ايران صنعت - طرح توجيهي و مشاوره سرمايه گذاري

فروشگاه طرح توجیهی فایل های منسبد خرید

ایران صنعت - معرفی استانداردها

آخرین راهنمای انتخاب

کلیه مطالب راهنمای انتخاب ...

راهنمای سرمایه گذاری

همه مقالات مرتبط ...
یکشنبه, 27 مرداد 1392 09:40

آشنایی با نشان CE

نوشته شده توسط

در ادامه معرفی استاندارد ها امروز به معرفی نشان CE می پردازیم . CE برگرفته از عبارت فرانسوي "Conformité Européene"به معني "تطابق اروپایی" مي باشد.

علامت CE انطباق محصول با قوانین و مشخصات تعریف شده در اروپای متحد را نشان می دهد . محصولی که موفق به اخذ این آرم می شود ، می تواند در تمامی کشورهای اروپای متحد و اتحادیه تجارت آزاد اروپا بدون محدودیت برای فروش ، به بازار عرضه شود و با داشتن آرم CE مجوز ورود به بازارهای اروپایی را پیدا می نماید . علاوه بر کشورهای اروپایی بسیاری از کشورهای همسایه ایران و حاشیه خلیج فارس نیز، داشتن نشان CE را به عنوان شرط پذیرفتن کالاها جهت واردات اعلام کرده اند.

CE سیستمی است پذیرفته شده جهت :

:: حصول اطمینان از کیفیت

:: حصول اطمینان از ایمنی

:: رعایت الزامات ایمنی

مزاياي اخذ نشان CE

اخذ نشان CEبراي محصولاتي كه در دامنه كاربرد آن قرار مي گيرند جهت ورود،عرضه و فروش در بازارهاي اروپا يك اجبار بوده و توليد كنندگان اين محصولات براي دستيابي و حفظ سهم محصولات خود در بازار اروپا ناگزير از اخذ اين نشان مي باشند.علاوه بر كشورهاي عضو اتحاديه اروپا و كشورهاي منطقه آزاد تجاري اروپا برخي ديگر از كشورها(از جمله كشورهاي حاشيه خليج فارس) نيز از اين الزام براي ورود كالاها به كشور خود استفاده مي كنند.افزون بر اين اخذ و درج اين نشان بر روي محصولات موجب اطمينان خاطر بيشتر مصرف كنندگان داخلي شده و افزايش حس اعتماد به محصولات مربوطه را فراهم مي آورد.

بنابراين محصولاتي که گواهي CEدريافت کنند شانس بيشتري براي بازاريابي و تصاحب بازارهاي جهاني خواهند داشت

:: محصول مورد نظر می تواند به صورت قانونی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا (EU) و منطقه تجاری آزاد اروپا به فروش برسد و جابجا شود

:: امكان صادرات به سایر كشورهاي مشمول اين استاندارد (شامل كشورهاي حوزه خليج فارس/كشورهاي آسیای میانه شامل آذربایجان ، ارمنستان ، ترکمنستان ، گرجستان ، تاجیکستان ، ازبکستان / عراق/ تركيه ، آفریقای جنوبی و....)

:: اعتبار در بازارهای داخلی و خارجی

:: ايجاد اطمينان در مصرف كننده و بازار خرده فروشي

:: رعايت حقوق مصرف كننده

:: مزيت رقابتي و تبليغاتي

:: نظر مثبت نهادهاي قانوني

:: شرکت در مناقصات بزرگ دولتی منجمله (نفت، گاز، پتروشیمی) را اشاره نمود.

 

تاریخچه نشان CE

تاریخچه CE به حدود 40 الی 50 سال پیش بر می گردد ، زمانی که اتحادیه اروپا شکل می گرفت وزرای اقتصادی اروپا به این فکر افتادند که پایه های اتحادیه اروپا را محکم و قدرتمند کنند و در همين راستا عوامل متعددي وجود داشت از جمله اینکه که استانداردها در اروپا بسیار متفاوت بودند یعنی انگلستان ،فرانسه، آلمان، سوئد، نروژ و سایر کشورها هر کدام با استانداردهای خودشان کار می کردند و برای آن که بتوانند از لحاظ اقتصادي قدرتمند باشند باید یک یکنواختی در نگرش ایجاد مي كردند و بر این اساس رویکردی به نام New approach به معنی یک نگاه جدید و یک نگرش جدید شکل گرفت . در نگرش جديد هدف ايجاد یکنواختی در قوانین بود و از این جهت موسسه ای را پايه گذاري کردند که بتوانند یک یکنواختی در استاندرادها ایجاد کنند موسساتي به نام های Cen و Cen Elect . که به ترتیب برای محصولات غیر برقی و محصولات برقی می باشد و این موسسات ماموریت یافتند که قوانین استانداردها را در اروپا هماهنگ کنند و با توجه به استانداردهای موجود استانداردهایی را تدوین کردند که مورد قبول همه کشورها باشد و پیشوند این استانداردها EN می باشد و به این استانداردها به اصطلاح HARMONIZED STANDARD (استانداردهای هماهنگ اتحادیه اروپا) گفته می شود و پس از آن یک مبحثی به وجود آمد به نام Freedom Movement به معنی گردش آزادانه کالا و خدمات. در استانداردهای هماهنگ نکات فنی،کیفی و ایمنی مطرح شده است. در برخی موارد نیز استانداردهای ISO و IEC را به عنوان استاندراد مبناي استانداردهايEN قبول کردند و بدین شکل کشورهای اروپا از لحاظ فنی به توافق رسیدند و برای ابعاد دیگر کسب و کار مجموعه قوانین دیگری را تدوین نمودند که اسم این مجموعه قوانین را Directive گذاشتند. Directive مجموعه قوانینی است که برای هر حوزه از محصولات تدوین شده و قابل استفاده است. به طور مثال حوزه تجهیزات پزشکی Directive به شماره 93/42/EEC را دارد. در این دایرکتیو مجموعه ای از قوانین به صورت کلان و کلی در مورد تجهیزات پزشکی مشخص شده است و شما برای آنکه بتوانید محصول تجهیزات پزشکی را در اتحادیه اروپا وارد کنید یا گردش دهید یا تولید کنید یا در اتحادیه اروپا مصرف کنید یا خدمات پس از فروش بدهید باید این مجموعه قوانین را رعایت بکنید. این Directive ها به مرور زمان شکل گرفتند.

شماره ای که در ابتدای آن دایرکتیو آمده است سال انتشار و یا آخرین ویرایش آن دایرکتیو است و هر روز قوانینی جديد در این حوزه منتشر می شود. بعنوان مثال لوازم ساختمانی یا Construction Products که با این کد دایرکتیو شناسائی می شود 89/106/EEC

 

چه محصولاتی  در حوزه استاندارد CE قرار می گیرند  ؟ ( دایرکتیوها )

بر اساس قوانین اتحادیه اروپا کلیه محصولات مشتمل در دایرکتیوها یا دستورالعمل های ذیل میباست الزامات مرتبط را رعایت نمایند :

دستورالعملهای جاری زیر الصاق نشانCE را، روی محصولات مرتبط، اجباری می کند :

دستورالعملها مرتبط با اسباب بازی ها

دستورالعملها مرتبط با ماشین آلات

دستورالعملها مرتبط با سازگاری الکترومغناطیسی

دستورالعملها مرتبط با تجهیزات محافظت ( ایمنی ) شخصی

دستورالعملها مرتبط با تجهیزات تحت فشار

دستورالعملها مرتبط با تجهیزات پزشکی

دستورالعملها مرتبط با لوازم خانگی

دستورالعملها مرتبط با بالابرها

دستورالعملها مرتبط با وسایل حمل و نقل تفریحی

دستورالعملها مرتبط با تجهیزات و سیستم های حفاظتی که در اتمسفر قابل انفجار بکار گرفته می شوند

دستورالعملها مرتبط با تجهیزات اندازه گیری وزن غیر اتمی

دستورالعملها مرتبط با مسیرهای کابل ها

دستورالعملها مرتبط با محصولات ساختمانی

دستورالعملها مرتبط با کاربردهای غیر نظامی مواد منفجره

دستورالعملها مرتبط با بویلرهای آب داغ

دستورالعملها مرتبط با تجهیزات اندازه گیری

نشان CE برای مواد بهداشتی و آرایشی، مواد شیمیایی، داروها و مواد غذایی کاربرد ندارد.

 

مراحل اخذ نشان CE:

مرحله اول:انتخاب دایرکتیو (های) مناسب با توجه به نوع محصول

مرحله دوم:تعیین استانداردهای هماهنگ شده اروپايي (Harmonized European Standards)

مرحله سوم:بررسی خطرات و انتخاب روش ارزیابی مناسب

مرحله چهارم:اعمال استانداردها یا مقررات فنی قابل كاربرد

مرحله پنجم :تهيه و تدوين مدارک فنی  (Technical File)

مرحله ششم :تدوين اظهارنامه تطابق

مرحله هفتم:ارزیابی تطابق توسط مؤسسات بازرسی کنندهNB) ) برای محصولات با ريسك بالا

مرحله هشتم:الصاق نشان CE بر روي محصول

بازدید 5643 بار

نظرات مشتریان

افتخارات و مجوزهای ایران صنعت


  • 0
  • 0

گواهی ثبت اختراع ایران صنعت گواهی کارآفرین برتر ایران صنعت گواهی عضویت در انجمن مشاوران سرمایه گذاری و نظارت طرح ها ایران صنعت پروانه خدمات فنی و مهندسی ایران صنعت تندیس کارآفرین برتر ایران صنعت عضویت پارک علم و فناوری خراسان جنوبی نماد سرآمدی ایران صنعت

معرفی ایران صنعت

نگارش طرح توجیهی و انجام مطالعات امکان سنجی در حوزه های مختلف از قبیل: صنعت، کشاورزی و دامپروری، خدمات، گردشگری و توریست سلامت تخصص ایران صنعت بوده و از سال 1386 خدمات رسان سرمایه گذاران عزیز در این حوزه بوده ایم. ما در راستای کمک به سرمایه گذاران بخش فروشگاه دانلود طرح توجیهی آماده را راه اندازی نموده ایم تا با حداقل هزینه از پروژه های مختلف اطلاعات جامعی دریافت نمایند.

تلفن تماس: 05691011020
                 05632342065
همراه : 09012500867

ساعات پاسخگویی: هر روز از ساعت 8:30 تا 15:30 - بجز ایام تعطیل

ایمیل: isanat85[at]gmail.com

 ایران صنعت در لینکداین ایران صنعت در اینستاگرام  ایران صنعت در تلگرام