ايران صنعت - طرح توجيهي و مشاوره سرمايه گذاري

فروشگاه طرح توجیهی فایل های منسبد خرید

ایران صنعت - پول درآوردن و خرج کردن

آخرین راهنمای انتخاب

کلیه مطالب راهنمای انتخاب ...

راهنمای سرمایه گذاری

همه مقالات مرتبط ...

ایده های سرمایه گذاری

همه مقالات مرتبط ...
یکشنبه, 23 تیر 1392 ساعت 17:10

چگونه هزینه قبض آب، برق و گاز را کاهش دهیم؟

نوشته شده توسط 

همه ما، هر روز و هر شب از رادیو و تلویزیون می شنویم و می بینیم که باید در مصرف انرژی صرفه جویی کنیم. هر روز و هر شب، تیتر نشریات را می خوانیم که نوشته اند: «منابع انرژی رو به اتمام هستند.»

اما کمتر منبعی را پیدا می کنیم که به ما بگوید چگونه در مصرف انرژی صرفه جویی کنیم یا چگونه هزینه آب و برق و گاز مصرفی مان را کاهش دهیم؟ به همین دلیل، در «پرونده» این هفته، راه های مختلف صرفه جویی در انواع انرژی را با هم مرور می کنیم تا بهتر بتوانید با توجه به این توصیه ها، مصرف انرژی را مدیریت کنید.

 

۱) اتاق کار

▪ چراغ مطالعه

گاهی می توانید خیلی راحت تر از آنچه فکرش را می کنید، هزینه های انرژی مصرفی تان را پایین بیاورید؛ مثلا به جای اینکه شب ها برای کار یا مطالعه از چراغ مطالعه استفاده کنید، کارهایتان را صبح انجام دهید و از نور طبیعی خورشید استفاده کنید. اگر هم مجبور به کار کردن یا درس خواندن در تاریکی شب هستید، انواعی از چراغ مطالعه را بخرید که انرژی کمتری مصرف می کنند و حتما پس از اتمام کارتان آن را خاموش کنید.

▪ وسایل چند منظوره

اگر کارهایی از قبیل اسکن کردن، پرینت گرفتن و کپی گرفتن را در خانه انجام می دهید، بهتر است به جای خریدن و روشن کردن چند وسیله برقی، یک وسیله چند کاره تهیه کنید.

▪ مانیتور کامپیوتر

حتی اگر کامپیوترتان خاموش باشد، آن چراغ کوچک مانیتور که خاموش اش نمی کنید، می تواند وسیله ای برای اتلاف برق باشد. بنابراین وقتی کارتان با کامپیوتر تمام شد، حتما مانیتور را هم خاموش کنید.

 

۲) آشپزخانه

آشپزخانه ها معمولا یک پنجره رو به خیابان یا حیاط منزل دارند و می توان برای صرفه جویی در مصرف برق، هنگام روز پرده هایش را کنار زد و از روشنایی بیرون استفاده کرد. اگر شیر آشپزخانه یا سیفون ظرف شویی تان خراب است و چکه می کند، سریع آن را تعمیر کنید تا هزینه های آب بالا نرود. برای صرفه جویی بیشتر در مصرف برق می توانید هنگام پخت و پز، پنجره را باز بگذارید تا از هود استفاده نکنید. البته انجام این کار در فصل زمستان باعث به هدر رفتن انرژی می شود و به هیچ عنوان توصیه نمی شود. پنجره های شکسته آشپزخانه نیز یکی از دلایل اتلاف انرژی هستند؛ پس آنها را با انواع سالم شان تعویض کنید.

▪ تلفن بی سیم

تنها وقتی که شارژ تلفن بی سیم تان تمام شد، آن را به شارژ بزنید و تا جایی که می توانید، اصلا از تلفن بی سیم استفاده نکنید. استفاده از تلفن های معمولی که برای کار کردن، نیاز به برق ندارند، به صرفه تر است.

▪ ماشین ظرف شویی و لباس شویی

بهتر است ماشین ظرف شویی یا لباس شویی ای بخرید که برچسب مصرف انرژی اش در بهترین وضعیت باشد. هیچ گاه قبل از پر شدن کامل، ماشین ظرف شویی یا لباس شویی را روشن نکنید. چربی و کثیفی های بیش از حد و ته مانده غذاها را با یک دستمال کاغذی پاک کنید و سپس ظر ف ها را برای شستشو درون ماشین قرار دهید. شستن ظرف های کثیف تر، نیاز به زمان و اتلاف انرژی بیشتری دارد. اگر ماشین ظرف شویی یا لباس شویی تان خیلی قدیمی و کهنه است، بد نیست که آن را با یک مدل جدید عوض کنید تا از این طریق ۲۰ درصد در مصرف آب و برق صرفه جویی کرده باشید. تا جایی هم که امکان دارد، لباس هایتان را با آب سرد بشویید.

▪ یخچال و فریزر

خیلی ها عادت دارند وقتی یک یخچال یا فریزر نو می خرند، نوع قدیمی اش را در انباری یا پارکینگ خانه روشن بگذارند برای روز مبادا و تا رسیدن آن روز، آن یخچال یا فریزر می شود محل نگهداری یخ یا آب خنک؛ همین و بس! خساست نکنید و وقتی یک وسیله برقی نو مثل یخچال می خرید، نوع قدیمی ترش را رد کنید برود. مصرف برق وسایل الکتریکی قدیمی، بسیار بالاست و استفاده بیهوده از آنها اسراف به حساب می آید.

▪ اجاق گاز

یکی از بزرگ ترین دلایل اتلاف سوخت در منازل، استفاده نادرست از اجاق گاز است. زیاد کردن بیش از حد شعله، قرار دادن ظروف کوچک روی شعله های بزرگ و ظروف بزرگ روی شعله های کوچک، از مهم ترین اشتباهاتی است که برخی خانم های خانه دار مرتکب می شوند و باعث هدر رفتن ۴۰ درصد سوخت اضافی می شوند. در ضمن، حواس تان باشد که شعله اجاق گازتان باید آبی بسوزد. بنابراین در صورت مشاهده هرگونه تغییر رنگی، با یک اهل فن در این زمینه مشورت کنید تا خرابی احتمالی اجاق گاز شما باعث اتلاف انرژی نشود.

▪ مایکروفر

مایکروفر می تواند به خودی خود باعث صرفه جویی ۸۰درصدی در مصرف انرژی شود؛ زیرا سرعت پخت غذاها در آن بسیار بالا است و شما می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن با صرف کمترین انرژی، غذای تان را آماده کنید.

 

۳) حمام

در حمام از لامپ کم مصرف استفاده کنید. به جای باز گذاشتن یک سره دوش آب، مقداری آب گرم در وان بریزید و پس از شستشوی کامل بدن تان، فقط برای آب کشی نهایی زیر دوش بروید. از وسایل گرمازا در حمام استفاده نکنید زیرا هم ممکن است باعث خستگی شما شوند و هم انرژی زیادی مصرف می کنند. شستشو با آب ولرم می تواند علاوه بر شاداب نگه داشتن پوست تان، باعث صرفه جویی در مصرف انرژی شود؛ مخصوصا هنگامی که هوا گرم است. راستی، یادتان نرود که هنگام خروج از حمام، لامپ آن را خاموش کنید.

 

۴) اتاق نشیمن

اتاق نشیمن، اتاقی است که معمولا برای پذیرایی از مهمانان در نظر گرفته می شود. بهتر است نور و روشنایی این بخش از خانه را با روشن کردن رنگ دیوارها، پرده ها و مبلمان بیشتر کنید تا هنگام ورود مهمانان مجبور نباشید چراغ های زیادی روشن کنید. استفاده از وسایل گرمایشی و سرمایشی مناسب و چیدن مبلمان به نحوی که در زمستان رو به آفتاب و در تابستان پشت به آفتاب باشند هم از دیگر مواردی هستند که می توانند باعث صرفه جویی انرژی در منزل شما شوند.

 

۵) اتاق خواب

یکی از بزرگ ترین منابع هدررفت برق، استفاده نابجای آن در اتاق خواب است. به همین منظور، بهتر است برای کاهش هزینه های برق مصرفی تان، از لامپ های کوچک و کم مصرف برای چراغ خواب تان استفاده کنید و چراغ خواب را فقط در مواقع ضروری روشن بگذارید و نه در تمام طول شب.

 

۶) چراغ اتاق

حواس تان باشد که همیشه به محض ترک کردن اتاق، لامپ آن را خاموش کنید.

▪ درها

یکی از راه های صرفه جویی سوخت در فصل زمستان، بستن کامل درهای منزل و حتی اتاق هاست. اگر اتاق سردی دارید که داخل آن بخاری یا هیچ وسیله گرمازایی روشن نیست، باید در طول زمستان در آن را ببندید تا از ورود سرما به داخل خانه تان جلوگیری کنید. اما در فصل بهار و تابستان قضیه کمی فرق می کند. برای صرفه جویی در مصرف برق، بهتر است که در بهار و تابستان، روزهایی که نسیم خنکی می وزد، به جای روشن کردن کولر، در و پنجره ها را باز بگذارید. با این کار، ۱۰ درصد در مصرف برق صرفه جویی می شود.

▪ گرم کردن و خنک کردن اتاق

برای اینکه ۱۰ درصد در مصرف سوخت صرفه جویی کنید، می توانید از اتاق خواب تان شروع نمایید. در زمستان هوای اتاق را آن قدر گرم نکنید که مجبور به باز گذاشتن پنجره ها شوید. پنجره ها و کانال کولر را خوب عایق بندی کنید. در فصل تابستان تخت خواب تان را زیر پنجره بگذارید تا از نسیم خنک بیرون استفاده کنید و در زمستان تخت تان را از پنجره دور نگه دارید تا زیادی سردتان نشود و مجبور به زیاد کردن رادیاتورها نشوید. از قرار دادن بخاری بزرگ در اتاق کوچک یا بخاری کوچک در اتاق بزرگ هم پرهیز کنید که این کار هم انرژی زیادی را هدر می دهد.

 

۷) دودکش

وجود هرگونه ترک در دودکش می تواند مقدار زیادی از انرژی گرمایشی را هدر دهد. پس دودکش هایتان را سالی یک بار بررسی کنید و اگر دیدید که شکسته اند یا ترک خورده اند، از یک تعمیرکار بخواهید که آنها را برایتان تعویض کند. ضمن اینکه برای جلوگیری از ورود هوای گرم به داخل خانه و خروج هوای خنک خانه به بیرون، در فصل تابستان حتما از پشت بام، روی دودکش شومینه یا بخاری تان را بپوشانید.

 

۸) اتاق زیر شیروانی یا خرپشته

اکثر خانه ها یک اتاق کوچک به نام خرپشته در پاگرد آخرین طبقه شان دارند که از آنجا می توانند به پشت بام دسترسی داشته باشند. وجود هرگونه منفذی مثل پنجره شکسته یا دیوار ترک خورده در این محوطه می تواند اسباب اتلاف انرژی گرمایشی در زمستان و انرژی سرمایشی در تابستان را فراهم آورد. برای جلوگیری از این اتلاف انرژی، صاحب خانه ها باید حداقل ماهی یک بار، کلیه زوایای اتاق زیر شیروانی شان را بررسی کنند.

 

۹) چراغ جلوی در

معمولا یک چراغ کوچک، جلوی در خروجی یا بالای ایوان برخی خانه ها وجود دارد که برای روشن شدن ورودی خانه هنگام شب از آن استفاده می شود. برای اینکه انرژی برق را بی خودی هدر ندهید، می توانید از لامپ های کم مصرف برای این منظور استفاده کنید و حتما هم حواس تان را جمع کنید که به محض روشن شدن هوا، چراغ را خاموش کنید.

 

۱۰) آبگرمکن

برای صرفه جویی بیشتر در مصرف سوخت باید دمای آبگرمکن تان را روی ۶۰ درجه سانتی گراد و حتی کمتر، تنظیم کنید. اگر درجه آبگرمکن شما بیشتر از ۷۵ درجه سانتی گراد باشد، یعنی شما دارید سوخت زیادی را هدر می دهید. آبگرمکن های قدیمی و آنهایی که برچسب مصرف انرژی شان در رده C یا پایین تر است، سوخت زیادی را هدر می دهند.

 

۱۱) رادیاتور

برای جلوگیری از به هدر رفتن سوخت و انرژی گرمایشی، لوله های آب گرم و رادیاتور مرکزی را عایق بندی کنید و هرچند وقت یک بار به شوفاژخانه سر بزنید تا از نبود هرگونه ترکیدگی یا شکاف در لوله ها مطمئن شوید. درجه رادیاتور مرکزی را هم خیلی زیاد نکنید و آن را بنابر سرما یا گرمای هوا تنظیم نمایید.

 

۱۲) خودرو

برای صرفه جویی در مصرف سوخت، دو روز در هفته به خودروی تان استراحت بدهید. روزهایی مثل دوشنبه و سه شنبه، خیابان ها خلوت تر هستند و شما راحت تر می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. ضمن اینکه بد نیست برای حفظ سلامت تان به جاهای نزدیک پیاده بروید و ماشین تان را از پارکینگ در نیاورید. این طوری دیگر معطل جای پارک هم نمی شوید.

منبع : تبیان

بازدید 2378 بار

نظرات مشتریان

افتخارات و مجوزهای ایران صنعت


  • 0
  • 0

گواهی ثبت اختراع ایران صنعت گواهی کارآفرین برتر ایران صنعت گواهی عضویت در انجمن مشاوران سرمایه گذاری و نظارت طرح ها ایران صنعت پروانه خدمات فنی و مهندسی ایران صنعت تندیس کارآفرین برتر ایران صنعت عضویت پارک علم و فناوری خراسان جنوبی نماد سرآمدی ایران صنعت

معرفی ایران صنعت

نگارش طرح توجیهی و انجام مطالعات امکان سنجی در حوزه های مختلف از قبیل: صنعت، کشاورزی و دامپروری، خدمات، گردشگری و توریست سلامت تخصص ایران صنعت بوده و از سال 1386 خدمات رسان سرمایه گذاران عزیز در این حوزه بوده ایم. ما در راستای کمک به سرمایه گذاران بخش فروشگاه دانلود طرح توجیهی آماده را راه اندازی نموده ایم تا با حداقل هزینه از پروژه های مختلف اطلاعات جامعی دریافت نمایند.

تلفن تماس: 05632420200
                 05632342065
همراه : 09012500867

ساعات پاسخگویی: هر روز از ساعت 8:30 تا 15:30 - بجز ایام تعطیل

ایمیل: isanat85[at]gmail.com

 ایران صنعت در لینکداین ایران صنعت در اینستاگرام  ایران صنعت در تلگرام