ايران صنعت - طرح توجيهي و مشاوره سرمايه گذاري

فروشگاه طرح توجیهی فایل های منسبد خرید

ایران صنعت - دانلود نمونه طرح توجیهی

سفارش طرح توجیهی
طرح های توجیهی صنعتی
طرح های توجیهی کشاورزی و کشت و صنعت
طرح های توجیهی دامپروری و مزارع پرورش ماهی و طیور
طرح های توجیهی خدماتی و کسب و کار های کوچک
طرح های توجیهی گردشگری و توریسم - احداث هتل و پارک و ...
comfar طرح توجیهی کامفار
مشخصات طرح های توجیهی - استاندارد طرح های توجیهی

پکیج های طرح توجیهی

 • پکیج طرح های توجیهی صنایع ساختمانی
  قیمت 80000 تومان
  گسترش کار نگارش طرح توجیهی انجام…
 •  
  پکیج طرح های توجیهی صنایع خودرو
  قیمت 90000 تومان
  یکی از مهمترین صنایع موجود در…
 •  
  پکیج طرح های توجیهی صنایع فلزی
  قیمت 90000 تومان
  زمینه های بکر معادن در کشور ما…
 •  
  پکیج طرح های توجیهی صنایع چوب و سلولوزی
  قیمت 50000 تومان
  طی این سال ها…
همه پکیج ها ...
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 43
JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 47
یکشنبه, 10 شهریور 1392 12:15

طرح توجیهی احداث باغ گردو

نوشته شده توسط

 هدف از ارائه طرح توجیهی احداث باغ گردو عرفی آن به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری است که در این مطلب به معرفی آن می پردازیم. درخت گردو از درختان بسیار با ارزش و از پهن برگان است که در بسیاری از نقاط جهان در نیمکره شمالی از مرکز تا شرق اروپا و قفقاز و شمال و مرکز ایران تا دامنهای هیمالیا و کشور چین و ژاپن و همچنین گونه هایی از آن در آمریکای شمالی و جنوبی به طور طبیعی می رویند و کاشته می شوند. تنها جنگل طبیعی باقی مانده از این محصول در دنیا هم اکنون در قرقیزستان و در شرایط بسیار خوب موجود است .

مراحل احداث باغ

الف ) انتخاب محل

ب ) آماده کردن باغ

ج) طراحی باغ

د) اجرای طرح باغ

 

1- انتخاب محل احداث باغ

در انتخاب محل باید به موارد زیر توجه کرد :

1- تعیین نیاز سرمایی درخت مورد نظر در منطقه : بسیاری از درختان میوه (خصوصا درختان معتدله) برای تکمیل چرخه زندگی خود و گلدهی در بهار به نیاز سرمایی محتاج اند . اگر زمستان گرم باشد گلدهی به تاخیر می افتد ، درصد گلدهی و تشکیل میوه کاهش می یابد.

2- بررسی حداقل دمای زمستان:  یعنی درخت به سرمای زمستانه منطقه مقاوم باشد. از جمله درختان مقاوم به سرمای زمستانه آلبالو ، گیلاس ، آلو ، گلابی را میتوان نام برد .

3- فصل رشد مورد نیاز: (تعداد روزهای بعد از یخبندان که اصطلاحا Frost free days گویند) حائز اهمیت است . سیب گرانی اسمیت ، گردو ، پکان و خشک میوه ها به فصل رشد طولانی و آلبالو و گیلاس به رشت کوتاه نیاز دارند.

4- دما و نور مناسب در فصل رشد : مناطق معتدل خنک مناسب برای سیب ، گیلاس ، آلبالو ، گردو ، آلو و گلابی ، مناطق گرم مناسب برای به ، هلو ، شلیل ، بادام ، زردآلو ، انار ، انجیر و فندق می باشد.

5- تامین نیاز حرارتی ، روز: عبارت است از مجموع متوسط درجه حرارت های بالاتر از صفر فیزیولوژیکی گیاه ، از زمان باز شدن جوانه های گل تا زمان برداشت محصول.

صفر فیزیولوژیکی : حداقل دمایی که درخت برای باردهی می تواند تحمل کند ، کمترین درجه حرارتی که در آن جوانه های گل سرما دیده یک درخت باز می شوند ، کمترین درجه حرارتی که در آن بذور سرما دیده یک گیاه جوانه می زنند . صفر فیزیولوژکی از 5/4 تا 10 درجه متغییر است .

برای مثال صفر فیزیولوژیکی در انگور 10 درجه سانتیگراد ، سیب 4 درجه سانتی گراد است . هر چه محصول مربوط به مناطق گرمسیری باشد ، صفر فیزیولوژیکی بالاتری دارد .

6- اثر آب های سطحی : وجود آب های سطحی باعث گرمتر شدن محیط اطراف درخت می شود بهترین مناطق برای کشت درختان میوه ، کنار آب های سطحی است . سرمای بهاره نیز گیاه را اذیت نمی کند .

7- دمای تابستان : برخی از درختان ، دمای بالای تابستانه را نیاز دارند و برخی دمای پایین تابستانه را می طلبند . میوه درختان سیب در دمای پایین تابستانه کشیده تر و ترد تر می شود . گرمای تابستانه بالای 26 درجه ، مغز گردو را سیاه می کند . ولیکن درختانی نظیر بادام ، هلو ، شلیل ، زردآلو ، گلابی تابستان گرم را ترجیح می دهند.

8- سرمای دیر رس بهاره : اگر در منطقه مورد نظر احتمال وقوع سرمای دیررس بهاره می رود ، از کشت درختان زود گلده نظیر بادام ، زرد آلو ، هلو و آلو خودداری شود .

9- شرایط خاک منطقه : خاک شنی – لومی عمیق بهترین خاک برای درختکاری است. همچنین دلتاها بهترین نقاط برای درختکاری می باشند . عمق خـــاک نیز برای درخت کــــاری حائز اهمیت است ، حداقل 2-1 متر باید خاک سطح الارض داشته باشیم . در مناطقی که قصد دیم کاری داریم باید عمق خاک بیشتر باشد و فواصل درختان را نیز بیشتر می کنیم . همچنین خاک های سرزمین های که قبلا یخچال بوده ، خاک خوبی برای درختان میوه است.

زهکشی خاک : اکثر درختان میوه خاک های سنگین و با زهکشی ضعیف را تحمل نمی کنند ، برای آزمودن زهکشی خـــاک ، ابتدا گودالــــی به عمق 2 متر در خاک حفر میکنیم سپس آن را پر از آب میکنیم ، اگر بعد از 2-1 روز ، خاک نشت کرد ، زهکشی خوب است. اگر نه خاک سنگین است. دانه دارها نسبت به هسته دارها مقاومت بیشتری نسبت به سنگینی خاک دارند . در دانه دارها مقاوم ترین درخت به باقت سنگین خاک ، گلابی است. حساس ترین درخت به خاک سنگین بادام است و خرما یکی از مقاوم ترین درختان نسبت به شرایط غرقابی و خاک با زهکشی ضعیف است.

سفره آب زیر زمینی : سطح آبهای زیر زمینی حداقل باید 90 سانتی متر پایین تر از سطح خاک باشد.

PH خاک : برای درختان میوه معتدله باید 5/6 – 5/5 باشد. برای کیوی PH اسیدی تر (زیر 3/7) نیاز داریم.

ساختمان خاک : خاک باید فاقد لایه های سیمانی یا کفه های رسی ، در عمق 3-2 متری خود باشد.

آهک خاک : سیب آهک را تا 10% تحمل می کند و گلابی تا 8% و به تا 6% تحمل می کند . در دانه دارها درخت به حساس ترین به آهک خاک است زیادی آهک باعث نکروز شدن برگ ها می شود .

10- توپوگرافی زمین : مهمترین مسائل در این زمینه شیب زمین است . هر چه شیب زیادتر باشد ، فرسایش بیشتر می شود . فرسایش بیشتر می شود . هنگام کاشت درختان به شیب جنوبی و شمالی توجه شود . شیب جنوبی گرمتر است بنابراین درختان میوه ای که زودتر گل می دهند را باید در شیب شمالی کشت کرد چون در شیب شمالی سرما از شکفتن جوانه های گل جلوگیری کرده و بدین ترتیب گلدهی در این درختان به تعویق می افتد . نکته قابل توجه : درخت انگور به خاطر حساسیت در برابر سرمای پائیزه ، در شیب های جنوبی کشت می گردد .

برای محاسبه شیب زمین اختلاف ارتفاع بین دو نقطه مورد نظر را ، بر فاصله دو نقطه از هم ، تقسیم می کنیم .

توجه : هیچ گاه در دره ها نباید درخت کاشت ، زیرا درون دره ها سرما جمع می شود . کوهپایه ها مناطق خوبی برای کاشت درختان هستند .

11-  در مناطق سردسیری ، ارقام دیر گل ، مقاوم به سرما و با نیاز سرمایی بالا می کاریم . توجه شود که در کوه ها و ارتفاعات زیاد نباید درخت کاشت چون فرسایش آبی و بادی به درختان صدمه می زند. شیب های خیلی تند را ، تراس بنی می کنیم .

12-  اطلاع از تاریخچه کاشت محصول در زمین مورد نظر : اگر در زمینی که قصد احداث باغ را داریم محصولاتی چون لوبیا ، توت فرنگی و گوجه فرنگی قبلا کشت شده است و احتمال وجود نماند و عوامل بوته میری در خاک وجود دارد ، درختانی مانند پسته ، بادام و گیلاس را نباید در آنجا کاشت. همچینی اگر در باغی که قبلا هلو کاشته شده ، قصد درختکاری مجدد و احیای باغ هلو را داریم ، حتما باید پایه های هلو را خارج کرده و از بادام بعنوان پایه استفاده کنیم ، زیرا ریشه های هلو بیشترین ترشحات آرسنات سدیم را داراست و خود هلو حساس ترین گیاه به ترکیبات آرسنات سدیم است . از عوارض آرسنا سدیم ، سوارخ شدن برگ ها و رنگ پریدگی آنها را می توان نام برد.

13- اطلاع از وضعیت بارندگی سالیانه : میزان و پراکنش بارندگی در انتخاب نوع محصول حائز اهمیت است . اصولا بارندگی تابستانه مضر است و ممکن است منجر به ایجاد بیماری ها شود . همچنین بارندگی اویل رشد گلابی ، احتمال بروز بیماری باکتریایی آتشک را افزایش دهد .

14- وجود بادهای غالب در منطقه : در صورتی که یک منطقه بادخیر باشد ، باید از درختان باد شکن استفاده کرد ، باد شدید باعث افزایش تعرق و کاهش آب و دیر میوه دهی درخت می شود .

15-امکان دسترسی به بازار : اگر همه عوامل قبلی درست باشد ، ولی نتوان میوه را فروخت همه زحمات به هدر خواهد رفت.

16- امکان تهیه کارگر : باید مناطقی را پیدا کرد که کارگر فراوان و دستمزد کم باشد.

 

2- آماده کردن باغ

1- برای احداث باغ باید بدانیم زمین لایه دژ (سخت کفه) دارد یا نه . اگر داشته باشد باید از بین ببریم . این لایه میتواند رسی ، سیمانی و آهکی و ... باشد . اگر سخت کفه را از بین نبریم ، ریشه درخت به آن برخورد کرده و به دور خود میپیچد ، روش اصولی این است که با دستگاه زیر شکن یا بیل مکانیکی سخت کفه را از بین ببریم .

2- یکی از عواملی که منجر به ظهور سخت کفه ها در خاک می شود ، پر کردن چاله های زمین با خاک سطح الارض است ، برای جلوگیری از ظهر سخت کفه ها در خاک ، ابتدا چاله زمین را با نخاله پر میکنیم ، سپس خاک سطح الارض روی آن می ریزیم.

تسطیح زمین : برای عملیات آبیاری تشتکی ، شیاری و ... نیاز به تسطیح زمین داریم ، همانطور که ذکر شد خاک سطح الارض نباید در چاله ها ریخته شود . عملیات تسطیح با لوله انجام می شود .

3- شیب بندی : در حین انجام این عمل بایستی سعی شود که کمترین میزان خاک جابه جا شود ، برخی مناطق که عمق خاک کم است ، نیاز به دقت بیشتری دارند . امروزه با توجه به سیستم های آبیاری تحت فشار دیگر نیاز به شیب بندی و تسطیح زمین نیست .

اگر شیب زمین زیاد بود باید تراس بدنی کرد ، چند نکته لازم جهت تراس بندی :

:: عرض تراس ها متناسب با عرض تراکتور باشد.

:: شیب تراس ها به سمت داخل باشد.

:: بهتر است لبه های تراس ها علف های دائمی بکاریم .

:: باید از درختان با ریشه کم استفاده کنیم چون تراس ها خاک سطح الارض کمی دارند .

:: تراس باید عمود بر سیب باشند.

4- ضد عفونی خاک : باید از سموم گازری برای ضد عفونی خاک استفاده کرد ، سمومی مانند متیل بروماید ، کلروپیکرین و ... را به خاک می زنند و 48 ساعت بعد کشت می کنند . در ایران با استفاده از نور خورشید ، ضد عفونی خاک را انجام می دهند . روش دیگر : 100 کیلوگرم در هر هکتار کور اوره ، سپس کود دامی به زمین اضافه کرده ، روی آن پلاستیک می کشند تا بر اثر گرما خاک ضدعفونی شود .

5- شخم و دیسک زده می شود . عملیات دیسک زدن جهت نرم کردن کلوخه ها انجام می شود .

6- اطراف زمین را حصار کشی کنیم .

7- باید اطراف باغ را درختان باد شکن کاشت . از درختانی چون کاج ، تبریزی ، صنوبر می توان به عنوان باد شکن استفاده کرد ، درختان باد شکن نباید زیاد به هم چسبیده باشند که مانع از عبور و خروج باد از باغ نشوند .

8- خیابان کشی داخل باغ : بهتر است 2 خیابان اصلی داخل باغ داشته باشیم.

9- کاشت درختان : ریشه درختان در درجه حرارت 2-7 درجه سانتیگراد شروع به رشد می کنند. در مناطقی که هوا سرد است , بهتر است درختکاری را در 15 اسفند انجام داد. برای حفر گودال برای کاشت , از مته پشت تراکتور استفاده می شود. این وسیله , گودالی به عمق 1 متر حفر می کند. برای درختی مثل گردو باید گودالی با حداقل عمق 2 متری حفر کنیم.

10- مته باعث سفت شدن دیواره گودال می شود.البته باید چاله زمانی که زمین گاورو است , حفر شود.اگر دیواره گودال سفت شده بود , با نوک بیل آنرا نرم می کنیم. توصیه می شود که چاله 1*2 باشد . برای اینکه درخت دقیقا در وسط گودال قرار گیرد می توان از خط کش باغبانی استفاده کرد. هیچ گاه نباید پای یک درخت با آب در تماس باشد. درخت را باید داخل یک جزیره کاشت. درختانی نظیر پسته , گردو , مرکبات , آب به طوقه بخورد , پوسیدگی ایجاد می کند.

اگر درختی مبتلا به گموز شد , باید درخت آلوده را از خاک خارج کرده و بعد سوزاند. اگر در مراحل اولیه دیده شد ,می توان محل پوسیده را تراشید و با محلول بوردو و ضدعفونی کرد. بعد از کاشت درختان باید در کنار درخت قیم زد. قیم باید به صورت 8 بسته شود. بهترین وسیله برای قیم بستن , تیوپ و نوار دوچرخه است. یکی از مشکلات موش و خرگوش است که به تنه درخت حمله می کنند, برای مراقبت از تنه , سر و ته پاکت شیر را برش می دهیم و تنه را با آن می پوشانیم . این کار تا حدودی از سوختگی تنه هم جلوگیری می کند. عملیات بعدی که باید انجام شود , رنگ آمیزی تنه با رنگ پلاستیکی است.

نکته بعدی قبل از کاشت ضد عفونی خاک و ضدعفونی ریشه است. ابتدا باید ریشه های زخمی هرس, سپس با محلول ضد عفونی شوند.

ریشه نهال درخت میوه به هیچ عنوان نباید هوا بخورد و لخت باشد. می توان یک گونی مرطوب روی آن انداخت. بعد از کاشت نیز حتما باید آبیاری کرد.

 

3- طراحی و اجرای طرح باغ

برای طراحی و کاشت درختان باید سه نکته اساسی را در نظر گرفت:

1) درختان به نحوی کشت شوند که جریان هوا در باغ براحتی انجام شده و هواس سرد از باغ خارج شود تا سرمازدگی ایجاد نشود.

2) استفاده از ماشین آلات کشاورزی در عملیات داشت و برداشت امکان پذیر باشد.

3) سطح بیشتری از درختان در معرض نور خورشید قرار بگیرند تا کیفیت میوه ها بالتر رفته و شیوع بیماری ها کاهش یابد.

روش های طراحی باغ عبارتند از :

1- مربعی   2- مستطیلی  3-اریبی  4- شش وجهی   5- متناوب  6- دو ردیفی  7- سه ردیفی  8- داربستی 9- خطوط تراز

 

مدیریت باغ

1- سیستم وجیبی: در این سیستم تمامی علف های هرز کف باغ چیده می شوند. بعد از آبیاری می توان خاک را دیسک زد تا علف های هرز از بین بروند. خاک خشک را نباید دیسک زد. استفاده از علفکش هم راهی برای از بین بردن علف هاست به شرطی که به تنه درختان آسیبی نرسد.

این سیستم در مناطقی که مشکل کم آبی داریم بکار میرود. یکی از محاسنی که سیستم وجیبی دارد , جمع نشدن رطوبت در اطراف درخت است و فرسایش خاک و قطع شدن ریشه ها از معایب آن است.

2-  سیستم علفی : برای مناطقی که پر آب هستند و عمق خاک کم و شیب زمین زیاد است , می توان از این روش استفاده کرد. درختانی که به زیادی رطوبت خاک حساس نیستند مثل گلابی, سیب, گوجه , هلو مناسب این سیستم هستند. بدیهی است که درختانی چون بادام , زردآلو را نمی توان با این سیستم نگهداری کرد و باید زیر درخت گیاهی نباشد.

معایب این سیستم : احتمال یخبندان بهاره زیاد است ( زیرا علف نمی گذارد زمین گرم شود), ریشه را سطحی می کند, هزینه را بالا می برد و نیاز به مراقبت دارد , احتمال بروز گموز و پوسیدگی طوقه بالا می رود, علف های هرز می توانند میزبان بیماری ها باشند , برای برداشت محصولاتی که با شیکر برداشت می شوند (خشک میوه ها ), محصول در بین علف ها هرز گم می شود.موش و خرگوش در این باغ ها زیاد می شود.

مزایا: جلوگیری از فرسایش خاک , بهبود رنگ میوه ( با خنک کردن باغ) , استفاده از علف هرز به عنوان کود سبز.

 

روش های آبیاری باغ

1- ثقلی

2-  تحت فشار

ثقلی: کرتی, غرقابی, نواری , شیاری , نشتی

تحت فشار:

1-  بارانی

2- قطره ای یا چکه ای

3- بابلر: لوله پای درخت می آید و نیاز به قطره چکان ندارد.

 

درخت گردو

1- طبقه بندی گیاهی گردو

 گردو با نام علمیJuglans از خانواده ی Juglandaceae است. نام علمی این جنس از کلمه لاتین Jovis-Glans به معنی فندق ژوپیتر گرفته شده است.

انواع این درخت در چین ،ژاپن،فرانسه و آمریکا کشت می شود مهمترین گردوهای موجود دردنیا معروف به گردو ی ایرانی است . زیرا ابتدا از ایران به خاور میانه و از آنجا به یونان و روم و سپس به انگلستان و بعد به امریکا برده شده است. گردو ی ایرانی تنها گونه ای از این خانواده است که مغز آن از نظر خوراکی مصرف اقتصادی دارد .

گردوی معمولی درختی است یک پایه که بلندی آن از ۱۰ تا ۲۵ متر متغییر است،گردو دارای برگهای مرکب شانه ای است و درختی یک پایه است که گلهای نر و ماده روی یک درخت به صورت جدا گانه ظاهر می شوند.

گامت های ماده گردو دگر گشن است گرده افشانی آن به وسیله باد انجام می شود و حشرات در آن نقشی ندارند.

 2- پراکنش جغرافیایی گردو

درخت گردو از درختان بسیار با ارزش و از پهن برگان است که در بسیاری از نقاط جهان در نیمکره شمالی از مرکز تا شرق اروپا و قفقاز و شمال و مرکز ایران تا دامنهای هیمالیا و کشور چین و ژاپن و همچنین گونه هایی از آن در آمریکای شمالی و جنوبی به طور طبیعی می رویند و کاشته می شوند. تنها جنگل طبیعی باقی مانده از این محصول در دنیا هم اکنون در قرقیزستان و در شرایط بسیار خوب موجود است .

در ایران کاشت گردو از دره گز و مغان در شمال کشور تا اقلید فارس در جنوب و از ارتفاعات جنوب غربی ارومیه تا کوه تفتان در جنوب شرقی بین طولهای جغرافیایی ۴۵تا ۶۵ درجه به خوبی می رویند ولی بهترین بازدهی مربوط به باغهایی است که در ارتفاعات دامنه های البرز، خراسان ، آذربایجان و دامنه های زاگرس ( به ویژه تفرش،گلپایگان و تویسرکان ) قرار دارند . همچنین اطراف کوههای لاله زار و جبال بارز منطقه ایاست که از مراکز عمده گردو کاری کشور به حساب می آید.

 3- ارقام گردو

 گردوهایی که در نقاط گردو خیز ایران کاشته شده اند از گونه گردی معمولی یا Juglans هستند. رقم های این گونه از نظر باغبانی هنوز کاملاٌ مشخص نشده اند. این گردوها در نقاط مختلف ایران با نام های گونگون محلی نامیده می شوند.

با وجود تفاوت های ظاهری ،ممکن است برحی از انواع ،رقم واحدی باشند ولی نام های گوناگون داشته باشند. با این توصیف مهمترین انونع گردو که در ایران کاشته می شوند عبارتند از :

گردوی کاغذی ، سنگی ، ماکویی ، سوزنی ، نوک کلاغی ، ضیا آبادی ، خوشه ای ،سبزوار ،

آمیخته خراسان ،مازندران ، شهمیرزاد ، قزوین و طالقان ، آذربایجان ، همدان وتویسرکان ، سایر مناطق .

 4- سطح زیر کشت گردو در جهان

بر اساس اطلاعات سازمان خواربار جهانی (FAO) در سال ۱۹۷۷، سطح زیر کشت گرئو جهان ۵۱۸۴۹۰ هکتار بوده است که نسبت به سال گذشته یک درصد کاهش ونسبت به سال ۱۹۸۸(سال پایه) ۲۲درصد افزایش داشته است .

از سال ۱۹۸۸تا۱۹۹۷در یک دوره ده ساله سطح زیر کشت گردو در جهان بهطور کلی سیر صعودی داشته است . در آغاز دوره مورد بررسی (سال پایه) سطح زیر کشت گردو جهان ۴۲۳۲۷۱ هکتار بوده که در سال ۱۹۹۷به ۵۱۸۴۹۰ هکتار رسیده است. دراین دوره سطح افزایشی برابر ۲۲درصد و مقدار تولید افزایشی برابر ۲۷درص-د نشان می دهد.

در بین کشورهای جهان چین با دارا بودن ۱۶۰۰۰۰ هکتار اراضی زیر کشت گردو به تنهایی حدود ۳۱ درصد از کل اراضی زیر کشت گردو را به خود اختصاص داده ومقام اول را داراست . پس از آن آمریکا با ۶۸۸۰۰ هکتار ، ترکیه با ۵۷۴۵۰ هکتار وایران با ۴۱۷۶۶ هکتار به ترتیب مقام های دوم تا چهارم را به خود اختصاص می دهند .

 5-  سطح زیر کشت گردو در ایران

براساس آخرین اطلاعات موجود ، سطح زیر کشت گردو در ایران در سال زراعی ۷۶-۷۵ برابر ۴۱۷۶۶ هکتار بوده است که نسبت به سال زراعی گذشته حدود ۱۷ درصد ونسبت به سال پایه ۲۵۹ درصد افزایش نشان می دهد .

سطح زیر کشت گردو در ده سال مورد بررسی به طور کلی سیر صعودی داشته است ، در آغاز دوره (سال پایه) سطح زیر کشت گردو ایران ۱۱۶۴۴ هکتار بوده که درسال زراعی ۷۶-۱۳۷۵به ۴۱۷۶۶ هکتار رسیده است .

بر اساس آمار موجود در سا ل ۱۳۷۶ بیشترین سطح زیر کشت در استان کرمان با ۵۱۷۱ هکتار که ۴/۱۲ درصد از سطح زیر کشت گردو کشور می باشد پس از کرمان که مقام اول را از این نظر دارا است استان های همدان ، قزوین ف آذربایجان شرقی ، کرمانشاه ، خراسان و فارس به ترتیب دوم تا هفتم را به خود اختصاص داده اند. استان سیستان وبلوچستان با ۵ هکتار کمترین سطح زیر کشت گردو در کل کشور را دارد. کرمان ، همدان ، قزوین ، آذربایجان شرقی ،کرمانشاه ،خراسان و فارس جمعاٌ ۵۴ درصد از سطح زیر کشت گردو کل کشور را داشته و مهمترین مناطق کشت گردو به شمار می آیند .

 6- تولید گردو در جهان

بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی سازمانم خوار بار جهانی مقدار تولید گردو جهان درسال ۱۹۹۷ برابر ۱۰۹۷۰۶۴ تن بوده است که نسبت به سال قبل ۲/۲ درصد و نسبت به سال پایه (۱۹۸۸) ۲۷ درصد افزایش نشان می دهد .

در بین کشورهای جهان ، ده کشور هر یک بیش از ۲۰۰۰۰ تن گردو در سال ۱۹۹۷ تولید کرده اند که دربین آنها آمریکا با تولید ۲۴۴۰۰۰ تن ، رتبه اول راداراست. این کشور به تنهایی ۲/۲۲ درصد گردو جهان را تولید می کند. پس از آمریکا ، چین با تولید ۲۴۰۰۰۰ تن دومین کشور عمده تولید کننده گردو جهان به شمار می رود .

ایران با تولید ۱۲۴۸۷۲ تن ، ۴/۱۱ درصد از تولید گردو جهان را دارا است و مقام سوم را به خود اختصاص داده است.

در بین کشورهای عمده تولید کننده گردو جهان ، میزان تولید سال ۱۹۹۷ نسبت به سال گذشته در کشورهای آمریکا ، چین ، ایران و فرانسه افزایش و در کشورهای رومانی ، هند ویونان کاهش تولید وجود داشته و در بقیه کشورها تولید تغییری را نشان نمی دهد .

 7- تولید گردو در ایران

در سال زراعی ۷۶-۱۳۷۵ میزان تولید گردو در کشور ۱۲۴۸۷۲ تن است که نسبت به سال گذشته ۳/۱۰ درصد افزایش و نسبت به سال پایه ۲۳۰درصد افزایش داشته است .

میزان تولید گردو کل کشور در ده سال مورد بررسی از ۳۷۸۲۱ تن آغاز شده وبه ۱۲۴۸۷۲ تن رسیده است . کمترین میزان تولید گردو کل کشور در سال زراعی ۶۷-۱۳۶۶ بوده که این روند از ابتدای دوره مورد بررسی سیر صعودی داشته تا اینکه در سال ۷۶-۱۳۷۵ به رقم ۱۲۴۸۷۲ تن رسیده است.

براساس آمار موجود در سال ۱۳۷۶ بالاترین مقدار تولید در استان همدان با تولیدی برابر ۲۰۱۷۵ تن می باشد که ۱۶درصد از تولید کل کشور را به خود اختصاص داده است و پایین ترین مقدار با ۲۰تن از تولید کل کشور مذبوط به استان سیستان وبلوچستان است .

پس از همدان ، استان فارس از نظر تولید گردو در مقام دوم قرار دارد که با احتساب تولید استان های آذربایجان شرقی ، تهران ، کرمان ، قزوین ، کردستان ، کرمانشاه و خراسان جمعاٌ ۷۲درصد از تولید کل کشور را به خود اختصاص داده اند و مهمترین مناطق تولید به شمار می آیند.

 8- عملکرد گردو در جهان

درسال ۱۹۹۷ براساس اطلاعات به دست آمده از فائو ، متوسط عملکرد گردو در جهان ۲۱۱۶ کیلوگرم در هکتار بوده است که نسبت به سال قبل با ۷۲ کیلوگرم (۵/۳درصد ) ونسبت به سال ۱۹۸۸ (سال پایه) با ۷۲ کیلوگرم افزایش ، ۵/۳ درصد رشد داشته است .

در بین کشورهای عمده تولید کننده گردو در سال ۱۹۹۷ کشور رومانی با متوسط تولید ۱۴۱۳۶ کیلوگرم در هکتار بالاتریت عملکرد را به خود اختصاص داده است و نسبت آن به عملکرد جهانی ۶۶۸ درصد بالاتر است. پس از رومانی ، آمریکا با تولید ۳۵۴۷ کیلوگرم در هکتار در جایگاه دوم قرار دارد . کشورهای ایران و اکراین نیز به ترتیب با عملکردهای ۲۹۹۰ و۲۳۴۱ کیلوگرم در هکتار دررتبه های بعدی قرار گرفته اند که بالاتر از عملکرد جهانی بوده است .کشور هند با متوسط تولید ۸۶۸ کیلوگرم در هکتار پایین ترین عملکرد را در بین کشورهای عمده تولید کننده این محصول به خود اختصاص داده است .

در سال ۱۹۹۷ عملکرد در هکتار گردو ایران ۲۹۹۰ کیلوگرم بوده که نسبت به متوسط جهانی ۱۴۱ درصد بوده است.

9- عملکرد گردو در ایران

عملکرد در هکتار گردو کل کشور در سال زراعی ۷۶-۱۳۷۵ ، ۲۹۹۰ کیلوگرم بوده که نسبت به سال گذشته ۵/۵ درصد و نسبت به سال پایه (۶۷) حدود ۸ درصد کاهش داشته است .

در دوره ده ساله مورد بررسی ، بیشترین مقدار عملکرد گردو با ۴۲۶۶ کیلوگرم به سال زراعی ۷۲-۷۱ و کمترین آن با ۲۹۶۱ کیلوگرم به سال زراعی ۶۸-۱۳۶۷ مربوط است .

دربین استان های کشور در سال زراعی ۷۶-۱۳۷۵ بالاترین تولید در واحد سطح با ۸۰۰۰ کیلوگرم مربوط به استان خوزستان وپایین ترین آن با ۶۰۳ کیلوگرم متعلق به استان قم بوده است.

 10- آب وهوا

درخت گردو درطول تابستان و زمستان نسبت به گرما و سرمای بیش از حد حساس است. در طول دوره خواب زمستانه ، گردو می تواند سرمای ۱۱- درجه سانتی گراد را بدون خسارت جدی تحمل کند ولی پس از شروع رشد ، سرمای ۲- تا ۳- درجه سانتی گراد موجب از بین رفتن برگها ، شاخه ها و گلها شده ودر نتیجه محصول کاهش می یابد. به علاوه شاخ و برگ درختانی که تا اواخر پاییز به رشد خود ادامه می دهند در معرض خسارت سرما قرار می گیرد. مقاومت ارقام مختلف گردو نسبت به سرما متفاوت است.

دمای بالاتر از ۳۸ درجه سانتی گراد موجب آفتاب سوختگی پوست سبز و چروکیدگی مغز گردو می شود و گاهی اوقات نیز میوه ها پوک می شوند. در رطوبت نسبی کم و دمای بالاتر از ۴۰ درجه سانتی گراد ، به گردو خسارت جدی وارد می شود. دمای پایین تابستان نیز مناسب نیست زیرا موجب می شود میوه ها به اندازه کافی پر نشود . هوای خنک در طی فصل رشد ، برداشت محصول را به تاخیر انداخته و در نتیجه باغداران متضرر می شوند. بنابراین هوای خنک و فصل رشد کوتاه از عوامل محدود کننده پرورش گردو هستند. گردو نیز مانند سایر میوه ها مناطق معتدله در زمستان به مقدار سرمای معینی نیاز دارد تا خواب آن برطرف شود که به این ترتیب در بهار رشد رویشی و گلدهی کافی خواهد داشت. در صورت عدم وجود سرمای کافی ، بازشدن جوانه ها و گلدهی نامنظم شده وبه تاخیر می افتد واین موجب کاهش محصول و خشک شدن سر شاخه ها می شود. نیاز سرمایی ارقام مختلف گردو متفاوت است.

11- بارندگی

بارندگی و رطوبت در اواخر فصل بهار و در تابستان موجب افزایش شیوع بیماری بلایت گردو می شود ولی ارقامی که برگهای آنها دیرتر ظاهر می شود ، معمولاً ا ز آلودگی مصون می مانند. در صورتی که میزان بارندگی سالیانه حدود ۸۰۰ میلی متر باشد می توان درخت گردو را با موفقیت کاشت ولی در مناطق خشک تر آبیاری تکمیلی نیز ضروری است. در شرایط آب وهوایی بسیار خشک احتمال دارد که درختان رشد مطلوبی داشته باشند ولی میوه ها به خوبی پر نمی شوند. درختان گردو نسبت به شرایط نامطلوب سازگار هستند. مشاهده شده است که در شرایط نامساعد محیطی ، پرورش درختان گردو به صورت درختچه از نظر سازگاری مناسب بوده است.

12- خاک

قبل از کاشت گردو ابتدا باید خاک رویی ، خاک زیرین ، زهکشی ، واکنش شیمیایی خاک (pH) و قابل استفاده بودن عناصر مختلف مورد آزمایش قرار گیرد. تجزیه خاک رویی وخاک زیرین اطلاعات مفیدی در مورد وضعیت خاک به دست می دهد. خاک رویی باید حاصلخیز بوده و زهکشی خوبی داشته باشد. گردو در مقایسه با سایر میوه های معتدله که معمولاً در خاک هایی با اسیدیته کم رشد می کنند ، به خاک خنثی نیاز دارد. میزان اسیدیته خاک در قابل جذب بودن مواد معدنی مؤثر است.

اکثر عناصر معدنی در دامنه اسیدیته ۶ تا ۷ برای گیاه قابل جذب است. معمولاً در مناطق سرد واکنش شیمیایی خاک اسیدی است که با اضافه کردن آهک ، می توان آنرا افزایش داد. غیر از خاک رویی ، وضعیت خاک زیرین نیز برای گردو اهمیت دارد زیرا ریشه های آن تا عمق ۳ متری خاک نفوذ می کنند. خاک زیرین باید عاری از سنگ ، رس سفت و لایه های غیر قابل نفوذ که رشد ریشه را محدود می کنند باشد. درخت گردو خاک فقیر ، خاک سطحی و خاک خشک را بهتر از شرایط آب وهوایی نامساعد تحمل می کند. در ضمن خاک باید عاری از نماتد های مولد زخم ریشه و بیماریهای قارچی باشد.

13- گردو کاشت داشت برداشت

در بین میوه های خشک باغی گردو ارزش بالایی دارد.زیرا نگه داری و صادرات آن نیاز به سرد خانه و دیگر وسایل پر هزینه ندارد.ودر ضمن به علت خشک بودن هسته آنها صدمه نمی بیند.گردو در ایران در نقاط غربی و شرقی مثل قوچان بینالود کرمان کوهای لاله زار بردسیر شمال ساردوئیه جیرفت و بافت گوغر رابر بلورد و سیرجان به فراوانی یافت میشود.گردوی کرمان مرغوبیت بالایی دارد وحتی قدمت آن به 5000سال می رسد.درختان تنومند خمیده وکهن سال این محصول نشانگر قدمت این درخت است.میزان محصول هر هکتار گردو با بکارگیری روشهای مکانیزه بطور متوسط 5/3تن در هکتار است.انواع رقم های گردو خود به شش نوع می رسد.

 

چگونگی پرورش گردو

 گردو درختی بزرگ وگسترده است.وبیشتر از هر درخت دیگر به نور نیاز دارد.گردو در سن بلوغ میوه میدهد.ودر قسمتهایی از درخت که نور بیشتری می تابد از باردهی بهتری برخوردار است.ودر قسمتهای داخلی که نور به آن نمی تابد گردوها ریز وکوچک میشوند.درختان گردو باید طوری کاشته شوند که فاصله بین آنها کمتر از 10 متر نباشد.چون این درخت تاج بزرگی دارد بعد از چند سال که از رشد آن گذشت شاخه ها مزاحم همدیگر میشوند وشاخ وبرگشان در هم می پیچد که باعث ریزش برگهای درخت میشود.مواردی مثل نوع نهال کیفیت خاک وهمین طور اقلیم آب و هوایی محیط کشت برای این درخت اهمیت زیادی دارد.اصولا گردو در مناطق سرد و معتدل رشد خوبی دارد.کاشت درخت گردو وتکثر آن از طریق بذر گردو صورت میگیرد.وباید در دو سالگی به وسیله پیوند وصله ای پیوند زده شوند.تا حاصل باغ گردو یکدست شود.بعد از آنکه گردو کاشته شدوشروع به رشد کرد.(به اندازه ای رسید که بتوان آن را جابجا کرد )نهال گردورا با ریشه از خاک در آورده ودرچاله های عمیق حفر شده در زمینی که خاکش از نظر کود دهی آماده شده است کاشته میشود.وبا خاک اطرافش را می پوشانند.تا برای آبیاری درخت مشکلی پیش نیاید.بهترین فصل کاشت درخت گردو اوایل بهار است .در کاشت درخت گردو باید دقت کرد که درخت 20-30 سانتیمتر بالاتر از کف جوی کاشته شود.تا در آینده به بیماری آب سیاه مبتلا نشود.در احداث باغهای جدید باید سعی کرد حتما از نهال پیوندی استفاده شود.

1- خاک مناسب کاشت نهال گردو

در چاله هایی که نهال گردو در آنها کاشته میشود بایستی بعداز حفر چاله خاک آن را از انواع کودهای حیوانی و شیمیایی غنی کرد.هر چه عمق وقطر چاله ها بیشتر باشدبهتر است.اما معمولا باید چاله هایی به عمق وقطر 1-2متر حفر کرد.وخاک مناسب وغنی شده داخل آن ریخت.بهتر است این کار چند ماه یا سال قبل ازکاشت نهال گردو در آن صورت گیرد.بعد از کاشت نهال گردو در چاله ها میتوانیم در فصل بهار وتابستان سطح خاک اطراف نهال درخت گردورا با برگهای پوسیده یا باقی مانده گیاهان مانند کاه وکلش گندم بپوشانیم. تا از تبخیر و هدر رفتن آب جلوگیری کنیم وخاک پای طوقه اصلاح شود.

2-  آبیاری درخت گردو

در طول دوره رشد درخت گردو مراحل مختلفی را می گذراند.که دراین مدت غفلت در آبیاری درخت گردو هم محصول سال وهم محصول سالهای آینده را کاهش میدهد.تعیین دقیق میزان آب مورد نیاز یک هکتار باغ گردو از کاشت تا برداشت گردوکار آسانی نیست.زیرا عوامل متعددی مثل سن وقدرت رشد وعملکرد وتراکم درخت نیز در این امر دخالت دارد.ومیزان آب به شرایط محل کاشت بستگی دارد.آبیاری درخت گردو اهمیت زیادی دارد.آبیاری درخت گردو به به چند روش مثل آبیاری غرقابی-نواری-قطره ای-بارانی وبابلر انجام میشود.که میتواند آب چاه –رودخانهویا قنات باشد.در بین سیستمهای تحت فشار بهترین روش بابلر است.که در کنار هر درخت یک یا دو شیر نصب می گردد.وباید دقت نمود درختان گردو از اواخر مهر ماه دیگر آبیاری نشوند.چون آبیاری درخت گردو در فصل پاییز وزمستان موجب سرما زدگی درختان میشود.

3- کود دهی درخت گردو

قبل از کاشت نهال گردو باید نیرو بنیه یخاک از لحاظ عناصر خاک مانند:ازت-پتاسیم-فسفر-آهن-روی-مس-منگنزوکلسیم و...که توسط کارشناسان تعیین میشودغنی شود.این عناصر بایستی همراه خاک مخلوط ودر چاله های حفر شده ریخته شود.نوع کود ومیزان آن بستگی به نوع خاک دارد.تقویت خاک قبل از کشت بسیار مفید ودر رشد درخت مؤثر است.وچون درخت گردو در سالهای اولیه رشد وریشه بندی زیادی دارد کودهای آلی (کود حیوانی)بایستی همراه کودهای شیمیایی در زمستان بصورت چال کوددر سایه انداز درخت داده شود.چال کود گودالی به عمق یک متر وعرض 40سانتیمتر وبطول یک متر است.که در سایه انداز درخت حفر می گردد.برای یک درخت 15 ساله گردو یک کیلو گرم سولفات پتاسیم 500گرم سولفاتروی 500گرم سولفات آهن روی کودهای آلی(حیوانی)ریخته وباقیمانده ی چاله را با برگهای خشک پر میکنند وروی آنها خاک مرغوب میریزند.کودهای ازته شامل نیترات واوره می باشد.که در دو نوبت به درخت گردو داده میشوند.چنانچه از نظر کمبود آب محدودیت نباشد.در نوبت اول در

 اسفند ماه مقدار 300گرم نیترات آمونیم ودر اوایل خرداد ماه هم 300گرم نیترات آمونیاک به درختان داده میشود.

4-  آفت ها وبیماریهای درخت گردو

برای جلوگیری از شیوع بیماری باید به روش آبیاری درخت گردو توجه داشت.ونباید بگذاریم آب به تنه درخت برسد.چون که آب موجب انتقال بیماری میشود.ودرختان دیگر را نیز آلوده مبکند.علاوه بر این آفت های بسیاری وجود دارند که فقط با سم پاشی به موقع میتوان جلوی رشد آنها را گرفت.بیماری مهمی که باعث مرگ درختان گردو میشود.بیماری آب سیاه (فیتوفترا)میباشد.که برای جلوگیری از آن اولا باید از نهال سالم وقوی استفاده کرد.ثانیا باید دور تا دور درخت را مانند تشتک احداث کرد تا آب با تنه درخت تماس نداشته باشد.درختانی که به بیماری آب سیاه (فیتوفترا)مبتلا میشوند.باید محل آلودگی تنه درخت را با کارد تراشیدتا جایی که به به بافت سالم درخت برسد.وسپس بافتهای آلوده را سوزاند .آنگاه محل تراشیده شده را با سم اکسی کلرورمسی یا آب اهک ضد عفونی کرد.به این نکته مهم باید توجه کرد که درخت گردو را نباید هیچ رمانی سم پاشی کرد مگر قسمت آفت دیده آنهم بایستی به موقع سم پاشی شود.

5- هرس کردن درخت گردو

هرس کردن شامل دو مرحله میباشد.1-هرس فرم درخت گردو2- هرس باردهی درخت گردو

1-هرس فرم : در سالهای اولیه ی رشد نهال صورت میگیرد بدین صورت است که از فاصله 5/1متری نهال سر برداری میشود و محل بریدگی با چسب باغبانی پوشانده میشود.که این امر باعث رشد شاخه های جانبی درخت گردو میشود.در سالهای بعد نیز تعداد شاخه ها کمتر شده وبقیه شاخه ها از روی تنه حذف میشوند.با این روش هرس کردن که تدریجی ودر سالهای اولیه رشد درخت صورت میگیرد فرم اصلی درخخت شکل میگیرد.

2-هرس باردهی : این نوع هرس معمولا در اواخر زمستان وگاهی در تابستان هم انجام میشود.که شامل :حذف شاخه های مزاحم خشک وناجور میباشد.وباید سعی نمود که حتما محل بریدگی با چسب باغبانی پوشانده شودمنظور از هرس حذف کامل شاخه ها ی زیادی ونرکها یا آن قسمتهایی است که مانع تابش نور خورشید به داخل تاج درخت میشود.با دقت در انجام هرس میتوان سلامت درختان را به نحو مطلوب تامین کرد واز نامرغوب شدن گردوها جلوگیری کرد.این هرس را میتوان هر سال یکبار انجام داد.نمونه دیگر از هرس هرس کردن درختان کهن سال گردو که بیشتر از 30سال سن دارند میباشد.که به منظور جوان کردن درخت شاخه های پیر ودرهم را هرس کرده وبا این کار شاخه های جوان میوه دهی زیادتری خواهند داشت.

 

6- برداشت محصول گردو

فصل برداشت گردو بستگی به شرایط محیطی دارد.مثلا در مناطق سرد در اواخر مهر ماه است.اما آنچه مسلم است هنگام برداشت گردو پوست آن باید به رنگ قهوه ای مایل به خاکی در آمده باشد وپوست آن به راحتی از گردو جدا شود.برداشت محصول گردو باید در اولین فرصت که گردو ها پوست می دهند انجام شود.و بعد از چیدن گردوها باید آنها را پوست کنده ومحصول را در سایه ودر جای خشک پهن کرد تا خشک شوند.محل خشک کردن باید طوری باشد که هوا در آن جریان داشته باشد.تنا محصول به طور کامل خشک شود.در مناطقی که آفتاب ملایم باشد میتوان محصول را بعد از پوست گیری در آفتاب ملایم خشک کرد.اگر آفتاب شدید باشدموجب سیاه شدن مغز گردو وعدم بازار پسندی آن میشود.روش سنتی برداشت محصول گردوبه این صورت است که با چوب بلند به شاخه های درخت ضربه میزنند.که باعث تکیده شدن گردوها میشود این روش علاوه بر زحمت زیاد ووقت گیر بودن آن باعث صدمه به درخت گردو میشود وثمر سالهای آینده گردو را نیز از بین میبرد.از آنجایی که ارتفاع درخت گردو زیاد است برای برداشت مکانیزه واصولی از بالابر استفاده میشود که میتوان آنرا به تراکتور متصل نمود .امیدوارم مطالب ارائه شده مفید واقع افتد ومارا از افزایش میزان محصول خود بی نصیب نگردانید.

 

جهت آشنايي بيشتر با طرح توجيهي احداث باغ ميوه به اين مقاله مراجعه نماييد.

 

شرکت بهبود صنعت آمادگی خود جهت تهیه طرح توجیهی طرح توجیهی احداث باغ گردو را اعلام می دارد

هم اکنون سفارش طرح توجیهی احداث باغ گردو دهید

استفاده از کلیه مطالب این سایت برای عموم آزاد می باشد ، فقط در راستای حفظ زحمات تیم تولید محتوی ما خواهشمندیم در صورت برداشت از این محتوی لینک ما را درج نمایید. باسپاس

خواندن 31072 دفعه

نگارش طرح توجیهی بروز

سلام دوست عزیز، با تشکر از بازدید شما از وب سایت ایران صنعت، حضور گرانقدر شما اعلام میداریم که کارشناسان ما آماده هستند تا این طرح های توجیهی را به صورت بروز مطابق استانداردهای بانکی و براساس اعداد و ارقام واقعی حال حاضر برایتان آماده نمایند. جهت هماهنگی در این خصوص با ما تماس بگیرید.

نگارش طرح توجیهی، انجام مطالعات امکان سنجی و بازار تخصص ماست.

دانلود جدیدترین طرح های توجیهی آماده

طرح توجیهی احداث نیروگاه CHP

عنوان طرح: طرح توجیهی کامل نیروگاه سی اچ پی (CHP) سال نگارش: 93 تعداد صفحه: 52 نحوه دریافت: بعد از اتمام پرداخت، فایل قابل دانلود خواهد بود. فرمت ...
1 تعداد فروش
ریال 1,800,000
جزئیات خرید

طرح توجیهی چاپ روی اجسام سخت

عنوان طرح: طرح توجیهی کامل چاپ به روی سطوح سخت سال نگارش: 91 تعداد صفحه: 72 نحوه دریافت: بعد از اتمام پرداخت، فایل قابل دانلود خواهد بود. فرمت فای ...
2 تعداد فروش
ریال 1,400,000

طرح توجیهی پرورش ماهی قزل آلا (مدار بسته)

عنوان طرح: طرح توجیهی کامل پرورش ماهی قزل آلا به روش مدار بسته سال نگارش: 92 تعداد صفحه: 77 نحوه دریافت: بعد از اتمام پرداخت، فایل قابل دانلود خواه ...
0 تعداد فروش
ریال 1,900,000

طرح توجیهی پرورش شترمرغ

عنوان طرح: طرح توجیهی کامل پرورش شترمرغ سال نگارش: 98 تعداد صفحه: 81 نحوه دریافت: بعد از اتمام پرداخت، فایل قابل دانلود خواهد بود. فرمت فایل: docx ...
1 تعداد فروش
ریال 1,800,000
طرح توجیهی احداث نیروگاه CHP
طرح توجیهی چاپ روی اجسام سخت
طرح توجیهی پرورش ماهی قزل آلا (مدار بسته)
طرح توجیهی پرورش شترمرغ

نظرات مشتریان

 • 0
 • 0

افتخارات و مجوزهای ایران صنعت


گواهی ثبت اختراع ایران صنعت گواهی کارآفرین برتر ایران صنعت گواهی عضویت در انجمن مشاوران سرمایه گذاری و نظارت طرح ها ایران صنعت پروانه خدمات فنی و مهندسی ایران صنعت تندیس کارآفرین برتر ایران صنعت عضویت پارک علم و فناوری خراسان جنوبی نماد سرآمدی ایران صنعت

معرفی ایران صنعت

نگارش طرح توجیهی و انجام مطالعات امکان سنجی در حوزه های مختلف از قبیل: صنعت، کشاورزی و دامپروری، خدمات، گردشگری و توریست سلامت تخصص ایران صنعت بوده و از سال 1386 خدمات رسان سرمایه گذاران عزیز در این حوزه بوده ایم. ما در راستای کمک به سرمایه گذاران بخش فروشگاه دانلود طرح توجیهی آماده را راه اندازی نموده ایم تا با حداقل هزینه از پروژه های مختلف اطلاعات جامعی دریافت نمایند.

تلفن تماس: 05691011020
                 05632255578
همراه : 09393623135

ساعات پاسخگویی: هر روز از ساعت 8:30 تا 15:30 - بجز ایام تعطیل

ایمیل: isanat85[at]gmail.com

 ایران صنعت در لینکداین ایران صنعت در اینستاگرام  ایران صنعت در تلگرام