طرح توجیهی تولید موتور سیکلت - ایران صنعت
ایران صنعت - طرح توجیهی و مشاوره سرمایه گذاری
اطلاعات پروژه ها و راهکارهای جامع کسب و کار

آخرین راهنمای انتخاب

کلیه مطالب راهنمای انتخاب ...

راهنمای سرمایه گذاری

همه مقالات مرتبط ...
یکشنبه, 18 فروردين 1392 ساعت 04:30

طرح توجیهی تولید موتور سیکلت

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

 موتور سیکلت

موتورسیکلت یک خودرو محسوب می گردد که در گروه خودروهای دو چرخ طبقه بندی می گردد . یک موتورسیکلت از مجموعه های مختلف تشکیل یافته است .

موتور سیکلت همانند دوچرخه دو چرخ دارد اما بجای پدال همانند اتومبیل دارای موتور احتراقی است.

 

خلاصه ای بر تاریخچه موتورسیکلت

گاتلیب دایملر اولین موتورسیکلت واقعی را در 1885 ساخت. سیلوستر هاوارد راپر آمریکایی یک موتورسیکلت موتور بخار با سوخت زغال سنگ را در1867 ساخت. و این در واقع اولین موتورسیکلت بشمار می آید صرفنظر از موتور بخار آن. همچنین هاوارد راپر یک اتوموبیل با موتور بخار را ساخت.

 "گاتلیب دایملر" - اولین موتورسیکلت با موتور بنزینی

گاتلیب دایملر آلمانی اولین موتورسیکلت با موتور بنزینی را در 1885 ساخت، که در واقع یک موتور متصل به یک دوچرخه چوبی بود و این لحظه در تاریخ به عنوان لحظه تلفیق موتور بنزینی و دوچرخه مدرن ثبت شد.

گاتلیب دایملر از موتور تولید شده توسط مهندس نیکولاس اتو استفاده نمود. اتو اولین موتور چهار زمانه احتراق داخلی را در 1876 ساخت. هنگامی که ساخت موتور تمام شد آنرا "Otto Cycle Engine" نامید، دایملر (کارمند سابق اتو) این موتور را بروی یک موتورسیکلت نصب کرد.

 موتورهارلی دیویدسون

بسیاری از مخترعان قرن 19 که در زمینه موتورسیکلت فعالیت می کردند اغلب به زمینه های دیگر گرویدند. دایملر و راپر، برای مثال هر دو به ساخت اتوموبیل پرداختند.

با این حال مخترعینی مانند ویلیام هارلی و برادران دیویدسون همچنان به تولید و ساخت موتورسیکلت مشغول بودند و رغبای تجاری آنها شرکتهای تازه کاری مانند اکسلسیور، اندیان، پیرسه، مرکل، اسچیکل، و تور بودند. در سال 1903، ویلیام هرلی و دوستانش والتر دیویدسون کمپانی هارلی دیویدسون را تاسیس کردند.

دوچرخه ای که یک موتور با کیفیت داشت، توانست خود را در مسابقات به اثبات برساند، در عین حال کمپانی نقشه تولید آنرا به عنوان وسیله نقلیه داشت. اولین فروش رسمی موتور هارلی دیویدسون توسط تاجری به نام C. H. Lange در شیکاگو انجام شد.

 

اجزای موتور سیکلت

موتور سیکلت دارای اجزای اصلی زیر می باشد :

۱.موتور

2.سر سیلندر

3.اگزوز

4.صفحه کلاچ

5. زین

6. باک بنزین

7. رادیاتور آب یا روغن

8.  آینه

9. سیلندر(تا 6 سیلندر مانند هوندا گولد وینگ 1800 سی سی)

 

استفاده از موتور سیکلت

معمولا شرایط استفاده از موتورسیکلت نسبت به اتومبیل آسان تر است. گرفتن گواهی نامه راندن موتور معمولاً آسان تر از گواهی نامه اتوموبیل رانی است.

موتورسیکلت ها از ساده ترین نوع موتورهای احتراق داخلی یا درون سوز هستند که به دو صورت موتورهای دو زمانه و موتورهای چهار زمانه تولید میشوند . در کشور ما موتورسیکلت کاربرد فراوانی دارد .

 

بررسی انواع موتورسیکلت ها و طبقه بندی آنها

طبقه بندی موتورسیکلت ها معمولا بر اساس نوع کاربرد آنها بوده و همچنین موتورسیکلتها با هر کاربردی نیز براساس حجم انجین آن کلاس بندی می گردد . در ادامه ابتدا به توضیح و بررسی انواع انجین مورد استفاده در موتورسیکلتها پرداخته و پس از آن نیز به معرفی طبقه بندی انواع موتورسیکلت بر اساس کاربرد آنها می پردازیم.

 بررسی انجین های موتورسیکلت

برای تولید نیروی مورد نیاز جهت حرکت موتورسیکلت ها معمولا از موتورهای احتراق داخلی رفت و برگشتی استفاده می گردد که ذیلا به شرح مختصری در خصوص آنها می پردازیم.

 موتورهای احتراق داخلی رفت و برگشتی

این موتورها بسته به نوع عملکرد (دو یا چهار زمانه )، نوع سوخت مصرفی (بنزین یا گازوئیل )، سیستم خنک کاری (هوا یا آب)، حجم سیلندر و ... به انواع مختلفی تقسیم می گردند.

همانگونه که می دانیم اساس کار موتورهای احتراق داخلی رفت و برگشتی، منفجر شدن مخلوط سوخت و هوا در داخل سیلندر آنها و انتقال نیروی حاصله به میل لنگ و استفاده های گوناگون از آن نیرو می باشد . از نظر نحوه عمل برای سوزاندن مخلوط سوخت و هوا، موتورها به دو دسته دوزمانه و چهار زمانه تقسیم می گردند.

در موتورهای 4 زمانه، چهار مرحله مکش، تراکم، احتراق و تخلیه دود به ترتیب و با گردش دو دور میل لنگ و دوبار رفت و برگشت پیستون صورت گرفته ولی در موتورهای دوزمانه مراحل فوق تنها با یک دور گردش میل لنگ و یک رفت و برگشت پیستون صورت می گیرید . دو نوع موتور ذکر شده دارای مزایا و معایبی نسبت به یکدیگر بوده که برخی از آنها در جدول ذیل ذکر گردیده اند.

موتور های دو زمانه

مزایا

ساختار بسیار ساده، تعداد قطعات تشکیل دهنده و وزن کم ، اصطکاک کمتر، تعمیر و نگهداری راحت ، ارزان قیمت ، قدرت بالا تر در مقایسه با موتور چهار زمانه با حجم برابر

شرایط استفاده

در مواردی که آلایندگی هوا خیلی مهم نباشد ، محدودیت وزن و حجم اشغال شده توسط موتور مورد نظر باشد ، حجم موتور مورد نیاز معمولا یا خیلی کم ( کمتر از 50 سی سی ) یا خیلی زیاد ( تا بیش از 25000 لیتر )

موارد استفاده

کشتی ، قایق ، لوکوموتیو ، اره زنجیری ، ژنراتور های کوچک الکتریسیته ، هواپیماهای کوچک ، موتور سیکلت ها و غیره

موتور های چهار زمانه

مزایا

بازده بالا ، آلایندگی کم

شرایط استفاده

در مواردی که مسئله آلودگی هوا مورد نظر نباشد

موارد استفاده

اتومبیل ، موتور سیکلت ، ژنراتور الکتریسیته و غیره

 

استانداردهای موتور سیکلت

طبق اطلاعات بدست آمده از سامانه اطلاع رسانی سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی استاندارد های زیر جهت تولید موتور سیکلت ثبت شده است.

Motorcycle

 

شرکت بهبود صنعت آمادگی خود جهت تهیه طرح توجیهی تولید موتور سیکلت را اعلام می دارد

هم اکنون سفارش طرح توجیهی تولید موتور سیکلت دهید

استفاده از کلیه مطالب این سایت برای عموم آزاد می باشد ، فقط در راستای حفظ زحمات تیم تولید محتوی ما خواهشمندیم در صورت برداشت از این محتوی لینک ما را درج نمایید. باسپاس

بازدید 5000 بار
محتوای بیشتر در این بخش: پرورش ماهی قزل آلا بروش مدار بسته »

افتخارات و مجوزهای ایران صنعت