار خوب نسبت به  حلال ها ، رطوبت ، روغن وچربی

    * مانع عالی در برابر طیف وسیعی از گازها

فیلم پت وقتی تغییر می کند که :

    * از پایین ترین حد انقباض (0.1 ٪>) تا بالاترین حد آن  حدود 75 ٪ در تمام جهت ؛

    * با رنگدانه و بتونه ها درون طیف گسترده ای از  رنگها ، غبار ، نیمه شفافی ، و کدری

    * برای تغییر سطح نرم  به هر زبری دلخواه

رفتارهای شیمیایی گسترده ی برای تولید فیلم پت مورد استفاده قرار می گیرد که به چسباندن روکش های مختلف از قبیل جوهر، فلزکاری و غیره  در تولید ان کمک می کند. رفتارهای سطحی در خواص سطح ان مانند لیزی و ضد استاتیک مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر آن تنوع در خواص و کاربردها ، فیلم پت در میان بسیاری از مواد سازگار با محیط زیست ارائه می گردد.

صدها نوع  فیلم در حال حاضر برای تامین نیازهای شما در دسترس است.

 

خواص شیمیایی پت

 

فیلم پلی استر - پلیمر سازگار با محیط زیست

مطالعاتی برای تبدیل پت به یک پلیمر سازگار با محیط زیست صورت گرفته و نتیجه آن محصولاتی است که

    * سالم است ،

    * غیر سمی است ،

    * شامل فلزات سنگین نیست،

    * از مواد نرم کننده در ان استفاده نمی شود،

    * سبک وزن هستند

    * براحتی بازیافت می شوند.

همانطور که تقاضا برای پت افزایش می یابد ، کاربرد های ان به شدت در حال افزایش است. بنا براین استفاده از پت در صنایع سراسر جهان برای تولید محصولات قویتر و سبکتر  رشد می کند. ، تا جایگزین محصولات سنگین تر غیر سازگار با محیط زیست شوند.

 

جدول کدهای بازیافت پلاستیک ها PET and Plastic Recycling Codes ...

جدول کدهای معرف پلاستیکها : (این کدها را می توانید در زیر بطری ها و ظروف پلاستیکی پیدا کنید که معرف جنس پلاستیک به کار رفته در تولید این ظروف است و بازیافت کنندگان بر اساس این کدها فرایند بازیافت را طراحی می کنند).

 

۱- PET Polyethylene Terephthalate بطری های نوشابه و آب معدني وروغنهای مایع

۲- HDPE High Density Poly ethylene بطری های شیر ، ظرفهای زباله ، بطری های مواد پاک کننده

۳-PVC poly Vinyl Chloride بعضی بطری های روغن خوراکی ، ظروف بسته بندی گوشت

۴- LDPE Low Density Polythylene بعضي از ظروف غذا و ظروف نان

۵- PP Polypropylene ظروف ماست ، بطری شامپو ، نی نوشابه ، ظروف مارگارین ، پوشک بچه

۶- PS Polystyrene لیوان یک بار مصرف شانه های کوچک تخم مرغ

OTHER-7 هر نوع دیگر از پلاستیک

 

ضرورت  بازيافت بطري‌هاي پلاستيكي

مصرف انواع نوشابه در بطري‌هاي پلي استر(PET) به سرعت در حال افزايش است.

تبليغات سنگين براي متمايل ساختن مردم به مصرف اين گونه نوشيدني‌ها( كه به نظر مي‌رسد توليد، نگهداري و عرضه آنها سودآور و ساده است) و نبود برنامه‌هاي آموزشي مناسب براي ترويج مصرف آب، شير ، دوغ و ديگر نوشيدني‌هاي سودمند، ذائقه مردم به ويژه كودكان و نوجوانان را به نفع نوشابه‌هاي گازدار(كولاها) تغيير داده است.

ترويج افراطي روحيه راحت‌طلبي و هزينه‌دار نكردن مصرف بطري دورانداختني هم سبب شده كه مردم به جاي خريد نوشابه در بطري شيشه‌اي، به خريد آنها در بطري‌هاي يكبار مصرف روي آورند.

اين در حالي است كه توليد‌كنندگان، در كشور ما هيچگونه مسئوليتي در جمع‌آوري بطري‌هاي خالي ندارند و فقط با افتخار از افزايش توليد،«كارآفريني» و در زمينه مسايل زيست‌ محيطي، حداكثر از گرفتن گواهينامه‌ها و تقديرنامه‌هاي رسمي و درخت‌كاري در اطراف كارخانه سخن مي‌گويند، همچنين به طرح بسيار ريزي كه روي برچسب بطري‌ها چاپ شده و فردي را نشان مي‌دهد كه بطري را در سطل زباله مي‌اندازد، اشاره مي‌كنند!

مصرف‌كنندگان، بطري‌هاي يكبار مصرف را با ديگر زباله‌ها مخلوط مي‌كنند، يا آنها را در شهر و طبيعت رها مي‌كنند.

آنان چون هزينه‌هاي مشخص و برگشت‌پذيري را براي بطري خالي نپرداخته‌اند، انگيزه مادي براي جمع‌آوري آن ندارند و چون بيشتر آنان از حداقل آموزش زيست‌محيطي بهره نبرده‌اند، احساس مسئوليت اخلاقي هم در رهاسازي آزادانه آن ندارند، از سوي ديگر چون كارخانه‌هاي بازيافت پي.اي.تي در كشور نيست(يا در همه جا و با ظرفيت كافي نيست) مصرف‌كننده دليلي براي جداسازي اينگونه بطري از ديگر زباله‌ها نمي‌بينند.

مشكلات بطري‌هاي پي.اي.تي تجزيه نشدني هستند و فضاي زيادي را اشغال مي‌كنند و از اين‌رو به هيولايي براي محيط زيست كشور بدل شد‌ه‌اند. در بيشتر دره‌ها و دامنه‌هاي كوهستاني، گردشگاه‌ها، ساحل‌ها، كناره جاده‌ها و بسياري نقاط ديگر، ريخت و پاش اين بطري‌ها چشم‌انداز بسيار زننده‌اي ايجاد كرده است.

در مسير رودخانه‌ها، به ويژه در پايين دست، اين بطري‌ها باعث گرفتگي زير پل‌ها و كانال‌هاي آبياري مي‌شوند(براي مثال اين وضعيت در مسير رودخانه‌هاي جاجرود، رودشور، كرج، كن و... در جنوب تهران به چشم مي‌خورد) و در طغيان رودخانه‌ها و پديد آمدن سيل و اختلال در آبياري مؤثرند.

در درياچه پشت سدها(مثلاً در سد كرج) گاه انبوهي از اين بطري‌ها ديده مي‌شود. در تالاب‌ها و درياچه‌ها، بطري‌ها به چشم‌انداز طبيعي آسيب مي‌رسانند و احتمالاً باعث ترسيدن و اختلال در مهاجرت و زادآوري پرندگان مي‌شود.

پايين آمدن ارزش بصري پهنه‌هاي آبي به دليل رها كردن  اين بطري‌ها را مي‌توان در تالاب بندعلي خان و نهرها و رودهاي منتهي به آن در جنوب ورامين، در درياچه‌ اروميه (به‌ويژه در امتداد پل ميان‌گذر) و درياچه‌ زريوار در نزديكي مريوان ديد.

حجم زياد اين بطري‌ها هزينه‌حمل آنها را بالا برده، شهرداري‌ها و پيمانكاران نمي‌توانند زباله‌هاي حجيم‌شده با آنها را به مناطق دوردست ببرند. كساني كه پياده‌روي و گردش مي‌كنند نيز بازگرداندن بطري‌هاي جاگير را دشوار مي‌يابند و رغبتي به اين كار نشان نمي‌دهند.

افزون بر اين، دورريختن و بازنگرداندن بطري‌هاي پي.اي.تي به چرخه توليد، هدردادن آشكار و پراسراف منابع تجديدناپذير نفت است.

بر اين اساس درگيرساختن كساني كه در توليد و پخش بطري‌هاي پي.اي.تي ذي‌نفع هستند و با اين هدف  كه هر كس كه در چرخه توليد و مصرف بطري‌ها نقش دارد، بايد سهم مسئوليت خود را در بازيافت آنها بپذيرد، مي‌تواند در بازيافت اين بطري‌ها كارساز باشد. تحقق اين امر ذيل سه موضوع امكان‌پذير است:

:: متمايزكردن مصرف نوشيدني با مصرف بطري.

:: هزينه‌داركردن دورريخت بطري.

:: اقتصادي‌كردن جمع‌آوري و بازيافت بطري.

:: تحقق بازيافت

بازيافت بطري‌ها، در پاره‌اي كشورها با تعيين قيمت(و گرفتن «گرويي»)آغاز مي‌شود. كسي كه بطري را بازگرداند، پول كمتري براي مصرف آن مي پردازد و هر كس كه بطري را دور بيندازد، هزينه‌اي در مقابل آلود‌ه‌سازي پرداخته است. روشن است كه مصرف چيزي كه قيمت نداشته باشد، با اسراف و ريخت‌ و پاش همراه است.

در بازيافت، مي‌توان از بطري‌هاي مصرف‌شده، بطري نو يا منسوج پلي‌استر و... توليد كرد. اگر امكان مصرف تمام بطري‌هاي بازيافت‌شده به علت پرهزينه ‌بودن تأسيس كارخانه‌هاي بازيافت در كوتاه ‌مدت ميسر نباشد، مي‌توان در كارگاه‌ها و كارخانه‌هاي كوچكتر و ساده‌تر آنها را خرد و براي صادرات آماده كرد.

هزينه‌ها حدودی بازیافت پت

فرض می کنیم ميانگين بهاي يك بطري نوشابه 3000ريال براي مصرف‌كننده است. اگر اين بها به 3500ريال افزايش يابد (17 درصد) و400 ريال آن با بازگرداندن بطري خالي به فروشنده برگشت داده شود، هيچ فشاري به مصرف‌كننده وارد نمي‌شود و هيچ تغييري هم در مقدار مصرف اين نوشابه‌ها به وجود نمي‌آيد. 100ريال اضافه كه مصرف‌كننده پرداخته است(فقط 3/3درصد قيمت نوشابه) به اضافه 100ريال كه توليد‌كننده بايد از محل سود خود پرداخت كند، جمعاً‌ 200ريال مي‌شود. اين مبلغ بايد صرف جمع‌آوري بطري‌ها شود.

اگر هزينه حمل يك بطري را كه در حدود 50 گرم وزن دارد، با توجه به حجم آن معادل حمل 200 گرم هم بگيريم، براي حمل 50000 بطري خالي(معادل 10تن؛ ظرفيت يك كاميون معمولي) به فاصله‌اي در حدود 100 كيلومتر، يك ميليون تومان دريافت شده است. اين مبلغ، در حدود سي برابر هزينه حملي است كه امروزه در ايران براي حمل ده تن كالا در مسافت 100كيلومتر دريافت مي‌شود.

بنابراين، هيچ كارخانه‌اي نمي‌تواند بگويد كه جمع‌آوري و حمل بطري‌ها به يك نقطه مشخص، از نظر هزينه حمل و خدمات جانبي آن (دستمزد كارگر همراه كاميون، فشرده‌سازي اوليه بطري‌ها در محل فروشگاه يا در داخل كاميون و...) توجيه اقتصادي ندارد.

از محل200 ريال ياد شده، علاوه بر هزينه حمل، قطعاً مي‌توان مبلغي را صرف پرداخت اجاره محل انبار كردن بطري‌ها، تهيه دستگاه‌هاي فشرده كردن يا خردسازي بطري‌ها، تغيير قالب بطري‌ها براي ساده‌تر شدن فشرده‌سازي، راه‌اندازي كارخانه بازيافت و انجام تحقيقات كرد.

شهرداري‌ها مي‌توانند به دليل كم شدن حجم زباله‌ها، در اجراي اين طرح به كارخانه‌هاي نوشابه‌سازي يا بازيافت كنندگان زمين ارزان واگذار كنند. دولت و شركت‌هاي پتروشيمي، مي‌توانند‌ به دليل جلوگيري از ريخت و پاش موادي كه براي تهيه‌شان ارز مصرف شده و به دليل ايجاد شغل جديد، تسهيلاتي براي مجريان طرح در نظر بگيرند.

در پايان مي‌توان نتيجه گرفت يك توليدكننده با چشم‌پوشي از 3/3 درصد سود- در كوتاه مدت- و يك مصرف‌كننده با پرداخت فقط 3/3 درصد اضافه بها براي يك كالا( كه جزء كالاهاي ضروري زندگي هم نيست) هزينه رفع آلودگي‌اي را كه خود، به نوعي مسبب آن هستند، مي‌پردازند.

قيمت‌دار شدن بطري خالي پي.اي. تي مصرف‌كننده را از دور ريختن آن باز مي‌دارد و موقعيتي را نيز فراهم مي‌آورد تا بازيافت‌گران (جويندگان اشياي به درد خور در زباله‌ها) به جمع‌آوري بطري‌هاي رها شده بپردازند.

 

بازيافت بطري هاي PET

امروزه بسیاری به دنبال بازيافت بطري هاي PET هستند. جهت آشنايي با فرآيند بازيافت بطري PET  به طور خلاصه فرآيند بازيافت توضيح داده مي شود:

PET يك ماده مهندسي است و محصول نهايي بايد دارای مشخصه هاي دقيقي براي مصرف باشد. به خاطر داشته باشيد كه كار شما با بطری هايي شروع ميشود كه در خيابان از افراد عادي كه نمي دانند PET چيست، جمع آوري ميشود ،  محصول نهايي بايد 100 درصد (در واقع 99.99995 درصد يا PPM50 ) خالص باشد.

بطري ها روي تسمه هايي قرار ميگيرند كه ابعاد آن ها بر اساس تعداد بطري كه روي آن ها قرار مي گيرند مشخص ميشود. مرحله مهم بعدي حركت يكنواخت بطرهايي است كه بر روي تسمه، وارد فرآيند گروه بندي ميشوند. راه ساده و كم هزينه براي انجام اين كار استفاده از ترومل (TROMMEL) است. اجازه دهيد كمي بيشتر در مورد گروه بندي صحبت كنيم زيرا به باور ما بخش مهمي است. چنان كه قبلاً گفته شد بطرهايي كه از كنار پياده روها جمع آوري مي شوند، حدود 97-96  درصد شان بطري PET است، حدود 1.5  درصد PVC بوده و درصدی هم PS وجود دارد.

برخي قوطي هاي آلومينيومي و موارد ديگر نيز جمع آوري ميشود. درمورد آلودگي PVC، حداكثر مقدار مجاز در پايان كار PPM 10 است. به زبان ساده، مقدار PVC در پايان كار بايد كمتر از 0.07  درصد مقدار آن در  شروع باشد. يعني از ميان هزاران بطري كه جمع آوري مي شوند، كمتر از يك بطريPVC مجاز به ورود به خط بازيافت است. البته راه هايي براي جداسازي بطري هاي PVC و رسيدن به اين درجه خلوص وجود دارد ولي هزينه ها نيز توجه ويژه اي معطوف داشت. 

خوشبختانه هزينه به كارگيري آشكار سازي هاي NIR و اشعه X در حال تنزل است و از نظر مالي قابل مديريت است. گروه بندي جداسازي انواع بطري ها از بطري هاي PET نسبتاً ساده است. اقلامي مانند قوطي، جعبه پلي استايرن يا مثلاً يك جفت جوراب پشمي هيچ شباهتي به بطري ندارد، بنابراين هر كسي مي تواند آنها را جداسازي كند. ذكر مورد جوراب پشمي چندان مضحك نيست زيرا اين مورد كمترين حضور را روي تسمه نقاله گروه بندي دارد و هيچ دستگاه خودكاري كه بتواند كتان را از PET جدا كند وجود ندارد؛ حتي با وجود پيشرفته ترين ابزارها، شما براي تست نهايي قبل از فرآيند خرد كردن به حضور فردي ناظر بر تسمه نقاله نياز داريد.

بررسي بخش خرد كردن بطري ها بسيار مهم است چرا كه اشتباه در مراحل قبل از ورود به خط بازيافت به معناي مواجه شدن با مشكلات بسيار، طي مراحل بازيافت است.

بنابراين ماشين خردكن بايد خصوصيات ويژه اي داشته باشد: اول اين كه دستگاه بايد از قدرت كافي برخوردار باشد. دوم اينكه تيغه هاي دستگاه همواره بايد تيز باشد در غير اينصورت اندازه قطعات خرد شده، بزرگ ميشود و چگالي حجمي آنها به ميزان زيادي كاهش پيدا مي كند. مهمتر از همه،كار كردن دستگاه با تيغه هاي كند باعث مي شود بسياري از تكه ها، باز شده و حالت لايه لايه پيدا كند. اين امر باعث حبس شدن هوا به هنگام فرو بردن آنها در آب ميشود و موجب شناور شدن آنها در در كنار آلودگي هاي PET برروي آب ميشود. آخرين نكته كه چندان كم اهميت نيست، اين است كه تيغه هاي كند، خاكه (قطعات بسيار ريز) ايجاد مي كنند و اين ذرات كوچك، مواد بطري يا در واقع پولي است كه به دور ريخته ميشود. وجود خاك و كاغذ، خردايش را با اشكال مواجه مي سازد. از اين رو بايد انتظار فرسوده شدن تيغه ها را در زماني كوتاه داشته باشيد.

لذا دو انتخاب پيش روي شما قرار مي گيرد يا اينكه شما هر يك يا حداكثر دو روز خط بازيافت را (براي تعويض تيغه ها) متوقف كنيد يا اين دو كه با دودستگاه خرد كن، يكي در حال كار و ديگري در حال نگهداري و تعمير كار كند. در مورد دستگاه هاي خرد كن انتخاب ديگري هم وجود دارد. خرد كردن خشك (Dry granulation) اين مزيت را دارد كه مي تواند در كنار يك دستگاه دمنده استفاده شود. اين كار ظرفيت دستگاه را اندكي افزايش ميدهد، پس از آن برچسب هاي موجود بر روي بطري ها با استفاده از يك جدا كننده ساده (simple air separator) به راحتي جدا ميشوند. محور دستگاه با استفاده از اين سيستم، هرگز دچار مشكل نميشوند. در مقابل، برتري روش در اين است كه روتور(rotor) و تيغه همواره خنك مي مانند و طول عمر تيغه قطعاً بيشتر خواهد بود. در اين روش دستگاه يك شستشوي اوليه انجام ميدهد؛ آلودگي هاي سطحي را مي زاديد؛ اكثر بر چسب هاي كاغذي را تبديل به خمير مي كند و با صداي كم تري نسبت به روش خشك كار مي كند.

دستگاه خرد كن تر مجهز به يك حامل پيچي شكل بر روي يك صفحه غربال به منظور جذب آب است و قطعات خردشده با ميزان آب و كاغذ 30الي 40درصد از آن بيرون مي آيند. اگر تصميم به استفاده از سيستم خرد كردن تر بگيريد، بايد از يك خشك كن درست بعد از دستگاه خردكن به منظور زدودن آلودگي ها و خمير كاغذ استفاه نماييد. با به كارگيري يك خشك كن خوب حتي مي توانيد به فكر استفاده از يك جداكننده (air separator) بعد از خشك كن براي حذف كردن بر چسب هاي پلاستيكي باشيد. در اين مرحله از فرآيند باز يافت، آلودگي خرده هاي PET شامل مقداري PP و PE ، مقدار بسيار اندكي گرد و خاك (البته آلودگي مربوط به برچسب هاي چسبانده شده، درب بطري ها و حلقه هاي آن وجود دارند)، كاغذ و آلودگي هاي ديگر است. بنابراين روش اول از لحاظ اجرايي ساده تر است و فقط مواد آسياب شده تحويل ميدهد، در حالي كه روش دوم با آنكه گرانتر است ولي در دراز مدت منجر به صرفه جويي منابع مالي به علت تميز كردن، شروع از شستشوي اوليه مواد و طول عمر بيشتر تيغه ها ميشود. در حقيقت هزينه هاي سنگين نگهداري و تعمير پايين مي آيد. در صورت استفاده از روش خرد كردن خشك توصيه ميكنم از يك دستگاه شستشوي اوليه براي تميز كردن خرده ها و زدودن آلودگي هايي چون كاغذ و گرد و خاك، استفاده شود.

در هر دو روش ذكر شده، پس از مرحله خرد كردن و فرآيندهاي وابسته به آن، پرک های نيمه تميز داريم و از اينجا خط بازيافت (washing line) شروع ميشود. در ابتداي خط بازيافت يك مخزن (buffer silo) قرار دارد كه پرک ها بعد از شستشوي اوليه وارد آن ميشوند. هر خط توليد، براي بازيافت انواع ضايعات، براي فرآوري مواد بايد آنها را با روند ثابتي دريافت كند. دلايل بسياري براي اين موضوع وجود دارد. دليل عمده اين است كه زمان باقي ماندن پرک ها براي مرحله شستشو (washing stage) از پيش تنظيم شده و ثابت است. دوم اينكه اگر مواد با جريان ثابتي در طول زمان وارد خشك كن هاي گريز از مركز (centrifugal) شوند، عملكرد آنها بهبود قابل توجهي مي يابد. به هرحال شستشو مرحله اول خط بازيافت نيست.

درست است كه پرک ها تا اينجا نيمه تميز شده اند ولي هنوز درپوش ها، نوارهاي پلمپ و بر چسب هايي كه در فرآيند جداسازي با هوا باقي مانده اند، را همراه دارند كه بهتر است پيش از رفتن به مرحله بازيافت حذف شوند. پس خرده ها با سرعت ثابتي كه توسط اپراتور تنظيم ميشود از مخزن برداشت مي شوند و به يك مخزن جداسازي با آب

(sink-flout tank) وارد ميشوند؛ در اين مخزن جداسازي اولفين ها (olefins) صورت مي پذيرد. بايد اشاره كرد كه اين مخزن چيزي را شستشو نمي دهد بنابراين نام(مخزن شستشو) شايد چندان صحيح نباشد. بعد از شستشوي اوليه و جدا سازي اولفين ها، پرک ها، آماده پاكسازي كامل از تمامي آلودگي هاي بازمانده است.

يكي از نگراني هاي اصلي در باز يافت، پاك كردن چسب است؛ اجازه دهيد در اين مورد و فن آوري هاي گوناگوني كه براي جداسازي چسب، وجود دارد اشاره كنيم. قديمي ترين روش كه هنوز هم مورد استفاده بسياري دارد، قراردادن پرک ها درون يك مخزن آب داغ به همراه يك محلول خورنده(caustic) براي مدت زماني مشخص است. به كمك يك همزن كه پرک ها را هدايت كرده تاثير محلول را افزايش ميدهد، چسب ها از سطح جدا مي شوند ولي زدوده نمي شوند. همراه با چسب ، باقي مانده كاغذ و ديگر آلودگي ها نيز جدا شده و وارد آب مي شوند.

به دلايل گوناگون ما براي رفع اين معضل از روش كاملا متفاوتي بهره مي گيريم. چنان كه ذكر شد، نكته اول اين است كه زمان انتظار بايد حتي الامكان كم باشد تا از شروع واكنش هاي شيميايي پايين آورنده درجه پلي مريزاسيون اجتناب شود. دوم يافتن راهي براي كاستن هزينه هاي مربوط به انرژي است زيرا حرارت دادن آب با انرژي الكتريكي، گاز، ديزل و نظاير آن بسيار پرهزينه است. به منظور دست يابي به اين هدف از روشي كاملاً جديد استفاده ميشود. از آبي استفاده مي كنيم كه طي فرآيند، خودش حرارت مي بيند، نه با معجزه و نظاير آن بلكه به وسيله اصطكاكي كه روتور ايجاد ميكند. فهم اين مطلب چندان دشوار نيست كه اصطكاك براي امر شستشو ضروري است؛ به اين معنا كه پرک ها درون آب با محلول خورنده با حداكثر انرژي ساييده ميشوند. قطعاً ميزان اين اصطكاك قابل تنظيم است و مي تواند كمتر از يك دقيقه تا حداكثر 4 الي 5 دقيقه تدوام يابد؛ زماني براي جدا شدن چسب و آلودگي ها از سطح پرک ها مورد نياز است. اين فرآيند سريع تر از سيستم هاي ديگراست؛ به اين دليل كه شناخت دستگاه و درك نحوه كار با آن آسان است.  اين موضوع فوايد بسياري دارد كه آسان تر شدن شستشو و عمليات صاف كردن از جمله آنهاست.

 بعد از اين فرآيند، شستشوي مجدد به دلايل متعددي الزامي است؛ اول اينكه پرک ها بايد بدون هيچ نوع آلودگي شيميايي به انتهاي خط برسند؛ دليل دوم هم اين است كه ماده خورنده و ديگر مواد شيميايي بايد در چرخه صافي بسته اي كه به طور معمول در اين بخش سيستم نصب ميشود باقي مانده براي انجام اين كار خشك كن گريز از مركز بسيار قدرتمندي نصب ميشود كه پرک ها را با ميزان رطوبت باقي مانده كمتر از 0.7 درصد تحويل ميدهد. از آنجا كه حلال با غلظت 1 % مورد استفاده قرار ميگرد، بعد از خشك كردن باقيمانده ماده خورنده روي خرده ها 100/1 × 1000/7 معادل PPM 70 است كه براي گام اول بد نيست.

در اين مرحله، نصب مخزن جداسازي ديگري با آب را توصيه مي كنيم زيرا هنوز بر چسب هاي پلاستيكي كه در ماشين شستشو از خرده ها جدا شده اند به شكل ضايعات جدا شده، همراه با خرده هاي PET هستند. بنابراين براي خلاص شدن از آنها يكبار ديگر جداسازي در آب بايد انجام شود. اين مخزن براي مقاصد شستشو بسيار مفيد است زيرا برخي از پس مانده ها كه در مراحل قبل حذف نشده اند، هنوز حضور دارند و نمي خواهيم همراه با پرک هاي تميز باقي بمانند. مخزن مورد بحث خروجي پيوسته اي دارد كه پرک ها را به يك ماشين شستشوي ديگر حمل ميكند كه كاري جز زدودن آخرين آثار مواد شيميايي كه هنوز به سطح پرک ها چسبيده اند، ندارد.

استفاده از آب فاقد موادمعدني (آب مقطر) در اين مرحله بسيار مفيد است. يك خشك كن مكانيكي، پرک ها را تا حد رطوبت0.7 درصد خشك مي كند و پرک ها به يك مخزن ذخيره منتقل ميشوند؛ اين پايان فرآيند است البته هنوز يك مرحله باقي مي ماند. اجازه دهيد كمي در مورد تصفيه آب صحبت كنيم. روشن است كه شستشو با آب كثيف بي معنا است. قبل از صحبت درباره سيستم هاي تصفيه ذكر ملاحظاتي در مورد آلودگي (ميانگين آلودگي جامد مورد انتظار) كه با بطري هاي دورانداخته شده همراه هستند، لازم است. هميشه در مورد آلودگي هاي جامد از قبيل گرد و غبار،ماسه،كاغذ و چند مورد ديگر بحث ميشود؛ مابقي آلودگي ها، بازمانده محتواي بطري ها است كه كسي نمي داند چيست.

فرض ميكنيم اين آلودگي شامل مواد شيميايي باشد. ذكر نكته ديگري هم لازم است كه هم اكنون در اكثر كشورها بر قرار است و به زودي در تمام دنيا الزامي ميشود. پسماند بر اساس مواد تشكيل دهنده آن طبقه بندي ميشود لذا اگر مايل به صرفه جويي در هزينه هستيد، اين پسماند كه به معناي آلودگي هاي جامد بطري ها است نبايد به هيچ دليلي با مواد شوینده همراه شود. در غير اينصورت مشكلات جدي خواهيد داشت. بنابراين بايد يك سيستم صافي در اولين بخش سيستم قرار دهيم كه كار آن جدا كردن گرد و غبار، كاغذ و ديگر مواد باشد. براي بهتر شدن كار ممكن است مايل باشيد از يك ماشين بريكت(briquetting machine) براي خارج كردن آب بهره بگيريد.

اينجاست كه متوجه ضورت بخش شستشوي اوليه دركارخانه ميشويد. كار تصفيه ذرات جامد به طور عادي با استفاده از يك فيلتر مكانيكي كه در بازار به وفور يافت ميشود،صورت مي گيرد. در اينجا هم اگر پول بيشتري بپردازيد و دستگاه بهتري تهيه نماييد، به سود شماست زيرا با يك فيلتر غربال آبي (filter screen water)100 ميكروني مقادير معيني از گرد و غبار و خمير كاغذ به دستگاه خردكن وارد ميشوند؛ اين مواد، كمكي به تيز ماندن تيغه ها نميكند پس اگر دستگاه بهتري بگيريد كه قابليت صافي آن 50 ميكرون يا كمتر از آن باشد مقداركمتري از اين آلودگي هابه سيستم باز ميگردد، عمر تيغه ها طولاني تر ميشود، پمپ ها بهتر كار ميكند، سيستم خارج كردن آب دچار گرفتگي نميشود و بسياري موارد ديگر.

مهمترین ناخالصی موجود در فرآیند بازیافت PET آلودگی پرک با PVC است.آلودگی رزین با PVC حتی در مقادیر کم می تواند سبب تغییر رنگ محصول و نیز افت خواص مکانیکی شود.آلودگی مهم دیگر پرکهای تولید شده چسبهای باقیمانده از برچسب های بطری ها است که باعث زرد شدن گرانول تولید شده خواهند شد.بر اساس نوع تکنولوژی به کاررفته برای تولید گرانول می توان اثر PVC را بر روی گرانول تولید شده کاهش داد برای اندازه گیری میزان خلوص پرکهای تولیدی استاندارهای خاصی تدوین شده است

پرک مصرفی، برای تولید گرانول مناسب برای تزریق باید دارای کمترین نا خالصی باشد.گرانول تولید شده را می توان در مصارف غذایی مثل بسته بندی آب معدنی،دوغ،نوشابه و رو غن مایع به کار برد و هم در بسته بندی مواد غیر غذایی همچون مایعات بهداشتی،سموم،مایعات خودرو،تینرو حتی رنگ که امروزه در اروپا در حال گسترش است به کار برد.یکی از خواص فیزیکی ممتاز PET در برابر سایر پلاسیتکها که بازیافت آن را به منظور صنایع غذایی آسان می کند ضریب نفوذ کم آن است .که این ویژگی سبب می شود که آلودگی ها به سختی به درون آن نفوذ کنند.البته نفوذ مواد شیمیایی به درون PET یک رابطه مستقیمی با وزن مولکولی آنها دارد به طوری که هر چه آلاینده ها دارای وزن مولکولی بالاتر باشند نفوذ آنها در PET دشوارتر خواهد بود.در صورتی که بخواهیم از گرانول تولید شده در کاربردهای غذایی استفاده کنیم به طور کلی ملاحضات زیر را باید در نظر داشت.

1. تا حد امکان تنها از ضایعات بطری مواد غذایی برای تولید پرک استفاده شود.با اینحال چون احتمال ورود مقادیر کمی از ضایعات بطری مواد شیمیایی وجود دارد باید تکنولوژی بازیافت به گونه ای باشد که بتواند کلیه آلودگی ها را در حد استاندارد حذف کندکارایی تکنولوژی تولید با انجام یک سری آزمایش پیچیده قابل بررسی است.

2. تکنولوژی تولید پرک و گرانول باید بتواند ناخالصی های مضر را تا حد امکان حذف کند.و پرک و گرانول با ناخالصی در حد استاندارد تولید کند.

3. بطری های رنگی PET از بطری های شفاف و بطری های PET از سایر بطری ها ی پلاستیکی جدا شوند.

4. مواد شیمیایی که در طول فرآیند شستشوی پرک استفاده می شوند باید با فرآیند شستشوی مناسب حذف شوند.

5. باتوجه به اینکه در فرآیند تولید پرک چندین مرحله شستشو انجام می گیرد و نیز در حین تولید گرانول و تولید پریفرم رزین دوبار در دمای حدود 260 درجه سانتیگراد ذوب می شود.لذا آلودگی میکروبی مواد غذایی درون بطری را تهدید نمی کند.آنچه که در فرآیند تولید بطری از بطری ضایعاتی مطرح است آلودگی شیمیایی ناشی از عدم حذف در ست ناخالصی ها د ر محصول تولید شد ه است.که کنترل تمیزی پرک و نیز بطری تولید شده طی انجام آزمایشاتی قابل کنترل است.در صورتی که موارد 1تا 4ذکر شده در بالا به درستی رعایت شوند گرانول تولید شده (R-PET) مشکلی برا ی مصرف در صنایع غذایی نخواهد داشت.به طوری که شرکتهای بزرگی مثل کافی کولا از ضایعات بطری برا ی تولید مجدد بطری استفاده می کنند.البته باید این نکته را یاد آور شد که معمولا برای تولید پریفرم از گرانولR-PET آن را با گرانول تولید شده از مواد اولیه V-PET به نسبتهای معیین مخلوط می کنند که علت آن اختلاف رنگ این نوع رزین ها با V-PET است(البته می توان این میزان را به 100درصد استفاده از R-PET برای ساخت پریفرم افزایش داد.

شرکت بهبود صنعت آمادگی خود جهت تهیه طرح توجیهی بازیافت پت را اعلام می دارد

هم اکنون سفارش طرح توجیهی بازیافت پت دهید

استفاده از کلیه مطالب این سایت برای عموم آزاد می باشد ، فقط در راستای حفظ زحمات تیم تولید محتوی ما خواهشمندیم در صورت برداشت از این محتوی لینک ما را درج نمایید. باسپاس

 جهت سفارش این طرح توجیهی اینجا کلیک کنید.

خواندن 34804 دفعه

نگارش طرح توجیهی بروز

سلام دوست عزیز، با تشکر از بازدید شما از وب سایت ایران صنعت، حضور گرانقدر شما اعلام میداریم که کارشناسان ما آماده هستند تا این طرح های توجیهی را به صورت بروز مطابق استانداردهای بانکی و براساس اعداد و ارقام واقعی حال حاضر برایتان آماده نمایند. جهت هماهنگی در این خصوص با ما تماس بگیرید.

نگارش طرح توجیهی، انجام مطالعات امکان سنجی و بازار تخصص ماست.

دانلود جدیدترین طرح های توجیهی آماده

طرح توجیهی نورد ورق

عنوان طرح: طرح توجیهی کامل نورد ورق فولادی سال نگارش: 95 تعداد صفحه: 34 نحوه دریافت: بعد از اتمام پرداخت، فایل قابل دانلود خواهد بود. فرمت فایل: d ...
9 تعداد فروش
ریال 1,800,000
جزئیات خرید

طرح توجیهی تولید ظروف پلاستیکی، فیلم های چند لایه و چاپ

عنوان طرح: طرح توجیهی مفصل تولید ظروف یکبار مصرف، فیلم های چند لایه و چاپ  سال نگارش: 96 تعداد صفحه: 64 نحوه دریافت: بعد از اتمام پرداخت، فایل قابل ...
1 تعداد فروش
ریال 2,100,000

طرح توجیهی تولید ویفر شکلاتی و میشکا

عنوان طرح: طرح توجیهی کامل تولید ویفر شکلاتی و شیرینی میشکا سال نگارش: 90 تعداد صفحه: 37 نحوه دریافت: بعد از اتمام پرداخت، فایل قابل دانلود خواهد ب ...
3 تعداد فروش
ریال 1,300,000

طرح توجیهی بازیافت کاغذ و مقوا

عنوان طرح: طرح توجیهی کامل بازیافت کاغذ و مقوا سال نگارش: 91 تعداد صفحه: 71 نحوه دریافت: بعد از اتمام پرداخت، فایل قابل دانلود خواهد بود. فرمت فای ...
2 تعداد فروش
ریال 2,100,000
طرح توجیهی نورد ورق
طرح توجیهی تولید ظروف پلاستیکی، فیلم های چند لایه و چاپ
طرح توجیهی تولید ویفر شکلاتی و میشکا
طرح توجیهی بازیافت کاغذ و مقوا

نظرات مشتریان

افتخارات و مجوزهای ایران صنعت


 • 0
 • 0

گواهی ثبت اختراع ایران صنعت گواهی کارآفرین برتر ایران صنعت گواهی عضویت در انجمن مشاوران سرمایه گذاری و نظارت طرح ها ایران صنعت پروانه خدمات فنی و مهندسی ایران صنعت تندیس کارآفرین برتر ایران صنعت عضویت پارک علم و فناوری خراسان جنوبی نماد سرآمدی ایران صنعت

معرفی ایران صنعت

نگارش طرح توجیهی و انجام مطالعات امکان سنجی در حوزه های مختلف از قبیل: صنعت، کشاورزی و دامپروری، خدمات، گردشگری و توریست سلامت تخصص ایران صنعت بوده و از سال 1386 خدمات رسان سرمایه گذاران عزیز در این حوزه بوده ایم. ما در راستای کمک به سرمایه گذاران بخش فروشگاه دانلود طرح توجیهی آماده را راه اندازی نموده ایم تا با حداقل هزینه از پروژه های مختلف اطلاعات جامعی دریافت نمایند.

تلفن تماس: 05691011020
                 05632255578
همراه : 09393623135

ساعات پاسخگویی: هر روز از ساعت 8:30 تا 15:30 - بجز ایام تعطیل

ایمیل: isanat85[at]gmail.com

 ایران صنعت در لینکداین ایران صنعت در اینستاگرام  ایران صنعت در تلگرام