ايران صنعت - طرح توجيهي و مشاوره سرمايه گذاري

فروشگاه طرح توجیهی فایل های منسبد خرید

ایران صنعت - پول درآوردن و خرج کردن

آخرین راهنمای انتخاب

کلیه مطالب راهنمای انتخاب ...

راهنمای سرمایه گذاری

همه مقالات مرتبط ...

ایده های سرمایه گذاری

همه مقالات مرتبط ...
یکشنبه, 30 تیر 1392 16:55

روشهای کاهش مصرف انرژی در روشنایی

نوشته شده توسط

کاهش مصرف برق از الزامات زندگی امروزی به نظر می رسد نه تنها برای کاهش هزینه های خانواده بلکه به عنوان راهکاری در صرفه جویی کلان کشور و کمک به توسعه کشور عزیزان با ایجاد فرهنگ درست مصرف کردن. رعایت نکات به ظاهر کم‎اهمیتی که در زیر می‎آید نه فقط مصرف ما را کاهش می‎دهد، بلکه بر عمر لامپ‎هایمان نیز می‎افزاید.

به طور مثال در ساختمان‎ از رنگ‎های روشن و نور طبیعی استفاده کنید تا نیاز به استفاده از روشنایی الکتریکی به حداقل برسد. به این مساله توجه کنید که با پاک کردن گرد و غبار از روی لامپ‎ها و حباب‌ها بر نور آنها بیفزایید، چرا که یک لایه گرد و غبار می‌تواند ۵۰ درصد کارآیی لامپ را کاهش دهد.

 بهتر است در لوسترهای چند شاخه از لامپ‌های کم‌مصرف ۱۰ وات استفاده شود، یا در صورتیکه تعداد لامپ‌های لوستر زیاد باشد برای هر شاخه کلیدهای جداگانه نصب شود. فراموش نکنید که هر چند سال یکبار سیم‎کشی منزل خود را توسط یک متخصص کنترل کنید، چون نقص سیم‎کشی الکتریکی می‎تواند سبب بالا رفتن مصرف و کم شدن عمر لامپ و سایر وسایل برقی شود. در شب‌ها هنگام مطالعه و انجام کارهای ظریف از نور موضعی استفاده کنید و به یاد داشته باشید که در طول روز استفاده از روشنایی روز که بهترین نوع روشنایی است در بهداشت روانی ما نیز مؤثر است.

دانستن این نکته مهم است که لامپ های کم مصرف ۸۰ درصد کمتر از لامپ های رشته‌ای برق مصرف می‌کنند و ۸ برابر آنها نیز عمر می‌کنند و همچنین نور یک لامپ کم مصرف ۲۳ وات معادل نور یک لامپ رشته ای ۱۰۰ وات است. این درحالی است که بیش از ۹۵ درصد برق مصرف شده در لامپ‌های رشته ای به گرما تبدیل می‌شوند، ولی تولید گرما در لامپ های کم مصرف و مهتابی بسیار کمتر است. بهتر است در راهروها و ایوان‌ها از لامپ با توان پایین استفاده شود، چرا که به‌دلیل نور ملایمی که دارند، حشرات موذی کمتری به خود جذب می‌کنند و البته برق کمتری هم استفاده می‌کنند.

در دکوراسیون منزلتان با استفاده کردن از پرده‌های رنگ روشن با بافت نرم، از مزایای نور طبیعی بهره ببرید. در این صورت با حفظ حریم خصوصی خانه خود، نور طبیعی به اتاق وارد می‌شود. یکی دیگر از ساده‌ترین راه‌ها برای کاهش مصرف برق این است که از روشنایی موضعی استفاده کنید؛ یعنی به‌جای روشن کردن کل فضا، تنها قسمتی از آن را که استفاده از نور در آنجا ضروری است، روشن نگه دارید. به عنوان مثال، از لامپ فلورسنت در زیر کابینت برای روشن کردن فضای اطراف سینک یا مکان‌های دیگر در آشپزخانه استفاده کنید. درصورت امکان می‌توانید از دیمر و سنسورهای تشخیص حرکت استفاده کنید تا با استفاده از آن‌ها روشنایی‌ها بطور اتوماتیک روشن و خاموش شوند و از هدررفت انرژی جلوگیری شود. همچنین در مکان‌هایی که بیش از دو ساعت در روز روشن هستند، از لامپ‌های فلورسنت استفاده کنید.

توصیه هایی پیرامون شرایط صحیح استفاده از برق

ابتدا بهره وری روشنایی و توصیه هایی در زمینه روشنایی فنی ، اقتصادی و بهداشتی :

1) استفاده هر چه بیشتر از نور خورشید ( روشنایی طبیعی روز )

2) در صورت امکان استفاده از پرده های نازک وتور و عدم جلوگیری از نور روز

3) پاکیزه نگه داشتن شیشه های پنجره ها برای عبور نور طبیعی

4) چیدن وسایل در اتاق به گونه أی که بازدارنده نور روز نباشند

5) با استفاده از پنجره های بلند و شیشه أی ، در دیوارهای اتاقهای اداری و مانند آن می توان فضاهای میانی ساختمان را از روشنایی کافی برخوردار کرد .

6- کاربرد صحیح لامپهای فلورسنت

7- استفاده کمتر و سنجیده تر از لامپهای رشته أی ( به سبب تولید گرمای زیاد )

8- در فصل تابستان ، بهتر است تا حد امکان لامپهای رشته أی را خاموش نگهداریم زیرا روشن کردن یک لامپ رشته أی به مترله روشن کردن یک بخاری برقی کوچک است .

9- استفاده از روشهای پرتوافشانی فنی ، اقتصادی و بهداشتی

10- توجه به استانداردهای روشنایی

11- چنانچه محل کار یا موضع کار نور بیشتری نیاز داشته باشید ، مقدار نورعمومی ( روشنایی سقف اتـــاق ) را می باید کمتر در نظر گرفت و از نور موضعی استفاده کرد .

12- نور موضعی بدون نور عمومی بهداشتی نیست و برای سلامتی چشم مضر است ، زیرا در چنین حالتی چشم به سبب اجبار در انطباق خود با روشنایی زیاد موضع کار و تاریکی اطراف خسته می شود لذا استفاده از هر دو ضروری است .

13- تمیز کردن مرتب لامپها و پاکیزگی حبابها و پرتوافشان ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است ، براثر غبارگرفتگی لامپها حبابها و پرتوافشانها ، روشنایی موثر از 15 تا 25 درصد کاهش می یابد . از این رو غبارزدایی لامپها در کارخانه ها و مراکز تجاری اهمیت بیشتری دارد .

14- استفاده از رنگ آمیزی روشن برای دیوارها ، سقف و چارچوب در و پنجره

15- کاربرد فراوان لامپهای فلورسنت و کم مصرف در مراکز تجاری

16- استفاده از کلیدهای زمان دار در راهروها و محلهای عبور و خاموش نمودن چراغ فضای بلااستفاده

17- استفاده از لامپهای با توان الکتریکی مناسب در فضاهای بسیار کوچک نظیر راه پلکان ، دستشویی و حمام و مانند اینها

18- تعویض حبابهای شکسته و فرسوده لامپهای فلورسنت درساختمانهای اداری ، تجاری و مانند آن

خواندن 5586 دفعه

نظرات مشتریان

افتخارات و مجوزهای ایران صنعت


  • 0
  • 0

گواهی ثبت اختراع ایران صنعت گواهی کارآفرین برتر ایران صنعت گواهی عضویت در انجمن مشاوران سرمایه گذاری و نظارت طرح ها ایران صنعت پروانه خدمات فنی و مهندسی ایران صنعت تندیس کارآفرین برتر ایران صنعت عضویت پارک علم و فناوری خراسان جنوبی نماد سرآمدی ایران صنعت

معرفی ایران صنعت

نگارش طرح توجیهی و انجام مطالعات امکان سنجی در حوزه های مختلف از قبیل: صنعت، کشاورزی و دامپروری، خدمات، گردشگری و توریست سلامت تخصص ایران صنعت بوده و از سال 1386 خدمات رسان سرمایه گذاران عزیز در این حوزه بوده ایم. ما در راستای کمک به سرمایه گذاران بخش فروشگاه دانلود طرح توجیهی آماده را راه اندازی نموده ایم تا با حداقل هزینه از پروژه های مختلف اطلاعات جامعی دریافت نمایند.

تلفن تماس: 05691011020
                 05632255578
همراه : 09393623135

ساعات پاسخگویی: هر روز از ساعت 8:30 تا 15:30 - بجز ایام تعطیل

ایمیل: isanat85[at]gmail.com

 ایران صنعت در لینکداین ایران صنعت در اینستاگرام  ایران صنعت در تلگرام