ايران صنعت - طرح توجيهي و مشاوره سرمايه گذاري

فروشگاه طرح توجیهی فایل های منسبد خرید

ایران صنعت - پول درآوردن و خرج کردن

آخرین راهنمای انتخاب

کلیه مطالب راهنمای انتخاب ...

راهنمای سرمایه گذاری

همه مقالات مرتبط ...

ایده های سرمایه گذاری

همه مقالات مرتبط ...
پنج شنبه, 20 تیر 1392 ساعت 17:32

پس انداز و اقتصاد خانواده

نوشته شده توسط 

در واقع در دنیای متمدن امروز این نیازهای مصرفی است که افراد را وادار به تلاش برای داشتن منابع درآمدی مطمئن و پایدار می‌نماید و طبیعتا اولین منبع درآمد برای هر فرد عادی جامعه داشتن یک فرصت شغلی مناسب است.

ولی آیا همیشه می توان با داشتن یک شغل از تداوم روند درآمدی خانواده اطمینان حاصل کرد؟ و یا وقوع بیکاریها و از دست دادن فرصتهای شغلی تهدیدی است که همیشه منبع درآمدی حاصل از کار را نامطمئن می نماید؟

با ایران صنعت همراه باشید تا تحلیلی در این باره داشته باشیم.

 نگاهی به زندگی اقوام و آشنایان و یا تجربیات زندگی شخصی ما نشان می‌دهد که اتکاء تنها به کار و فعالیت برای تامین مایحتاج یک خانواده نمی تواند در درازمدت اطمینان بخش باشد. بنابراین چه راه های دیگری می‌توان برای ایجاد اطمینان بیشتر به کار برد؟ از دیدگاه مدیریت جامعه ایجاد صنعت بیمه در ابعاد مختلف آن مانند بیمه بازنشستگی، بیکاری، بیماری، حوادث و امثال آن راهی است تا به خانوارها کمک می‌کند در مواجهه با شوک های مختلف اقتصادی و طبیعی تا حدودی محفوظ مانده و دچار آسیب کمتری شوند. ولی آیا داشتن یک شغل حتی مطمئن و انواع بیمه های ضروری کفایت می‌کند؟ پاسخ روشن است، خیر! برای اینکه عموما پوشش بیمه ها محدود بوده و در مواجهه با شوک های بزرگ و یا فراگیر اجتماعی ناکارآمد است و دوما افزایش فزآینده هزینه‌های یک خانوار در صورتی که چاره ای برای آن اندیشیده نشود در آینده ای نه چندان دور بر درآمدها پیش گرفته و خانواده را در قهقرای کسری درآمد و افزایش بدهی و فقر فرو می‌برد. بنابراین تنها راه کار برای دوری از این مسئله تنوع بخش به منابع درآمدی و بهترین عامل برای تنوع بخشی به منابع درآمدی، پس انداز و سرمایه گذاری است. اما پس‌انداز چگونه ایجاد می‌شود؟

همانگونه که گفتیم هر خانواری فارغ از میزان درآمد، دارای یک حداقل مصارفی است، اگر خانوار دارای هیچ درآمدی نباشد به طور طبیعی و ماهیانه به اندازه مصارف حداقلی بدهکار خواهد شد. بنابراین در صورت کسب درآمد تا زمان تامین حداقل مصارف ( که پرداخت اقساط بدهی های قبلی نیز در آن دیده شده است) امکان پس انداز وجود نخواهد داشت، ولی با افزایش درآمد و کنترل مصارف کم کم خانوار می‌تواند بخشی از درآمد خود را پس‌انداز نماید. در این مرحله است که سوال اساسی مطرح می‌گردد و آن این است که یک خانوار پس‌انداز خود را چگونه باید سرمایه‌گذاری و تبدیل به منابع درآمدی نماید؟ پاسخ به این سوال بسیار پیچیده و بسته به شرایط افراد از لحاظ دانش و تجربه و مهمتر از آن میزان ریسک پذیری افراد و همچنین شرایط مکانی و زمانی هر جامعه ای متفاوت و متنوع است. با این حال می‌توان یک سری اصول کلی در این خصوص برشمرد که رعایت آنها می‌تواند در مدیریت بهینه پس‌اندازها کمک موثری نماید.

به عنوان حسن ختام بیان یک نکته را مفید می‌دانم: تلاش و مدیریت بعد از کسب درآمد در برخی مواقع از خود درآمد مهمتر می گردد چرا که در صورت اعمال یک مدیریت صحیح بر منابع حاصل از درآمد ناشی از کار، شما کم کم می‌توانید سهم درآمدهای ناشی از سرمایه‌گذاری های خود را در کل منابع درآمدی افزایش داده و حتی در یک پروسه بیست تا سی ساله به درجه ای از دارایی و مکنت برسید که سهم منابع درآمدی ناشی از کار به رقم کوچکی از مجموعه درآمدهای شما تبدیل شود که در این صورت شما به راحتی می‌توانید درخواست بازنشستگی داده و باقی مانده عمر خود را که بسیار محدود و ارزشمند است، صرف مدیریت دارایی ها و همچنین پرداختن به آرزوها و انجام سفرهای تفریحی و فرهنگی نمایید و در واقع میوه زندگی و کار خود در سالهای جوانی را در سنین میان سالی و پس از آن بچینید. شخصا وقتی می‌بینم که بسیاری از افراد در سنین بسیار بالا همچنان برای لقمه ای نان مجبور هستند ساعت ها کار و تلاش کنند بسیار متاسف می‌شوم ولی در کنار تمام عوامل اجتماعی و طبیعی که منجر به وقوع چنین پدیده ای در ایران شده است، می‌توان از عامل تجربه کم خانوارهای شهری ایرانی در قبال مدیریت درآمدها و پس‌اندازهای خود نیز به عنوان عاملی برای این پدیده نام برد. لذا به نظر می‌رسد جوانانی که اکنون می‌تواندد کار وپس انداز نمایند بهتر است موضوع مدیریت پس‌اندازها و تنوع بخشی به منابع درآمدی خود را جدی گرفته و برای تحقق آن تلاش مکفی نمایند.

منبع : drmoneyman.com

بازدید 3412 بار

نظرات مشتریان

افتخارات و مجوزهای ایران صنعت


  • 0
  • 0

گواهی ثبت اختراع ایران صنعت گواهی کارآفرین برتر ایران صنعت گواهی عضویت در انجمن مشاوران سرمایه گذاری و نظارت طرح ها ایران صنعت پروانه خدمات فنی و مهندسی ایران صنعت تندیس کارآفرین برتر ایران صنعت عضویت پارک علم و فناوری خراسان جنوبی نماد سرآمدی ایران صنعت

معرفی ایران صنعت

نگارش طرح توجیهی و انجام مطالعات امکان سنجی در حوزه های مختلف از قبیل: صنعت، کشاورزی و دامپروری، خدمات، گردشگری و توریست سلامت تخصص ایران صنعت بوده و از سال 1386 خدمات رسان سرمایه گذاران عزیز در این حوزه بوده ایم. ما در راستای کمک به سرمایه گذاران بخش فروشگاه دانلود طرح توجیهی آماده را راه اندازی نموده ایم تا با حداقل هزینه از پروژه های مختلف اطلاعات جامعی دریافت نمایند.

تلفن تماس: 05691011020
                 05632342065
همراه : 09012500867

ساعات پاسخگویی: هر روز از ساعت 8:30 تا 15:30 - بجز ایام تعطیل

ایمیل: isanat85[at]gmail.com

 ایران صنعت در لینکداین ایران صنعت در اینستاگرام  ایران صنعت در تلگرام