ايران صنعت - طرح توجيهي و مشاوره سرمايه گذاري

فروشگاه طرح توجیهی فایل های منسبد خرید

ایران صنعت - دانلود نمونه طرح توجیهی

سفارش طرح توجیهی
طرح های توجیهی صنعتی
طرح های توجیهی کشاورزی و کشت و صنعت
طرح های توجیهی دامپروری و مزارع پرورش ماهی و طیور
طرح های توجیهی خدماتی و کسب و کار های کوچک
طرح های توجیهی گردشگری و توریسم - احداث هتل و پارک و ...
comfar طرح توجیهی کامفار
مشخصات طرح های توجیهی - استاندارد طرح های توجیهی

پکیج های طرح توجیهی

 • پکیج طرح های توجیهی صنایع ساختمانی
  قیمت 80000 تومان
  گسترش کار نگارش طرح توجیهی انجام…
 •  
  پکیج طرح های توجیهی صنایع خودرو
  قیمت 90000 تومان
  یکی از مهمترین صنایع موجود در…
 •  
  پکیج طرح های توجیهی صنایع فلزی
  قیمت 90000 تومان
  زمینه های بکر معادن در کشور ما…
 •  
  پکیج طرح های توجیهی صنایع چوب و سلولوزی
  قیمت 50000 تومان
  طی این سال ها…
همه پکیج ها ...
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 44
JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 47
JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 45
شنبه, 21 ارديبهشت 1392 18:41

طرح توجیهی تولید سوسیس و کالباس

نوشته شده توسط

هدف از اجرای این طرح ایجاد یک واحد تولید سوسیس و کالباس به روش صنعتی است تا علاوه بر تامین نیاز منطقه ، بخشی از نیاز کشور را تامین کند.

آنچه هر اندیشمندی را به شگفتی وا می دارد این است كه گفته می شود در بیست سال آینده شمار مردم جهان به دو برابر بیش از این كه هست، افزایش خواهد یافت و این افزایش در میان مردمی كه در كشورهای جهان سوم می زیند بسی بیش از كشورهای صنعتی و پیشرفته خواهد بود.      

اگر بپذیریم كه در بسیاری از كشورهای جهان سوم میزان رشد مردم آن، سالانه بیش از ۳ درصد است و هر سال در برابر یك میلیون نفر مردم آن، ده هزار نفر مردم دیگر به جهان می آیند و در یك كشور شصت میلیونی بیش از ششصد هزار نفر بر شمار جمعیت افزوده می شود، بی درنگ در این اندیشه فرو خواهیم رفت كه محصولات و فرآورده های كشاورزی و دامی كشور را چگونه باید افزایش دهیم؟

به علاوه كه امروزه الگوی مصرف غذا در جهان به سرعت رو به تغییر است و با توجه به اشتغال زن و مرد در بیرون از خانه، تمایل به مصرف غذاهایی كه به سرعت آماده می شوند،بیشتر شده است. به همین دلیل كارخانه های مختلف مواد غذایی، تأسیس و محصولات متنواع در بسته بندی های گوناگون به بازار عرضه كرده اند كه یكی از انواع مهم آن، محصولات گوشتی می باشند. فرآورده های گوشتی (سویس و كالباس ) كه بخشی از صنایع غذایی را تشكیل می دهند، جزو فرآورده های نیمه كنسرو می باشند و جزو غذاهای آماده و نیمه آماده ای بده كه ماده اولیه اصلی آنها گوشت است. تنوع این محصولات بسیار زیاده بوده و بستگی به ذوق و سلیقه مردم ناحیه و منطقه دارد. با وجود متفاوت بودن تركیب درصد مواد اولیه و حتی نوع مواد افزودنی، این محصولات دارای ویژگی های عمده یكسان می باشند.

با توجه به خصوصیاتی نظیر كامل بودن سوسیس و كالباس از نظر مواد مغذی و بهداشتی بودن (در صورت رعایت ضوابط تعیین شده از سوی مؤسسه استاندارد تحقیقات صنعتی ایران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی) در دسترس بودن و آماده شدن سریع و از سویی تفاوت فاحش میزان مصرف در ایران با كشورهای صنعتی كه با افزایش جمعیت شهرنشین میزان مصرف آن بیشتر هم می شود، اهمیت موضوع آشكار می شود. برای مثال كشور آلمان كه از نظر این محصولات در دنیا حرف اول را می زند، بیش ازهزار نوع سوسیس تولید می كند و میزان مصرف سرانه سوسیس و كالباس در آن كشور حدود ۴۰ كیلوگرم در سال می باشد و همچنین مصرف سرانه این فرآورده ها در تركیه بیش از ۵. ۴ كیلوگرم و در چین بیش از ۶ كیلوگرم می باشد. این در حالی است كه مصرف سرانه سوسیس و كالباس در ایران كمتر از ۵. ۱ كیلوگرم است.

 

تاریخچه سوسیس و كالباس در ایران

تهیه سوسیس و كالباس در ایران به صورت كارخانه ای در سال ۱۹۲۸ میلادی (۱۳۱۷ شمسی) شروع شد. به این صورت كه یك نفر روسی به نام افوناسو در بندر انزلی با ماشین كوچك دستی شروع به كار كرد و روزانه مایحتاج عدهای اتباع خارجی و عیسویانی كه در آنجا بودند تهیه می كرد.

در سال ۱۹۳۰ یك نفر دیگر از اهالی روسیه به نام لیشینیسكی كه نماینده بازرگانی روسیه در بندر انزلی بود و سابقه كالباس سازی درروسیه داشت از آلمان یك كارخانه كوچكی برای مصرف روزانه ۵۰-۴۰ كیلوگرم كالباس وارد كرد و تا سال ۱۹۳۳ میلادی در بندر انزلی مشغول به كار بود.

از آن پس كارخانه را به تهران منتقل و یك نفر متخصص كالباس سازی را از آلمان برای كمك دعوت كرد. همچنین یك نفر از ارامنه و از اهالی سلماس به نام آرزومان آوانسیان كه پس از انقلاب روسیه به ایران بازگشته بود با وسایل دستی و در منزلی واقع در خیابان منوچهری – خیابان ارباب جمشید در داخل كوچه ای پاساژ مانند از سال ۱۹۲۴ میلادی به همراه همسر و دو فرزند و چهار كارگر از ارامنه ایران كه نسبتی با وی داشتند به تهیه فرآورده های گوشتی (سوسیس و كالباس) اشتغال داشت.

زمانی كه كارخانه لیشینیسكی در سال ۱۳۱۲ از بندر انزلی به تهران منتقل شد با آرزومان آوانسیان كه در روسیه در كارخانه كالباس سازی كار كرده بود و به علت علاقه و اطلاعاتی كه در زمینه تهیه این فرآورده ها داشت و در ایران با همه مشكلات كمبود، سرمایه و امكانات به تولید اشتغال داشت،شریك شد و به این ترتیب در پایتخت، اولین كارخانه كالباس سازی بنا نهاده شد.

دیری نگذشت كه لیشینیسكی به روسیه بازگشت و كارخانه را به آرزومان واگذار كرد. در این موقع كشتار خوك هر هفته ۵-۴ رأس و مصرف هفتگی گوشت گاو ۵۰۰-۴۰۰ كیلوگرم بود.در واقع كارخانه بزرگ آرزومان كه در سال ۱۳۳۷ در محل فعلی خود در جنوب غربی تهران، یافت آباد تأسیس شد و امروزه بزرگترین كارخانه تولید فرآورده های گوشتی (سوسیس و كالباس) است،اولین كارخانه تولید این فرآورده در ایران می باشد. همچنین كارخانه دیگری به نام اصل بلور در سال ۱۹۳۰ میلادی (۱۳۰۹ شمسی) در تهران آغاز به كار كرد و تولید روزانه آن هم بسیار كم بود كه به وسیله شخصی به نام اختیاری بنا نهاده شده بود كه بعداً آن را به شابلیان یكی از ارامنه ایران واگذار كرد كه سپس شابلیان آن را به میكائیلیان واگذاشت كه عملاً وارث دومین كارخانه بزرگ و مجهز این فرآورده كه در سال ۱۳۳۸ شمسی به وسیله میكائیلیان در محل فعلی كارخانه واقع در كاظم آباد مجیدیه در شمال شرقی تهران احداث شده است، میباشد.

 

مواد اوليه سوسيس و نحوه تهيه آن

براى تهيه سوسيس ابتدا گوشت گاو يا گوساله را به قطعات کوچک بريده و در دستگاه خرد‌کننده مى‌ريزند و در موقع خرد شدن گوشت با دستگاه صنعتى مقدارى آب يخ به آن اضافه مى‌کنند چون با اضافه کردن يخ علاوه بر جلوگيرى از ازدياد درجه حرارت محصول به دست آمده از نظر قوام نيز مناسب خواهد بود و در همين مرحله تعدادى نمک و ادويه به مخلوط اضافه مى‌کنند.

در بعضى از کارخانجات مقدار اسيد‌آسکوربيک نيز مى‌افزايند زيرا اين ماده در تثبيت رنگ مطلوب در گوشت موثر است.

ميزان و تعداد مواد لازم عبارت است از:

نمک 2 کيلوگرم، گوشت و چربى 35 کيلوگرم، کازوئين 3 کيلوگرم، آرد 5 کيلوگرم، سويا 5 کيلوگرم، روغن گياهى 18 کيلوگرم، نشاسته 5 کيلوگرم، شير خشک 2 کيلوگرم، ادويه‌جات مختلف 2/5 کيلوگرم

البته بسته‌ به نوع محصول تهيه شده مقدار و ميزان مواد اوليه فرق مى‌کند چاشنى‌هاى متنوع از قبيل گشنيز - نعناع، هل و جوز‌ هندى و پودر سير و پياز و زيره و قارچ و کرفس و ترخون و نعناع و جعفرى و ميخک و غيره نيز افزوده مى‌شود لازم به ذکر است که مواد نگهدارنده با توجه به جدول استاندارد تعيين شده شامل نيتريت سديم يا نيترات يا ايزو ‌آسکوبات سديم اضافه مى‌گردد که علاوه بر عمل ضدعفونى کنندگى داراى عمل مهم و اساسى تثبيت رنگ و جلوگيرى از تغيير ماهيت و تيرگى آنها مى‌گردد. املاح نيترات در حفظ رنگ گوشت اثر مثبت داشته و مانع اکسيده شدن آن شده و در اثر عوامل احياء کننده بعضى از باکترى‌ها اسيد آسکوربيک تبديل نيتريت شده و نيتريت حاصله در محيط اسيدى گوشت (4-5/6PH ) تبديل و اسيد نيترو مى‌گردد و اسيد نيترو حاصله تحت شرايط عوامل احياء کننده به اکسيد ازت NO شکسته شد و اکسيد ازت با ماده رنگين گوشت ميرگلوبين و هموگلوبين ترکيب شده و ايجاد اکسيد ازت ميوگلوبين و اکسيد ازت هموگلوبين را مى‌نمايد که در اينجا به علت تخصصى بودن فعلا از بحث خوددارى مى‌شود.

درجه خلوص سوسیس و کالباس

درجه خلوص که به درصد بیان می شود نشان دهنده این است که چه مقدار از وزن سوسیس و کالباس را گوشت ‏تشکیل می دهد مثلا درجه خلوص 40% یعنی 40%سوسیس و کالباس گوشت است. طبیعتا هرچه درصد گوشت ‏بیشتر باشد، قیمت سوسیس و کالباس نیز بیشتر است به طوری که در مواردی که درصد خلوص، 80 به بالا باشد، ‏قیمت سوسیس و کالباس از خود گوشت هم بالاتر است و برای قشر پردرآمد و صادرات تولید می شود.

حال این سوال ‏پیش می آید که مابقی سوسیس و کالباس از چه موادی تشکیل شده است؟همان طور که در بخش حاجم ها و پرکننده ها گفتیم موادی وجود دارند که حجم را بالا می برند مثل آرد، نان خشک ‏و ... بنابراین در مورد سوسیس و کالباسی که 45% آن گوشت است بقیه آن روغن، آرد، موادحاجم، گوشتهای تزیینی، ‏طعم دهنده ها و تخم مرغ است. در مورد سوسیس و کالباسی که 90% آن گوشت است، درصد مواد حجم دهنده کمتر ‏است و در ساخت آن از زعفران، خلال پسته، گوشتهای تزیینی و .. استفاده می شود.

دسته بندی انواع سوسیس

سوسیس ها را می توان بر مبناهای متفاوت دسته بندی کرد؛ مثلاً بر اساس نوع گوشت مصرفی یا طبق دیگر مواد افزودنی به سوسیس. معمولاً سوسیس ها را بر اساس طرز تهیه شان دسته بندی می کنند. اما به طور کلی سه دسته سوسیس داریم:

سوسیس های پخته

سوسیس های خشک

سوسیس های تازه

سوسیس های پخته

از گوشت تازه که خوب پخته شده آنرا تهیه می کنند. این دسته از سوسیس ها را یا بلافاصله بعد از پختن مصرف می کنند یا آنها را در یخچال نگهداری نموده و قبل از مصرف، آنها را گرم می کنند. این سوسیس ها را نمی توان برای مدت طولانی نگهداری کرد. مثال آن، سوسیس هایی است که از جگر تهیه می شوند.

 

فرآیند تولید سوسیس و کالباس

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تولید سوسیس و کالباس به این مقاله مراجعه نمایید.

شماتیک روش تولید سوسیس و کالباس به شرح زیر است :

 

 

مواد اولیه اصلی     

لیست مواد اولیه مصرفی در سوسیس و کالباس به شرح زیر می باشد:

رديف

مواد اوليه اصلي

مشخصات فني

1

گوشت

ماده اصلي

2

کازئين

ماده اوليه

3

آرد

ماده اصلي

4

سويا

ماده اصلي براي افزايش چسبندگي

5

شيرخشک

براي افزايش حجم

6

نشاسته

ماده لعاب دهنده

7

فسفات

-

8

اسيد اسکوربيک

-

9

نيتريت و نيترات سدسم

-

10

نمک

به عنوان چاشني

11

ادويه

به عنوان چاشني

12

گلوتن

به عنوان ماده اوليه

13

تخم مرغ

ماده اصلي

14

سير

براي طعم دادن

15

پوشش مصنوعي سوسيس

از جنس پلي اتيلن

16

لفاف کالباس

از جنس پلي اتيلن

17

پوشش بسته بندي واکيوم

براي بسته بندي

18

روغن

به عنوان بهبود دهنده طعم و مزه

 

بد نیست بدانید این طرح به صورت بروز توسط کارشناسان ما قابل ارائه است ، سر فصل های زیر در این طرح کامل به شما عزیزان قابل ارائه می باشد:

:: فصل اول

1-1- تاریخچه، اهمیت و نقش سوسیس و كالباس در تغذیه

1-2- تاریخچه سوسیس و كالباس در دنیا

1-3- تاریخچه سوسیس و كالباس در ایران

1-4-1- مواد اوليه سوسيس و نحوه تهيه آن

1-4-2- اجزای سوسیس و کالباس

1-4-3- گوشت مرغ

1-4- نقش سوسیس و كالباس در تغذیه

1-4-4- روغن

1-4-5- ادویه جات و مواد پر کننده

1-4-6- درجه خلوص سوسیس و کالباس

1-5- آسیب های سوسیس و کالباس

1-6- مسائلی راجع به سوسیس و کالباس

1-6-1- دسته بندی انواع سوسیس

1-6-2- سوسیس های دودی پخته

1-6-4- سوسیس های دودی تازه

1-6-7- انواع سوسیس

1-6-5- سوسیس خشک

1-6-6- سوسیس های خام

1-6-7- انواع سوسیس

 

:: فصل دوم

2-1- مراحل فرآیند تولید سوسیس و کالباس بشرح زیرمی باشد

2-2- صنعت ساخت سوسیس و کالباس

2-3- دستگاه پرکن مجهز به سوسیس پیچ و جمع کن

2-4- تجهیزات کارخانجات تولید فرآورده های گوشتی

 

:: فصل سوم

3-1- شرايط عملياتي طرح

3-2- برآورد هزینه های سرمایه گذاری

3-2-1- زمين محل اجراي طرح

3-2-2- هزینه های محوطه سازي و اجرای ساختمان

3-3- تأسيسات و تجهيزات

3-4- ماشین آلات و تجهیزات

3-4-1- وسايل نقليه و وسايل حمل و نقل داخل و خارج كارخانه

3-4-2- تجهيزات اداري و كارگاهي

3-5- هزينه هاي قبل از بهره برداري

3-6- هزينه هاي ثابت طرح

3-7- برآورد هزينه هاي جاري طرح

3-8- بر آوردحقوق و دستمزد پرسنل

3-9- برآود میزان انرژی و آب مصرفی

3-10- استهلاك و تعمير و نگهداري

3-11- جدول هزينه هاي جاري طرح

3-12- جدول هزينه هاي ثابت و متغير توليد

3-13- برآورد میزان سرمایه در گردش طرح

3-14- جدول سرمايه گذاري

3-15- هزینه تولید سالانه

3-16- برآورد نحوه مشارکت

3-17- پیش بینی فروش کالا

3-18- ساير محاسبات فني طرح

3-19- شاخص های مالی طرح

3-20- جدول محاسبه سود و زیان طرح

 

شرکت بهبود صنعت آمادگی خود جهت تهیه طرح توجیهی تولید سوسیس و کالباس را اعلام می دارد

هم اکنون سفارش طرح توجیهی تولید سوسیس و کالباس دهید

استفاده از کلیه مطالب این سایت برای عموم آزاد می باشد ، فقط در راستای حفظ زحمات تیم تولید محتوی ما خواهشمندیم در صورت برداشت از این محتوی لینک ما را درج نمایید. باسپاس

 جهت سفارش این طرح توجیهی اینجا کلیک کنید.

خواندن 17432 دفعه

نگارش طرح توجیهی بروز

سلام دوست عزیز، با تشکر از بازدید شما از وب سایت ایران صنعت، حضور گرانقدر شما اعلام میداریم که کارشناسان ما آماده هستند تا این طرح های توجیهی را به صورت بروز مطابق استانداردهای بانکی و براساس اعداد و ارقام واقعی حال حاضر برایتان آماده نمایند. جهت هماهنگی در این خصوص با ما تماس بگیرید.

نگارش طرح توجیهی، انجام مطالعات امکان سنجی و بازار تخصص ماست.

دانلود جدیدترین طرح های توجیهی آماده

طرح توجیهی احداث مرکز ماساژ

عنوان طرح: طرح توجیهی کامل احداث مرکز ماساژ  سال نگارش: 93 تعداد صفحه: 50 نحوه دریافت: بعد از اتمام پرداخت، فایل قابل دانلود خواهد بود. فرمت فایل: ...
4 تعداد فروش
ریال 1,400,000
جزئیات خرید

طرح توجیهی تولید نان سنتی

عنوان طرح: طرح توجیهی کامل تولید نان سنتی  سال نگارش: 91 تعداد صفحه: 52 نحوه دریافت: بعد از اتمام پرداخت، فایل قابل دانلود خواهد بود. فرمت فایل: d ...
8 تعداد فروش
ریال 1,500,000

طرح توجیهی سورتینگ و بسته بندی میوه

عنوان طرح: طرح توجیهی کامل سورتینگ و بسته بندی میوه سال نگارش: 92 تعداد صفحه: 43 نحوه دریافت: بعد از اتمام پرداخت، فایل قابل دانلود خواهد بود. فرم ...
3 تعداد فروش
ریال 1,700,000

طرح توجیهی احداث هتل در قشم

عنوان طرح: طرح توجیهی کامل احداث هتل مجلل در قشم سال نگارش: 94 تعداد صفحه: 55 نحوه دریافت: بعد از اتمام پرداخت، فایل قابل دانلود خواهد بود. فرمت ف ...
0 تعداد فروش
ریال 2,400,000
طرح توجیهی احداث مرکز ماساژ
طرح توجیهی تولید نان سنتی
طرح توجیهی سورتینگ و بسته بندی میوه
طرح توجیهی احداث هتل در قشم

نظرات مشتریان

افتخارات و مجوزهای ایران صنعت


 • 0
 • 0

گواهی ثبت اختراع ایران صنعت گواهی کارآفرین برتر ایران صنعت گواهی عضویت در انجمن مشاوران سرمایه گذاری و نظارت طرح ها ایران صنعت پروانه خدمات فنی و مهندسی ایران صنعت تندیس کارآفرین برتر ایران صنعت عضویت پارک علم و فناوری خراسان جنوبی نماد سرآمدی ایران صنعت

معرفی ایران صنعت

نگارش طرح توجیهی و انجام مطالعات امکان سنجی در حوزه های مختلف از قبیل: صنعت، کشاورزی و دامپروری، خدمات، گردشگری و توریست سلامت تخصص ایران صنعت بوده و از سال 1386 خدمات رسان سرمایه گذاران عزیز در این حوزه بوده ایم. ما در راستای کمک به سرمایه گذاران بخش فروشگاه دانلود طرح توجیهی آماده را راه اندازی نموده ایم تا با حداقل هزینه از پروژه های مختلف اطلاعات جامعی دریافت نمایند.

تلفن تماس: 05691011020
                 05632255578
همراه : 09393623135

ساعات پاسخگویی: هر روز از ساعت 8:30 تا 15:30 - بجز ایام تعطیل

ایمیل: isanat85[at]gmail.com

 ایران صنعت در لینکداین ایران صنعت در اینستاگرام  ایران صنعت در تلگرام